Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Nowy podatek w Polsce? Wicepremier dla money.pl: nie będziemy się wycofywali

193
Podziel się:

- Toczą się prace nad kolejnymi propozycjami w sprawie tego, jak ma wyglądać podatek cyfrowy w Polsce. Na przełomie kwietnia i maja odbędą się konsultacje. Chcemy, żeby pierwsze projekty podatku były gotowe w tym roku - zapowiada w rozmowie z money.pl wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- Ministerstwo Cyfryzacji będzie pracowało nad podatkiem cyfrowym, bo to dobre rozwiązanie, które wprowadza nowe pieniądze do budżetu i daje szansę na to, że będziemy mogli inwestować w start-upy, w sztuczną inteligencję oraz rozwijać cyfrową administrację czy e-usługi. My na pewno nie będziemy się z tego wycofywali - zadeklarował Krzysztof Gawkowski. Z szefem MC udało nam się porozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Toczą się prace nad kolejnymi propozycjami dotyczącymi tego, jak ma wyglądać podatek cyfrowy w Polsce. Na przełomie kwietnia i maja odbędą się konsultacje. Chcemy, żeby pierwsze propozycje podatku były gotowe w tym roku - dodał Gawkowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fatalne stosunki z USA? Wskazał winnych. "Mają osobisty problem"
Cały czas rozmawiamy z organizacjami branżowymi, więc krok po kroku robota idzie do przodu - zapewnił minister.

Trwa dyskusja o nowym podatku

Ministerstwo Cyfryzacji jest za wprowadzeniem podatku cyfrowego od przychodów lub zysków dużych firm technologicznych działających w Polsce. Szef resortu Krzysztof Gawkowski zwraca uwagę, że podobne rozwiązania funkcjonują już w 35 krajach, w tym we Francji i Wielkiej Brytanii.

Zapowiedź MC wywołała falę komentarzy. Ministerstwo Finansów poinformowało, że "nie prowadzi obecnie prac nad podatkiem cyfrowym" i podkreśliło, że wyłącznie minister właściwy do spraw finansów publicznych odpowiada za polską politykę podatkową.

Zareagował również Thomas Rose, nominowany na ambasadora USA w Polsce, ostrzegł on przed konsekwencjami takiej decyzji, sugerując możliwe działania odwetowe ze strony administracji prezydenta Trumpa. Wicepremier Gawkowski odpowiedział w marcu, że nie zamierza wycofywać się z prac nad podatkiem, podkreślając, że "czas, w którym jakiekolwiek państwo uważa, że ktoś będzie lennem innego państwa, skończył się".

Premier Donald Tusk pytany o tę sprawę powiedział, że podatek na big techy może zostanie nałożony, a może nie. - Mamy dzisiaj na świecie do czynienia z nowymi trendami, jeśli chodzi o politykę celną, podatkową i zgodnie z tym nowym trendem mogę powiedzieć: może te podatki nałożymy, a może nie nałożymy - oświadczył Tusk.

Oto jak inne kraje zarabiają na podatku cyfrowym

Podatki cyfrowe obowiązują m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Japonii i Turcji (7,5 proc.). W większości krajów wynoszą 2-3 proc. i przynoszą milionowe zyski.

I tak np. francuski parlament przyjął w lipcu 2019 r. 3-proc. podatek od obrotów międzynarodowych koncernów technologicznych z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie. W 2023 r. podatek przyniósł Francji dochody w wysokości 700 mln euro, a na 2024 r. zakładano ich wzrost do 800 mln euro.

Wielka Brytania wprowadziła 2-proc. podatek cyfrowy w 2020 r. Dotyczy on przedsiębiorstw, których globalne przychody z usług cyfrowych przekraczają 500 mln funtów (niecałe 600 mln euro), z czego co najmniej 25 mln funtów (niecałe 30 mln euro) pochodzi od użytkowników w Wielkiej Brytanii. W 2021 r. podatek przyniósł brytyjskiemu skarbowi 358 mln funtów (426 mln euro), o 30 proc. więcej, niż mówiły prognozy, przy czym 90 proc. środków pochodziło od pięciu grup biznesowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(193)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
OlgaMaria
2 miesiące temu
Ten nieudany rząd bez przerwy krytykuje kler, a sam gania z wielką, przymusową tacą podatkową i patrzy, kogo tu jeszcze ograbić.
Prezydent2040
2 miesiące temu
Nie widzę powodu aby Wielcy Tego Świata płacili inaczej niż mali i należy o tym mówić bez względu na to czy jest to możliwe i czy mówienie o tym, nie skłoni Wielkiego do przenoszenia swoich inwestycji do krajów spolegliwych i Narodów o mentalności "galicyjskości kolonialnej".
irek A.
2 miesiące temu
Ciągle nowe podatki nam wymyślają.. to już przestaje być śmieszne.. ile jeszcze Polacy to będą znosić?
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Fabjo
2 miesiące temu
Zabrać politykom diety a wypłaty o połowę zmniejszyć u od wypłat ściągać i składkę na emeryturę izd
Polacy
2 miesiące temu
lewica pod próg !
cenzorPRL
2 miesiące temu
dobra-Gdzie jest 60 tys. wolne od podatku? Gdzie dobrowolny ZUS i składka zdrowotna dla przedsiębiorców? Gdzie jest to paliwo za 5,19zł? gdzie jest 4 dniowy tydzień pracy? Gdzie są akademiki za 1 zł? Gdzie mieszkania dla młodych? Gdzie obiady dla dzieci w szkołach? Gdzie to wszystko jest? Mamy już dość finansowania marszałków, starostów, stanów spoczynku sędziów, nierynkowych pensji pielęgniarek i ratowników, sędziów, 40 letnich emerytów, fikcyjnych rzeczników tego i owego, trybunałów. Wyciągniemy kasę z banków, przestaniemy deklarować i płacić na zus, skarbówce i zobaczymy, kto zmięknie po 3 miesiącach. Nas jest więcej nie boimy się was. Strajk przedsiębiorców.
...
Następna strona