Blokada Ormuzu trwa. Policzyli, ile statków nadal czeka w cieśninie
W Zatoce Perskiej 29 kwietnia znajdowało się ok. 900 statków handlowych, dwa miesiące po rozpoczęciu przez USA i Izrael wojny z Iranem i po zablokowaniu cieśniny Ormuz. Jak podaje PAP, dane pochodzą z firmy AXSMarine monitorującej ruch morski.
W porównaniu z końcem lutego liczba jednostek w akwenie spadła, co sugeruje, że część statków zdołała wyjść na otwarte wody mimo ograniczeń w żegludze. Z monitoringu wynika, że 28 lutego w Zatoce Perskiej było jeszcze 1114 statków.
Ile tankowców i metanowców jest w Zatoce Perskiej
W środę rano w Zatoce Perskiej znajdowało się ponad 270 tankowców. Wśród jednostek były też blisko dwadzieścia metanowców oraz ponad 30 statków przeznaczonych do transportu LNG.
20 tys. osób utknęło w Zatoce Perskiej.
Z zestawień spółki analitycznej Kpler wynika również, że w akwenie jest 118 kontenerowców. W tej grupie wskazano m.in. 30 jednostek irańskich, 15 należących do największego armatora na świecie, włosko-szwajcarskiej spółki MSC, oraz 13 kontenerowców trzeciego co do wielkości armatora, francuskiego CMA CGM.
Cieśnina Ormuz i blokada po ataku na Iran
Cieśnina Ormuz łączy Zatokę Perską z Morzem Arabskim. W normalnych warunkach ten szlak odpowiada za przepływ ok. 20 proc. zużywanej na świecie ropy i LNG.
Po amerykańsko-izraelskim ataku Iran wprowadził niemal całkowitą blokadę Ormuzu, która w dużej mierze utrzymuje się do dziś. Jednocześnie siły amerykańskie prowadzą własną blokadę morską portów irańskich. Utrudnienia w transporcie surowców doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej.
Źródło: PAP