Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty frankowe. To ma skłonić banki do przewalutowania

107
Podziel się:
Kredyty frankowe. To ma skłonić banki do przewalutowania
(Leszek Kotarba/East News)

Do końca marca 2017 r. Grupa Robocza Komitetu Stabilności Finansowej wypracuje mechanizmy, mające skłonić banki do dobrowolnego przewalutowania kredytów frankowych - wynika z informacji przekazanej PAP przez NBP.

Grupa Robocza Komitetu Stabilności Finansowej powstała 10 sierpnia br., w ślad za zapowiedzią prezesa NBP Adama Glapińskiego.

2 sierpnia, podczas prezentacji prezydenckiego projektu ustawy o zwrocie części spreadów frankowiczom, Glapiński zapowiedział, że kwestia przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych zostanie rozwiązana stopniowo, przy wykorzystaniu mechanizmów nadzorczych nad bankami.

Mechanizmy te miały być wypracowywane właśnie przez Grupę Roboczą Komitetu Stabilności Finansowej i miały skłonić banki do rezygnacji z kredytów indeksowanych lub waloryzowanych do obcych walut.

Jak przekazało w piątek PAP Biuro Prasowe NBP, "nadrzędnym celem Grupy jest znalezienie takich rozwiązań, które godząc interes społeczny nie wpłyną negatywnie na stabilność systemu finansowego".

"Grupa prowadzi intensywne prace nad wypracowaniem rekomendacji dotyczących zastosowania instrumentów nadzorczych i regulacyjnych, których wdrożenie kreowałoby bodźce do podejmowania przez banki oraz klientów wspólnych, dobrowolnych decyzji dotyczących restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych. Po zakończeniu prac Grupy ich wyniki zostaną w pierwszej kolejności przedstawione Komitetowi Stabilności Finansowej, który podejmie następnie na tej podstawie stosowne decyzje co do dalszych działań" - poinformował bank centralny.

"Koniec prac grupy roboczej nastąpi zgodnie z przyjętym harmonogramem do końca I kwartału 2017 r." - dodaje.

Obietnice prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej zapowiadał rozwiązanie problemu frankowiczów. W połowie stycznia br. minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński przedstawił projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki", który zakładał m.in. przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote "po sprawiedliwym kursie". Projekt odnosił się do kredytów denominowanych we wszystkich obcych walutach, nie tylko we frankach.

Projekt krytycznie oceniła Komisja Nadzoru Finansowego. Według niej jego skutki finansowe mogłyby "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy". Za realizację prezydenckiego pomysłu pierwsze zapłacą banki - od 66,9 mld zł w wariancie optymistycznym do nawet 103,4 mld zł w wariancie pesymistycznym - napisano w ocenie. Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

W Kancelarii Prezydenta powołano następnie zespół pracujący nad modyfikacją prezydenckiego projektu tzw. ustawy frankowej.

W sierpniu został złożony w Sejmie projekt prezydencki, który przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 r. do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 r.). Dotyczyć ma konsumentów, a także tych osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

Łopiński podkreślał w październiku w Sejmie - przedstawiając w ramach pierwszego czytania prezydencki projekt o zwrocie spreadów frankowiczom- że to ledwie pierwszy etap rozwiązania problemu frankowiczów. Przypomniał o rozwiązaniach, wypracowywanych w ramach KSF.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

Dodatkowe opodatkowanie banków z kredytami frankowymi?

Kilkanaście dni temu "Puls Biznesu" informował, że w ramach prac Grupy Roboczej KSF pojawił się pomysł dodatkowego opodatkowania tych banków, które mają największy portfel kredytów frankowych.

W pracach sejmowych, po pierwszym czytaniu, znajdują się też dwa inne projekty dotyczące kredytów hipotecznych. Projekt Kukiz'15 ustawy o "restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów" zakłada, że kredyty w złotych i denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami w złotych.

W myśl projektu PO kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. w szwajcarskim franku. Miałoby ono następować po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy między wartością kredytu, po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Bank miał umarzać część tej kwoty. Jeżeli natomiast różnica byłaby wartością ujemną, to nie podlegałaby umorzeniu, a stanowiła zobowiązanie kredytobiorcy w całości.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

gospodarka
banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(107)
Ada
6 lat temu
W sprawach frankowych polecam moja panią mecenas Aleksandrę Wilk-Fojud. Pełen profesjonalizm i spokojne przybliżenie kredytobiorcy na czym rzecz polega. Przede wszystkim wstępne spotkanie i analiza umowy bezpłatna. nie musiałam się stresować, że za samo wejście 500 zł – kwestia honorarium jest dla mnie ważna bo ledwie starcza mi na ratę. Wcześniej byłam w kilku miejscach a tu nie tylko profesjonalnie ale także przystępnie. Podaję numer 602-492-180.
Ada
6 lat temu
W sprawach frankowych polecam moja panią mecenas Aleksandrę Wilk-Fojud. Pełen profesjonalizm i spokojne przybliżenie kredytobiorcy na czym rzecz polega. Przede wszystkim wstępne spotkanie i analiza umowy bezpłatna. nie musiałam się stresować, że za samo wejście 500 zł – kwestia honorarium jest dla mnie ważna bo ledwie starcza mi na ratę. Wcześniej byłam w kilku miejscach a tu nie tylko profesjonalnie ale także przystępnie. Podaję numer 602-492-180.
Mateusz Podgó...
7 lat temu
Wielu nie idzie do prawnika bo taka jest prawda, że na wstępie trzeba zapłacić kilka tysięcy, a nie wiadomo czy w sprawie da się coś zdziałać dlatego polecam kancelarię adwokacką do której ja się udałem i która proponuje frankowiczom bezpłatne konsultacje prawne. Dokonywana jest analiza umowy i wtedy wiadomo ile to będzie kosztowało i co można uzyskać w sądzie. Uczciwie jasno i czytelnie. Frankowiczom podaję numer telefonu do pani mecenas 602-492-180 . Ja swoją sprawę z mBankiem wygrałem i mówię wam warto działać. Pozdrawiam Mateusz Podgórski
Krzysztof R.
7 lat temu
Jak naiwnym trzeba być aby zakładać, że państwo zrobi coś na Twoją korzyść lepiej niż zrobiłbyś to sam? Nie jestem w stanie tego pojąć. Trzeba się samemu zorientować co z tym zrobić i działać zanim się przedawni. I wiem co mówię bo już przez to przebrnąłem. Pozdrawiam Panią mecenas Anetę Zaleską z Warszawy i życzę wszystkiego dobrego!
Grzegorz_T
7 lat temu
Jak można przewalutować kredyt liczony w CHF a wypłacony w PLN.
...
Następna strona