Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Będą kolejne projekty ustaw dotyczące energetyki? Rzecznik jednoznacznie

429
Podziel się:

Hamulcowym KPO nie jest prezydent Duda, lecz Komisja Europejska – stwierdził Piotr Müller w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Rzecznik rządu odniósł się też do kwestii czy gabinet Mateusza Morawieckiego jest gotowy do przedstawienia kolejnych projektów ustaw w tej kadencji.

Będą kolejne projekty ustaw dotyczące energetyki? Rzecznik jednoznacznie
KPO. Piotr Müller mówił o tym, czy rząd zamierza wprowadzać kolejne projekty dla KE (Agencja Wyborcza.pl, Sławomir Kamiński)

Piotr Müller był pytany o to, czy "ma żal" do Andrzeja Dudy o to, że zdecydował się wysłać ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik w odpowiedzi stwierdził, że "polityka to nie jest kwestia żalu", lecz raczej "podzielenia kompetencji między organy rządowe i odnajdywania się w rzeczywistości".

Pan prezydent nie podpisał ustawy i wysłał ją do TK, i w tej rzeczywistości musimy się obracać – stwierdził Piotr Müller.

Kto hamuje KPO?

Rzecznik podkreślił też, że prezydent już jakiś czas temu zgłaszał zastrzeżenia do tej ustawy. Wyraził też nadzieję, że Trybunał "stosunkowo szybko je rozstrzygnie". – TK nie ma sztywnych terminów, dlatego jedyne, co możemy zrobić, to czekać na decyzję – stwierdził.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pieniądze z KPO. "Popełniamy wiele szkolnych błędów"

Jeśli zatem TK nie podejmie decyzji w krótkim czasie, to będzie można uznać prezydenta za "hamulcowego" KPO? Polityk podkreślił, że nie użyje tego słowa wobec głowy państwa.

Hamulcowym naszego KPO jest Komisja Europejska. Spór dotyczący KPO jest prowadzony z KE, która ma największe możliwości ruchu w tym zakresie – ocenił Piotr Müller. – Gdyby KE była bardziej otwarta na pewne argumenty, to tego problemu dawno by nie było. Jednak nie była otwarta, dlatego wypracowaliśmy kompromis – dodał.

Żadnych więcej projektów?

W rozmowie pojawił się też wątek kamieni milowych w kwestii źródeł energii odnawialnych. Pytanie dotyczyło przyjętej przez Sejm w ostatnich dniach tzw. ustawy wiatrakowej. Rzecznik zapewnił, że nie chodzi wyłącznie o realizację kamieni milowych, lecz reformę polskiej energetyki.

– To są projekty, które usprawniają polskie państwo. W naszym planie udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym miał się zwiększać. Możliwość tworzenia farm wiatrowych służy właśnie temu – wyjaśnił poseł PiS.

Czy są zatem jeszcze jakieś projekty reform zaplanowane na najbliższy czas? Rzecznik rządu podkreślił, że jest kilka propozycji, lecz obecnie jest już "końcówka naszej kadencji", a główne reformy wprowadza się raczej na początku.

– W naszym wypadku był też ogrom dodatkowych wyzwań, bo wybuchła pandemiawojna. Okienko legislacyjne się już jednak kończy i nie będziemy zgłaszać wielu projektów w tej kadencji – stwierdził.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(429)
Pan
4 miesiące temu
zaczarowany ołówek, który twierdzi publicznie, że dla mnie emeryta obniżenie podatku z 17% na 12%, to polepszenie mojego bytu. Tylko ten ulizany chłopczyk zapomniał 🤔dodać, że musze płacić teraz dodatkowo cale 9% zdrowotnej zamiast 1,25% po odliczeniu, dzięki czemu zamiast 18,25% płacę 21% . To jest właśnie kreatywna księgowość tych dobrodziei.
Kuba
4 miesiące temu
Nie może być kompromisów w przestrzeganiu prawa. Gdyby KE przyznała Polsce KPO to pieniądze z niego zostały by rozdzielone podobnie do tego jak min. Czarnek rozdzielał fundusze na zakup willi dla znajomych a my musielibyśmy spłacać ich fanaberie przez wiele lat. Zgadzam się z Kaczyńskim w jednym "Dość tego" żadnego pobłażania dla pis-u. Oby opozycja miała taką większość aby pis uznać za organizację zakazaną.
PIS
4 miesiące temu
JAK TEN MULLER MOŻE OSKARŻAĆ SWOICH ZIOMALI TO DZIWNE
Twój Pan z KO
4 miesiące temu
No Muiller,przesadziłeś.
zibi
4 miesiące temu
jak dobrze że już niewiele zepsują
...
Następna strona