Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
12.07.2019 09:19

Podatek handlowy we wrześniu stoi pod znakiem zapytania. "Rz": Komisja Europejska zamierza walczyć

Sejmowe wakacje i upór Komisji Europejskiej mogą zablokować plan rządu, by podatek nałożony na sieci handlowe obowiązywał już od września.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sieci handlowe czekają na to, co stanie się z podatkiem handlowym (Fot: Reporter)

Polski rząd tryumfował, gdy 16 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że blokada polskiego pomysłu na opodatkowanie wielkich sieci handlowych ze strony Komisji Europejskiej było nieuzasadnionej. Radość nie mogła jednak trwać długo.

Premier Mateusz Morawiecki już wie, że do budżetu wpadną dodatkowe 2 mld zł
Nowy podatek od września 2019 roku. Sieci handlowe muszą sięgnąć do kieszeni

Unijni urzędnicy mają bowiem czas do 26 lipca na ewentualne złożenie odwołania od decyzji Komisji Europejskiej. Z nieoficjalnych informacji przywołanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że KE zamierza walczyć z podatkiem. Równocześnie wykorzystuje zbliżające się polskie sejmowe wakacje z czego zdaje sobie sprawę polski rząd.

Projekt ustawy zawierającej przepisy wprowadzające w życie nowy podatek miał stanąć na posiedzeniu rządu 2 lipca. Do dziś jednak się nie pojawił, co sugeruje, że rząd Mateusza Morawieckiego zamierza czekać na decyzję KE. Jeśli faktycznie przed 26 lipca rząd nie dokumentu, parlament nie zdąży się nią zając, bo ostatnie posiedzenie zaplanowano na 16-18 lipca.

Oglądaj też; Podatek handlowy wraca w dziwnej formie. "Za chwilę będzie też podatek mostowy i płotowy"

W efekcie zaplanowany przez rząd termin wprowadzenia podatku we wrześniu staje się nierealny.

Ustawa o podatku handlowym zakłada stawkę w wysokości 0,8 proc. od przychodu od 17 do 170 mln zł miesięcznie (obroty w skali roku do 2 mld 40 mln zł), stawkę w wysokości 1,4 proc. przychodu ponad kwotę 170 mln zł w ciągu miesiąca.

Rząd znalazł sposób na podatek handlowy.
Podatek handlowy najdziwniejszą daniną na świecie. Sklepy go zapłacą, fiskus pieniędzy nie weźmie

Sprzedawca, który miesięcznie osiągnie przychód na przykład w wysokości 400 mln zł, zapłaci podatek według stawki 0,8 proc. od przychodu do wysokości 170 mln i według stawki 1,4 proc. od kwoty 230 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, komisja europejska, podatek handlowy, centrum handlowe, wiadomości, wiadomości, wiadomości, handel
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2019

ivoNie pierwszy raz Komisja Europejska staje w obronie niemieckich i francuskich koncernów. Bo Unia Europejska to nie zgromadzenie miłosierdzia tylko … Czytaj całość

12-07-2019

PawełTrzeba być totalnie zidonkrynowanym, żeby nie widzieć kolonizacji. Najpierw UE dofinansowuje Lidl, kaufland, a teraz walczy aby nie płacili podatków w … Czytaj całość

12-07-2019

MichałMy Polacy płacimy podatki w wysokości 19 i więcej % nie rozumiem że giganci nie płacą

Rozwiń komentarze (12)