Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Boeing zapłaci wielomilionową karę. Za wprowadzanie w błąd w sprawie 737 MAX

2
Podziel się:

Wraca sprawa modeli 737 MAX, które rozbiły się w dwóch katastrofach niedługo po wypuszczeniu na rynek. Amerykańskiemu organowi nadzorczemu nie podobała się komunikacja Boeinga w trakcie uziemienia całej floty. Dlatego teraz nałożył na koncern karę w wysokości 200 mln dolarów.

Boeing zapłaci wielomilionową karę. Za wprowadzanie w błąd w sprawie 737 MAX
Boeingi 737 MAX rozbiły się dwukrotnie. Dziś koncern musi zapłacić 200 mln dolarów kary. (Adobe Stock, @ Jelle van der Wolf)

Boeingi 737 MAX znalazły się na ustach całego świata tuż po dwóch katastrofach lotniczych – w październiku 2018 r. i w marcu 2019 r. Doprowadziły one do uziemienia wszystkich maszyn tego typu użytkowanych na świecie, choć ostatecznie już powróciły do łask.

Boeing ukarany za politykę informacyjną

Jednak polityka informacyjna prowadzona przez Boeinga w trakcie uziemienia samolotów nie spodobała się Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Organ skrytykował firmę – pisze "Rzeczpospolita".

W czasach kryzysu i tragedii szczególnie ważne jest, aby spółki publiczne i kadra kierownicza w pełni, uczciwie i zgodnie z prawdą ujawniały informacje na rynkach. Boeing i były prezes Dennis Muilenburg nie wywiązali się z tego najbardziej podstawowego obowiązku – stwierdził przewodniczący SEC Gary Gensler w oświadczeniu cytowanym przez "Rz" za CNBC.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europa przed historyczną szansą. "Może zdegradować Rosję Putina"

Koncern poszedł ostatecznie na ugodę z SEC i zapłaci 200 mln dolarów kary. Wyjątkową sytuacją jest natomiast osobista odpowiedzialność prezesa. Dennis Muilenburg z własnej kieszeni zapłaci 1 mln dolarów.

Prezes już wcześniej stracił stanowisko

Dennis Muilenburg nie jest związany z Boeingiem od grudnia 2019 r. Wyleciał ze stanowiska w trakcie przedłużającego się uziemienia samolotów, a to ze względu na jego komentarze dotyczące uziemienia i spodziewanego terminu powrotu Boeingów 737 MAX w przestworza.

"Dzisiejsza ugoda jest częścią szerszego wysiłku firmy mającego na celu odpowiedzialne rozwiązanie zaległych spraw prawnych związanych z wypadkami 737 MAX w sposób, który najlepiej posłuży najlepszym interesom naszych akcjonariuszy, pracowników i innych interesariuszy" – podkreślił Boeing w oświadczeniu wydanym po ogłoszeniu ugody, cytowanym przez "Rz". Wcześniej koncern musiał zapłacić 2,5 mld dolarów w następstwie ugody z Departamentem Sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Lido
2 lata temu
90 Apache to jest pewnie z 15 mld. USD, nie ma co tu porównywać.
MAX
2 lata temu
90 Apache i to bez łapówki. GB ma "tylko" 50.