Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zmiany w płacy minimalnej. Nawet eksperci są pogubieni

267
Podziel się:

Maleją szanse na to, że uda nam się w terminie wdrożyć regulacje UE o minimalnym wynagrodzeniu. Tym bardziej, że projekt nowej ustawy budzi wiele wątpliwości. A procedury podwyższania najniższej krajowej staną się bardziej skomplikowane - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiany w płacy minimalnej. Nawet eksperci są pogubieni
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (East News, Filip Naumienko/REPORTER)

Jak przypomniano, nowe przepisy przewiduje projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ma on na celu wdrożenie dyrektywy UE 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych, którą powinniśmy implementować do 15 listopada br. Na wejście w życie regulacji w tym terminie trudno już liczyć, bo ministerstwo wciąż nad nimi pracuje - napisano.

W opinii pracodawców projekt jest bardzo niejasny. Wynika to m.in. z wprowadzenia nowej procedury, nazwanej "aktualizacją minimalnego wynagrodzenia" - czytamy w dzienniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 3 - Od prowadzenia firmy głowa nie boli – jak zarządzać firmą bez stresu

Ma ona następować co najmniej raz na cztery lata i będzie operacją odrębną od ustalania płacy minimalnej. Pod tym ostatnim pojęciem kryje się dokonywana co roku podwyżka płacy minimalnej - informuje "DGP".

Podkreślono, że aktualizacja najniższej krajowej to zaś zupełna nowość, którą narzuca nam Unia Europejska. Jednak sposób, w jaki MRPiPS chce implementować prawo UE, budzi wyraźny sprzeciw pracodawców.

Nawet eksperci gubią się w przepisach

Przepisy dotyczące aktualizacji są na tyle nieprecyzyjne, że eksperci dochodzą do odmiennych wniosków w tak fundamentalnej kwestii jak to, na czym właściwie polega aktualizacja i jaki będzie jej efekt - a zwłaszcza czy będzie ona dodatkową formą podwyższania płacy minimalnej - czytamy w dzienniku.

Jakby tego było mało, sprawa jest jeszcze bardziej zagmatwana, bo projekt przewiduje, iż płacę minimalną mamy teraz odnosić do średniego wynagrodzenia - i to dwojako. Z jednej strony mówi, że co roku będziemy oceniać, czy wysokość minimalnego wynagrodzenia sięga 55 proc. prognozowanej przeciętnej płacy. Z drugiej - przeciętna płaca (ogłoszona przez GUS) będzie odniesieniem dla wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w procedurze aktualizacji - napisano w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(267)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Pogromca lewa...
6 miesięcy temu
Tak to jest jak sie dopuści lewaków do rzadzenia. Gdyby lewactwo rządziło na Saharze to po tygodniu by piasku zabrakło.
florencjacd t...
6 miesięcy temu
Jak przedsiębiorcą za wysoka płaca minimalna to niech postarają się obniżyć średnią krajową i po temacie . Wszelkiej maści magistry zawyżają średnia krajową i tu przedsiębiorcy nic nie mówią. Ale jak robotnik ma dostać więcej to już lament .
Robert K.
6 miesięcy temu
Dać wszystkim równo !!!!!
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
wertyQ
6 miesięcy temu
Spokojnie już prawie wróciliśmy do komunistycznych wzorców pracy, zatrudnienia i płacy. Praca w urzędach jest identyczna z tą z lat 80-tych. Urzędnik jest, rozmawia pije kawę zjada ciastko i nic w zasadzie nie robi. Tylko tych urzędników jest 5x więcej i każdy ma programy, systemy, komputery itp. itd.
Trwam
6 miesięcy temu
Ico oni najlepszego robią? Małe firmy nie stać na zatrudnienie pracownika, bo koszty są horrendalne! Kto zatrudni osoby po szkole?!!!
Irys
6 miesięcy temu
Od rana ta mimoza ,co znowu wymyśli?
...
Następna strona