Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katastrofalny stan Marynarki Wojennej. Ratunkiem mają być używane fregaty z Australii

Niebawem polska siła na morzu może stracić na znaczeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Saberwyn/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
Na zdjęciu dwie australijskie fregaty klasy Adelaide: '"Sydney" i "Darwin" dokujące u wybrzeży Garden Island

Kolejne jednostki przestają nadawać się do służby. Wstrzymane programy zakupu nowych okrętów pogłębiają kryzys. Niebawem polska siła na morzu może stracić na znaczeniu. Receptą mają być toczące się rozmowy z Australijczykami w sprawie zakupu dwóch lub trzech używanych fregat typu Adelaide.

Zły stan polskiej Marynarki Wojennej potwierdzają zarówno przedstawiciele Pałacu Prezydenckiego, jak i MON. Lekiem na postępującą utratę zdolności bojowej i obronnej morskich granic mają być australijskie Adelaide – dowiedziała się ”Rzeczpospolita”.

Z nieoficjalnych informacji źródeł dziennika z ośrodka prezydenckiego wynika, że rozmowy na temat zakupu dwóch lub trzech używanych fregat są bardzo zaawansowane. Podobne rozwiązanie pojawiło się już w "Koncepcji bezpieczeństwa morskiego", przygotowanej rok temu przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Kłopot w tym, że Marynka potrzebuje nowoczesnego sprzętu, mniejszych jednostek i okrętów podwodnych.Jak pisaliśmy w money.pl, Polska traci kolejne okręty, które wycofywane są ze służby, a programy modernizacyjne "Orka" czy "Miecznik" znacznie się odwlekają i tracą priorytet.

Na początku czerwca bandera na ORP "Sokół" została opuszczona.To drugi okręt podwodny wycofany w krótkim czasie ze służby. Kolejne ten los podzielą do 2020 r. Polska zostanie zatem z zaledwie jednym okrętem podwodnym linii Kobben.

Dziś nasi marynarze mają do dyspozycji 37 okrętów bojowych. Ich średnia wieku to ponad 30 lat. Tylko kilkanaście ma zdolności uderzeniowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: modernizacja armii, przetarg, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2018

Nie bójcie żabyNasz cudowny św. Antoni Smoleński tworzy nową formację: Marynarka Konna Na Rowerach. Stocznia Marynarki Wojennej dostała duże zamówienie na produkcję … Czytaj całość

29-06-2018

AdamA KTO DOPROWADZIŁ DO TEGO PSL, SLD, I PO. DZIĘKI PIS WYCHODZIMY POWOLI Z TEGO ZNISZCZENIA POLSKI

29-06-2018

urwispodobno Błaszczak zamówił kajaki bo kolega "Jojo' mówił że pływał i jest fajnie.

Rozwiń komentarze (74)