Notowania

Więzienie za brak oświadczenia. Uważaj, kupując auto

Od stycznia 2020 r. wymiana drogomierza musi zostać zgłoszona na stacji kontroli. Brak oświadczenia może oznaczać poważne kłopoty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
(Fot: Vereshchagin Dmitry)

Nawet 3 lata pozbawienia wolności grożą właścicielowi auta, w którym wymieniony został drogomierz, a nie ma po tym śladu w dokumentacji. Zmiana w prawie wchodzi od przyszłego roku, a kierowcy reagują z niepokojem - pisze "Rzeczpospolita".

Masowo sprowadzane auta z zagranicy, na przykład z Niemiec, zalewają Polskę. Skąd polski właściciel ma wiedzieć o tym, że kupił auto z wymienionym drogomierzem? - pytają stowarzyszenia kierowców.

Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym

Jak wyjaśnia dziennik, ryzyko kłopotów jest zwłaszcza w nowszych samochodach, gdzie trudno ocenić, czy taka wymiana miała miejsce. Konieczne jest badanie, a ono oznacza koszty - nawet 500 zł.

Prawo jazdy kategorii B. Czym można jeździć?

Wymiana drogomierza powinna zostać zgłoszona na stacji kontroli, należy też podać, kiedy do niej doszło. Choć sankcjom podlegać mają jedynie osoby, którym udowodni się próbę oszustwa i ewidentną winę, to i tak lepiej się zabezpieczyć - wskazuje dziennik.

Prawo jazdy 2019. Zmiany w przepisach
Prawo jazdy 2019. Zmiany w przepisach - m.in. obowiązkowa wymiana dokumentów

Nowelizacja przepisów zakłada również wyższe kary za brak informacji o wymianie licznika - może to kosztować nawet 3 tys. zł. Za przekręcanie licznika kara jest jeszcze wyższa - nawet 5 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-11-2019

erykCo znaczy zastraszanie narodu. A pijani poslowie ,jezdza ,zabijaja,kradna i nic.

12-11-2019

maciejMój samochód i mój drogomierz, mogę go porąbać nawet siekierą i to raz w tygodniu.

12-11-2019

VvvKażdy polityk, samorządowiec który nie zgłosi oszustwa wyborczego-niespełnienia obietnicy wyborczej na piec lat do więzienia! Każdy polityk, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (154)