Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PIT 2018: do kiedy złożyć PIT-37?

PIT 2018: do kiedy złożyć PIT-37?

PIT-37 wypełnia większość polskich podatników Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
PIT-37 wypełnia większość polskich podatników

PIT-37 to formularz, za którego pomocą rozliczają się osoby uzyskujące dochód za pośrednictwem płatników. W 2018 roku termin dostarczenia druku PIT-37 do urzędu skarbowego upływa 30 kwietnia.

PIT-37 - dla kogo w 2018 roku?

PIT-37 składany jest w urzędzie skarbowym przez większość podatników PIT. Wypełniają go osoby, które w danym roku podatkowym uzyskały przychody w formie wynagrodzeń wynikających ze stosunku służbowego albo stosunku pracy, pobierania renty, emerytury, zasiłków oraz świadczeń przedemerytalnych, a także zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Na podstawie formularza PIT-37 powinny rozliczyć się także osoby, które w rozliczanym roku podatkowym otrzymały stypendia, osiągnęły przychód z racji praw autorskich lub innych praw majątkowych czy działalności osobistej na podstawie umowy zlecenia albo kontraktu menadżerskiego. Formularz PIT-37 wypełnić powinny również osoby pracujące za granicą, ale tylko wtedy, gdy ich pracodawcą jest polski płatnik.

Rozliczenie formularza PIT-37

Podstawą do wypełnienia formularza PIT-37 są dane zawarte w PIT-11, który podatnik powinien otrzymać od pracodawcy lub zleceniobiorcy do końca lutego (w rozliczeniu za rok 2017 – do 28 lutego 2018 roku). Osoba, która podczas roku podatkowego była zatrudniona u kilku pracodawców lub realizowała zlecenia dla kilku zleceniodawców, powinna wszystkie dochody ująć w jednym druku PIT-37, zachowując przy tym wszystkie uzyskane formularze. Jeśli jednak część dochodów uzyskanych przez podatnika nie pochodziła od płatnika, rozliczenie powinno nastąpić poprzez wypełnienie druku PIT-36.

Jeszcze do niedawna możliwe było złożenie wniosku o rozliczenie podatnika przez płatnika. W 2018 roku zniknął PIT-12 (wniosek) i PIT-40 (rozliczenie przez pracodawcę), a każdy podatnik musi rozliczyć się osobiście na formularzu PIT-37 lub poprosić o to urząd skarbowy, składając druk PIT-WZ do 16 kwietnia 2018 roku. W dalszym ciągu istnieje jednak możliwość złożenia deklaracji za podatnika przez organ rentowy w ramach PIT-40A.

Podatnik zobowiązany jest ująć w formularzu PIT-37 przychody, koszty uzyskania, wpłacone składki na ubezpieczenia oraz zaliczki, jakie zostały wpłacone na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego. PIT-37 można rozliczać indywidualnie, z małżonkiem (o ile oboje są uprawnieni do składania tej deklaracji) lub jako samotny rodzic. Osoby, które składają ten formularz, mają prawo do skorzystania z ulgi i odliczeń.

Deklarację PIT-37 powinny złożyć nie tylko uprawnione do tego osoby, które odnotowały przychód, ale także ci, którzy w danym roku podatkowym odnieśli straty.

PIT-37 a skala podatkowa

Podatników rozliczanych w formularzu PIT-37 obowiązuje odpowiednia skala podatkowa. Wyznaczono dwa progi: pierwszy przy podstawie obliczenia podatków nieprzekraczającej 85 528 zł (18 proc.), a drugi przekraczający tę kwotę (15 395,04 zł plus 32 proc. nadwyżki). W rozliczeniu za 2017 rok od obu tych wartości odjąć należy kwotę zmniejszającą podatek (od 0 do 1188 zł w zależności od wysokości podstawy obliczenia podatku).

Termin rozliczenia PIT-37

Termin złożenia formularza PIT-37 za 2017 rok przypada 30 kwietnia 2018 roku. Jest to data ogólnie przyjęta, jednak gdy w danym roku dzień ten przypada w weekend, właściwym terminem jest pierwszy dzień roboczy po 30 kwietnia.

Czytaj także
Polecane galerie
klon
2018-01-14 13:31
Ty rodzisz wychowujesz kształcisz a bogacz ci dzieciaka zbierze o będzie go eksploatował nad siły wykańczając go ..Tym się te klerykalne państwo nie przejmuje najważniejsze abśy była inkubatorem klrykalnym o niskiej wiedzy sex ualnej i intelektualnej dlatego zrobili szkoły 7 klaowe z przedodniczącym sekretażem o odmianie czarnego komunisty . ....
Ben
2018-01-14 12:26
Ale straszom w tym artykóle. Pszecież jest wolność i demokracja. Hyba nic mi nie grozi jak siem nie rozliczem z żondem? Jest wolność, nie?
grzeczna...
2018-01-14 11:59
w Polsce podatki płaca tylko najbiedniejsi w tym emeryci i Ci którzy zarabiaja najniższa krajowa, posłowie podatkow nie płaca nowoczesni też nie bo odliczaja sobie różne ulgi , które dla nich wymyślił rzad, ale to już niedługo sie skonczy, starsi odejda a wszyscy młodzi wyjada z kraju, bo nie beda tyrac za miske ryżu dla krezusow którzy do kasy państwowej nie płaca nic
Pokaż wszystkie komentarze (14)