Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spada sprzedaż w Tesco. Brytyjczycy szukają oszczędności i zamykają sklepy

32
Podziel się:

O ponad 350 mln zł mniejsze przychody niż rok wcześniej dało brytyjskiej sieci ponad 400 marketów działających w Polsce.

Spada sprzedaż w Tesco. Brytyjczycy szukają oszczędności i zamykają sklepy
(Mikey/Flickr (CC BY 2.0))

Łączna sprzedaż spadła poniżej 11 mld zł. Gorszych wyników rok do roku nie miał żaden inny kraj w regionie. Tesco zapowiada zmiany, w tym redukcję liczby sklepów i ich powierzchni. Szykują się już też pierwsze zwolnienia grupowe.

Brytyjska sieć supermarketów Tesco podsumowała ostatni rok działalności. Okazuje się, że Polska jest jedynym rynkiem w Europie Środkowej, gdzie w sumie sprzedaż marketów nie zwiększyła się, a nawet zmalała. Przychody wyniosły 10,83 mld zł wobec 11 mld 188 mln zł rok wcześniej.

"W Europie Środkowej sprzedaż w sklepach porównywalnych wzrosła na wszystkich rynkach z wyjątkiem Polski, która pozostaje bardzo konkurencyjnym rynkiem" - czytamy w komunikacie Tesco. Sieć przyznaje, że odpowiedź na konkurencyjność polskiego rynku zaważyła na zyskowności biznesu w całym regionie.

Gorsze wyniki polskiej części biznesu wymuszają zmiany. Firma szuka oszczędności. W tym celu otworzyła m.in. nowe centrum dystrybucyjne w Poznaniu, zmniejszając koszty transportu dla kraju o 20 proc. Do tego dochodzi trend zmniejszania liczby sklepów i ograniczania powierzchni w funkcjonujących obiektach.

Liczba sklepów Tesco w Polsce spadła do 429 na koniec lutego z 440 rok wcześniej. Powierzchnia handlowa zmniejszyła się w tym okresie o ponad 10 tys. metrów kwadratowych i na tym ma się nie skończyć. W ciągu kolejnych 12 miesięcy planowane jest ograniczenie o kolejne 33 tys. metrów kwadratowych.

Zmniejszanie liczby sklepów i ich wielkości będzie musiało pociągnąć za sobą zwolnienia. Jakie? Tego w raporcie rocznym nie znajdziemy, ale już wiadomo, że na początku marca NSZZ "Solidarność" otrzymało pisemną informację od zarządu Tesco Polska dotyczącą zamiaru rozwiązania umów o pracę z przyczyn ekonomicznych. Zwolnienia grupowe dotyczą m.in. zamykanych supermarketów w Olecku i Piotrkowie Trybunalskim. Do tego dochodzą cięcia kadr w działach sprzedaży internetowej w sześciu innych dużych miastach.

Jak wskazuje Tesco, wiele zależy też od decyzji w sprawie podatku handlowego, który został obecnie zawieszony. Jego przywrócenie miałoby dalsze negatywne konsekwencje dla wyników sieci w Polsce.

Tesco rozpoczęło działalność nad Wisłą w 1995 roku. Obecnie zatrudnia ponad 28 tys. osób. Co tydzień sklepy odwiedza ponad 5 mln klientów.

Nasz kraj z przychodami na poziomie niecałych 11 mld zł ma udział w całości sprzedaży Tesco na świecie około 4 proc. To stosunkowo nie dużo. Dla porównania Biedronka robi 67 proc. obrotów portugalskiej grupy Jeronimo Martins.

Pod względem sprzedaży całej brytyjskiej grupy ubiegły rok był całkiem niezły, bo przychody wzrosły z 47,9 do 49,9 mld funtów, czyli wyniosły blisko 250 mld zł. Niestety znacznie gorzej wygląda sytuacja handlowego giganta pod względem zysków. Kwota przed opodatkowaniem spadła z 202 do 145 mln funtów.

