Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Wzrost opłat za ciepło. Resort chce, by wliczać w nie koszt emisji CO2

18
Podziel się:

Resort klimatu chce uwzględnienia w taryfach na ciepło cen emisji CO2, tak by uwzględniały ich ostatnie, znaczące wzrosty. W poniedziałek opublikowano projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie.

Wzrost opłat za ciepło. Resort chce, by wliczać w nie koszt emisji CO2
Wzrosną taryfy za ciepło. To przez koszty emisji CO2. (Wikimedia Commons)

Jak twierdzi resort podwyżki są konieczne z powodu lawinowego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2, które nie zostały uwzględnione w zatwierdzanych w 2020 r. taryfach dla ciepła.

W uzasadnieniu rozporządzenia czytamy, że od listopada 2020 r. uprawnienia do emisji zdrożały z poziomu 25 do ok. 40 euro za tonę.

Projekt rozporządzenia zakłada, że we wnioskach o zatwierdzenie taryf dla ciepła przez przedsiębiorstwa biorące udział w systemie handlu uprawnieniami do emisji w części zmiennej ceny ciepła rozliczać się będzie wartość niedoboru pomiędzy uwzględnionymi planowanymi przychodami w ostatnio zatwierdzonej taryfie, a konieczną do poniesienia opłatą wynikającą ze wzrostów cen uprawnień do emisji CO2. Dodatkowo koszt emisji będzie jedynym czynnikiem branym pod uwagę przez Prezesa URE.

Zobacz także: Palenie ekogroszkiem nie szkodzi środowisku? Ekspert o "manipulacji reklamy"

Dotychczas Prezes URE, zatwierdzając taryfy na ciepło uznawał średnią cenę uprawnień w kontraktach terminowych na giełdzie ICE z dostawą na ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym składany był wniosek o zatwierdzenie taryfy.

Przy trendzie wzrostowym notowań, takie podejście rodzi koszty, które nie zostają pokryte przez zaplanowane we wniosku o zatwierdzenie taryfy dla ciepła przychody - podkreśla się w uzasadnieniu.

Jak wskazuje Ocena Skutków Regulacji, należy więc uwzględnić duże, niezaplanowane koszty zakupu uprawnień do emisji poprzez skorygowanie przychodów przedsiębiorstwa.

Brak takich działań może być przyczyną postawienia przedsiębiorstw w stan upadłości, w wyniku czego może być zagrożone bezpieczeństwo energetyczne odbiorców ciepła i mieszkańców w gospodarstwach domowych - podkreślono się w OSR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Marcin
3 lata temu
Wszystko drożeje. Przyjdzie nam zdechnąć z głodu przez tych pasożytniczych wyborców PIS.
cez
3 lata temu
Z tego co pamiętam to ciepło jest produktem ubocznym wytwarzania energii elektrycznej . Produkt uboczny czyli dodatkowy zysk a to oznacza że prąd powinien pokryć całkowite koszty produkcji + zysk a cięło to dodatek. Prąd poszedł już w górę bo mamy opłatę macową czy jakoś tak . A teraz jeszcze ciepło gratuluję
ted
3 lata temu
pis to jest covid biznes doprowadzili ludzi do ruiny i biedy
xyz
3 lata temu
Wiele spółdzielni rozlicza swoich lokatorów za ogólne zużycie kJ na blok i w sumie jest to najkorzystniejsze dla lokatorów gdyż wszelkie podzielniki to zwykła ściema a nie wskaźnik ogrzewania.
ZK590
3 lata temu
jak się będzie nazywać nowa opłata: mocowe bis?