Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Polski Ład uderzy w część rodzin. Politycy Polski 2050 proponują poprawkę

22
Podziel się:

Na rozwiązaniach zaproponowanych obecnie w Polskim Ładzie stracą rodzice zarabiający powyżej nowej kwoty wolnej od podatku - nie mają wątpliwości politycy ugrupowania Polska 2050. Dlatego też posłowie tej partii zaproponują poprawkę do reformy podatkowej, która pozostawi wybór między dotychczasowymi rozwiązaniami a nową ulgą.

Polski Ład uderzy w część rodzin. Politycy Polski 2050 proponują poprawkę
Na Polskim Ładzie stracą rodziny zarabiające powyżej kwoty wolnej od podatku (money.pl, Rafał Parczewski)
bEKkBtVh

Niemal na ostatniej prostej prac nad Polskim Ładem rządzący postanowili wyrzucić do kosza możliwość rozliczania przez samotnych rodziców podatku obliczanego jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. Politycy PiS argumentowali, że taka ulga podatkowa zachęcała rodziców do brania rozwodów, by później korzystniej rozliczać się z fiskusem.

Zamiast tego zaproponowano nową ulgę w wysokości 1,5 tys. złotych na dziecko dla samotnego rodzica. Obecna ulga na dziecko wynosi 1112 złote i 4 grosze - i tyle ma wynosić dla rodziców pozostających w małżeństwie.

Polska 2050: ulga uderzy w rodziny

Politycy Polski 2050 jednak stwierdzili, że rządzący tą poprawką wylali dziecko z kąpielą i uderzyli także w tych rodziców, którzy zarobią w ciągu powyżej podstawowej nowej kwoty wolnej od podatku.

bEKkBtVj
Zobacz także: Polski Ład zwiększy deficyt w budżecie? Minister finansów tłumaczy

- Rząd nie mógł obyć się bez nagłej, niespodziewanej, szkodliwej dla części obywateli wrzutki - zmian w podatkach polegających na likwidacji możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi przez rodziców, którzy wychowują dzieci samotnie - powiedziała posłanka Paulina Hennig-Kloska.

bEKkBtVp

Posłanka wyjaśniła, że przy utrzymaniu dotychczasowego prawa do ulgi, przy podwójnej kwocie wolnej od podatku na poziomie 60 tys. złotych, samotnie wychowujący dzieci rodzice "oszczędziliby" 5,1 tys. złotych na dziecku. Po wejściu w życie poprawki rodzic zarabiający około 5 tys. złotych straci przeszło 3,6 tys. złotych rocznie.

- Należy też uwzględnić, że taki rodzic zapłaci dodatkowo składkę zdrowotną, którą dotychczas mógł odliczać od podatku - dodała. W ujęciu rocznym składka zdrowotna wzrośnie o ponad 2 tys. złotych.

- Łącznie szacujemy, że rodzice, którzy samodzielnie wychowują dzieci, a zarabiają około 5 tys. złotych, będą stratni blisko 6 tys. złotych lub nie zyskają tego, co mogliby zyskać, gdyby rząd nie zabrał im możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi - wyliczała posłanka.

Polski Ład. Polska 2050 złoży poprawki

Rząd promuje Polski Ład jako dodatkowe korzyści dla rodziców. Dlatego też, by rzeczywiście nie okazało się, że część straci na reformie, Polska 2050 złoży poprawki do ustawy.

bEKkBtVq

- Zgłosimy poprawkę przywracająca możliwość wspólnego rozliczania się z dziećmi przez rodziców samotnie wychowujących dzieci - zapowiedziała Paulina Henning-Kloska.

Zgodnie z poprawką rodzic mógłby wybrać, czy chce skorzystać z nowej ulgi czy - jak dotychczas - ze wspólnego rozliczenia.

Według Mirosława Suchonia "to, co proponuje rząd, to uderzenie w rodziców samotnie wychowujących dzieci, ale również uderzenie w dzieci". Dodał, że rodzinom, w których rodzice samotnie wychowują dzieci, trudniej pokryć koszty utrzymania "zwłaszcza kiedy mamy szalejąca drożyznę".

bEKkBtVr

Polski Ład. Posłowie nie mieli czasu na analizę

Prace nad podatkową reformą Polskiego Ładu ujawniły jednak bolączkę polskiego systemu prawnego. Otóż ustawy zmieniające zasady danin publicznych, które wymagają skupienia i rzetelnej analizy, od kilku lat są pisane na kolanie i tym kolanem następnie są dopychane. Razem z błędami i nieprecyzyjnymi sformułowaniami, które trzeba łatać niemal natychmiast po uchwaleniu prawa.

Pokazał to dobitnie wprowadzony w zeszłym roku podatek cukrowy, który wszedł w życie od początku bieżącego. Firmy nim objęte w pierwszych tygodniach obowiązywania nowej daniny właściwie nie wiedziały, co konkretnie zostało opodatkowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKkBtVK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
niewidzialni
3 tyg. temu
Tylko rodzina i rodzina. Dorosły pracujący i po studiach, w średnim wieku ma tylko płacić podatki. Bez możliwości kupna mieszkania, bez telewizora (opłaty), bez jedzenia owoców, słodyczy. Kupujący przechodzone buty i ubrania w lumpeksie. Ale dzieciom podatnicy to na czipsy muszą dać.
Prawy obrońca
3 tyg. temu
I jak zwykle w dudę dostaną "bogaci" emeryci, nikomu niepotrzebni i nie posiadający żadnego "lobby".
bogu
3 tyg. temu
Śmieszny jest ten Ruch Holowni.
bEKkBtVL
seba
4 tyg. temu
Posłowie czy wy nie widzicie że ta kwota wolna od podatku 30000 to wielki wał??Mówią o podatku 17% gdzie była składka zdrowotna ale niby znoszą 17% a dowalają nowy 9% podatek na służbę zdrowia więc nie mam ulgi 17% tylko 8% więc jest tylko około 15 tys. kwoty wolnej od podatku a nie 30 tys. a po przekroczeniu 2500 brutto dowalają nam 26% podatek a nie jak dotychczas 17 %.Zróbcie coś z tym, jeżeli 30 ty kwoty wolnej to do 5 tys. brutto nie powinno pobierać się podatku.
Wł.R.
4 tyg. temu
Tak Tak Polski Ład uderza w część rodzin, a polityka rządu Tuska uderzała we wszystkie rodziny POLSKIE i sprzyjała polityce NIEMIECKIEJ tfu.
...
Następna strona