Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport ropy z USA. Z Teksasu do Europy wypłynął tankowiec

0
Podziel się:

Z teksańskiego portu wyruszył w tym tygodniu pierwszy tankowiec z amerykańską ropą, przeznaczoną dla europejskich odbiorców – poinformował Bloomberg. To efekt zniesienia obowiązującego przez cztery dekady zakazu eksportu ropy ze Stanów Zjednoczonych.

Eksport ropy z USA. Z Teksasu do Europy wypłynął tankowiec
(Sergio Russo/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Z teksańskiego portu Corpus Christi w Zatoce Meksykańskiej wyruszył w tym tygodniu pierwszy tankowiec z amerykańską ropą, przeznaczoną dla europejskich odbiorców – poinformował Bloomberg. To efekt zniesienia obowiązującego przez cztery dekady zakazu eksportu ropy ze Stanów Zjednoczonych.

Ropa naftowa, transportowana tankowcem Theo T, pochodzi z zasobów Conoco Phillips i ma trafić do Włoch. Odbiorcą jest szwajcarski trader Vitol Group. Kolejny transport do tego odbiorcy ma ruszyć w ciągu kilku dni.

Amerykański Kongres zniósł 18 grudnia obowiązujący od lat 70-tych zakaz eksportu ropy poza kraje posiadające strefę wolnego handlu z USA. Decyzja kongresu może zadecydować o trwałym obniżeniu kursu ropy, która i tak jest ostatnio bardzo tania.

Zarządzająca siecią ropociągów i terminali do przeładowywania ropy firma NuStar Energy zapowiedziała niedawno, że jest dobrze przygotowana do zniesienia zakazu eksportu amerykańskiej ropy. Rozbudowa portu w Corpus Christi ma zwiększyć docelowo możliwości ładunkowe do 90 tysięcy baryłek na godzinę.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)