Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Więzienie za brak oświadczenia. Uważaj, kupując auto

154
Podziel się:

Od stycznia 2020 r. wymiana drogomierza musi zostać zgłoszona na stacji kontroli. Brak oświadczenia może oznaczać poważne kłopoty.

Więzienie za brak oświadczenia. Uważaj, kupując auto
(Shutterstock.com, Vereshchagin Dmitry)
bEEAJfdx

Nawet 3 lata pozbawienia wolności grożą właścicielowi auta, w którym wymieniony został drogomierz, a nie ma po tym śladu w dokumentacji. Zmiana w prawie wchodzi od przyszłego roku, a kierowcy reagują z niepokojem - pisze "Rzeczpospolita".

Masowo sprowadzane auta z zagranicy, na przykład z Niemiec, zalewają Polskę. Skąd polski właściciel ma wiedzieć o tym, że kupił auto z wymienionym drogomierzem? - pytają stowarzyszenia kierowców.

bEEAJfdz

Jak wyjaśnia dziennik, ryzyko kłopotów jest zwłaszcza w nowszych samochodach, gdzie trudno ocenić, czy taka wymiana miała miejsce. Konieczne jest badanie, a ono oznacza koszty - nawet 500 zł.

Zobacz także: Prawo jazdy kategorii B. Czym można jeździć?

Wymiana drogomierza powinna zostać zgłoszona na stacji kontroli, należy też podać, kiedy do niej doszło. Choć sankcjom podlegać mają jedynie osoby, którym udowodni się próbę oszustwa i ewidentną winę, to i tak lepiej się zabezpieczyć - wskazuje dziennik.

bEEAJfdF

Nowelizacja przepisów zakłada również wyższe kary za brak informacji o wymianie licznika - może to kosztować nawet 3 tys. zł. Za przekręcanie licznika kara jest jeszcze wyższa - nawet 5 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEAJfea
KOMENTARZE
(154)
Chrysler
2 lata temu
Wymieniłem licznik i mam przebieg taki jak miałem na starym liczniku. . Co mam zgłaszać. Przebieg zapisany w komputerze licznik tylko to tylko wyswietlacz
kierowca
2 lata temu
no i dobrze!
Biedak
2 lata temu
Nareszcie, coś mądrego .Kres oszustom.
bEEAJfeb
JA
2 lata temu
Każda wymiana ,to przegląd i kasa oraz podatki do świnki skarbonki bez dna...
Takata
2 lata temu
to teraz wystarczy kupić "drogomierz" i skręcić na taki stan jak był poprzedni, bo wychodzi że taniej niż 500zł i mniej niż 3 lata,
...
Następna strona