Sprzedaż międzynarodowa sieci Tesco wzrosła o 1,3 proc. Nieco wolniej rozwijał się biznes w samej Europie, gdzie przychody wzrosły o 0,9 proc. To co może martwić właścicieli to fakt, że po wzrostach o 2 proc. w pierwszym półroczu, w drugim sieć zanotowała spadki.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Seal
7 lat temu
zaskoczyliście mnie trochę, że tesco jest drogie.. dla mnie było najtańsze jak chodziłem ale może dlatego, że mieszkałem w Wawie i Kauflanda nie miałem zbyt blisko. Fakt faktem syf był i kolejki ogromne, więc też mi się nie chciało tam chodzić. Prawda jest taka, że tesco samo w sobie nie jest syfiastą firmą, bo jestem teraz w UK i widzę bardzo wysoką jakość produktów, obsługi i w ogóle sklepu. To wina polskich oddziałów, że tak to wygląda.
:(
7 lat temu
bylem w Kuflandzie kolejka chol..na a ta na wdlinach poszla czyscic krajalnice, a pozniej gdzies na zaplecze, pomimo czekania juz paru minut zrezygnowalem, bo zobaczylem ze ta sama rekawiczka i bez umycia rak wazy sery po filetach z kurczaka, i pojechalem do Tesco. Tesco ma jedna duza zalete, ma osobne stoisko z surowym miesem, natomiast w Kuflandzie, Leclercu, Carefourze, Mili, Stokrotce ta sama osoba warzy sery, wedliny, ryby wedzone i surowe mieso, czesto tez nie zmieniaja rekawiczek . ciekawe co na to inspekcja sanitarna
Bydgoszczanin
7 lat temu
Tesco jest po prostu drogie. Odniosę się do bydgoskiego - chaos i brudno. Wczorajsze zakupy były moimi ostatnimi w tym sklepie.
T.
7 lat temu
Bywam w Tesco na Kcyńskiej dość często . Dzisiaj stoję jak zwykle przy ladzie z mięsem i wędlinami . Czekam aż ktoś mnie obsłuży. Jedna z Pań akurat wyciera ladę chłodniczą .Trzy inne stoją gdzieś w oddali czymś zajęte, oczywiście nie klientem,odwrócone tyłem . A ja dalej stoję i czekam, aż ktoś mnie w tym Tesco raczy obsłużyć. W końcu zwracam się do Pani która czyści szybę lady chłodniczej i pytam czy mnie ktoś obsłuży ,bo mam przyjemność zrobić w Tesco zakupy. Odpowiada mi ,że przecież przed chwilą przyszedłem. Zgadza się,ale Pan przede mną już wcześniej stoi i też czeka zniecierpliwiony... - Od razu przypomniałem sobie młode lata za komuny ,gdy w sklepach zazwyczaj ekspedientki za ladą coś sobie rozbawione opowiadały, a klient czekał, czekał aż w końcu z determinacją Panie spytały go : - a Pan coś chce ? Natomiast szefostwo Tesco dziwi się ,że obroty spadają. Spadają, bo zapewne personel przypadkowy ,nie znający podstawowych zasad obsługi klientów. Szkoła Handlowa się kłania , zwłaszcza ta "przedwojenna'.
Asia
7 lat temu
Tesco spadlo na psy ostatnio byla promocja plynu do spryskiwaczy psik psik po nocnej zmianie odwiedzilam tesco w godzinach otwarcia w pierwszym dniu rozpoczecia promocji i co zastalam etykiete z promocja owszem ale pulka byla pusta okazuje sie ze plynu zabraklo na magazynie... skandal! po co taka promocja jak towaru nie ma na stanie?! Od pracownika tesco dowiedzialam sie ze to nie jedyny produkt ktory jest objety promocja i nie ma na stanie magazynowym. Ta siec to jest jakis zart.
...
Następna strona