Notowania

Wzrost pensji niższy od oczekiwań. Rozczarowanie

GUS opublikował dane za czerwiec. Przeciętne pensje brutto w firmach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosły do 5104 zł. To więcej o 5,3 proc. rok do roku i znacznie mniej niż przewidywali analitycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rozczarowujące dane GUS. Pensje rosną mniej od prognoz (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

Życie zweryfikowało optymizm analityków. Podwyżki pensji rozczarowały - jak wynika z danych GUS, w czerwcu wzrosły o 5,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2018 r. A eksperci przewidywali, że będzie to ok. 7 proc. W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" analitycy tłumaczą ten stan rzeczy.

Zdaniem głównego ekonomisty Banku Millenium Grzegorza Maliszewskiego, tak słaby wynik to efekt krótszego miesiąca - tegoroczny czerwiec miał dwa dni robocze mniej niż zeszłoroczny, co przełożyło się na niższe pensje osób pracujących w nadgodzinach. Jak dodaje, wpływ na to mogło też mieć przesunięcie w niektórych branżach części premii na lipiec. Maliszewski przewiduje, że w kolejnych miesiącach wzrost wynagrodzeń przyspieszy do przewidywanych ok. 7 proc.

Z danych GUS płynie też pozytywna informacja - dotyczy zatrudnienia. W czerwcu w sektorze przedsiębiorstw pracowało blisko 6 mln 394 tys. osób, czyli o 13,6 tys. więcej niż w maju. To największy wzrost od trzech lat, porównując do tych samych miesięcy. - Było to możliwe, ponieważ ujawniają się ukryte rezerwy występujące na rynku pracy. Zatrudnienie podejmuje np. część bezrobotnych z gospodarstw rolnych - wyjaśnia w "DGP" ekonomista PKO BP Michał Rot.

Jak dodaje, efekt ten wywołany jest też tym, że przybywa cudzoziemców, którzy rezygnują z pracy na czarno i zatrudniają się legalnie. Analitycy są jednak zgodni w tym, że dynamika zatrudnienia będzie spadać, co ma związek ze starzejącym się społeczeństwem oraz wzrostem liczby emerytów. Osób zdolnych do pracy będzie stale ubywać.

Obejrzyj: Ekspert rynku pracy. "Wątpię abyśmy dorównali niemieckim płacom"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: dane gus, pensje, wynagrodzenia, zarobki w polsce, zatrudnienie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2019

sajpamiętam, jak od 2001 do 2010 r pensja o złotówkę mi nie wzrosła, poza tym, co rząd PiS w 2006 z urzędu podwyższył, a potem emeryturę mi PO i PSL … Czytaj całość

19-07-2019

AnnaWniosek z tego że ten wzrost pensji liczony jest z narodzinami, może tak warto podać bez nadgodzin

18-07-2019

jaNie chce mi się nawet pisać. Skąd takie kwoty?

Rozwiń komentarze (7)