Notowania

podatki
18.01.2019 09:37

PIT 2019: do kiedy złożyć PIT-37?

PIT-37 to najpopularniejszy formularz w rozliczeniach rocznych z fiskusem. Termin jego złożenia upływa 30 kwietnia w 2019 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
PIT-37 wypełnia większość polskich podatników

PIT-37 to formularz, za którego pomocą rozliczają się osoby uzyskujące dochód za pośrednictwem płatników. W 2019 roku termin dostarczenia druku PIT-37 do urzędu skarbowego upływa 30 kwietnia. Po raz pierwszy podatnicy nie mają obowiązku samodzielnego składania deklaracji podatkowej, ponieważ automatycznie może to za nich zrobić usługa "Twój e-PIT".

PIT-37 – dla kogo w 2018 roku?

PIT-37 składany jest w urzędzie skarbowym przez większość podatników PIT. Wypełniają go osoby, które w danym roku podatkowym uzyskały przychody w formie wynagrodzeń wynikających ze stosunku służbowego albo stosunku pracy, pobierania renty, emerytury, zasiłków oraz świadczeń przedemerytalnych, a także zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Na podstawie formularza PIT-37 powinny rozliczyć się także osoby, które w rozliczanym roku podatkowym otrzymały stypendia, osiągnęły przychód z racji praw autorskich lub innych praw majątkowych czy działalności osobistej na podstawie umowy zlecenia albo kontraktu menadżerskiego. Formularz PIT-37 wypełnić powinny również osoby pracujące za granicą, ale tylko wtedy, gdy ich pracodawcą jest polski płatnik.

Rozliczenie formularza PIT-37

Podstawą do wypełnienia formularza PIT-37 są dane zawarte w PIT-11, który podatnik powinien otrzymać od pracodawcy lub zleceniobiorcy do końca lutego (w rozliczeniu za rok 2018 – do 28 lutego 2019 roku). Osoba, która podczas roku podatkowego była zatrudniona u kilku pracodawców lub realizowała zlecenia dla kilku zleceniodawców, powinna wszystkie dochody ująć w jednym druku PIT-37, zachowując przy tym wszystkie uzyskane formularze. Jeśli jednak część dochodów uzyskanych przez podatnika nie pochodziła od płatnika, rozliczenie powinno nastąpić poprzez wypełnienie druku PIT-36.

Jeszcze do niedawna możliwe było złożenie wniosku o rozliczenie podatnika przez płatnika. W 2018 roku zniknął PIT-12 (wniosek) i PIT-40 (rozliczenie przez pracodawcę), a w 2019 roku wycofano też druk PIT-WZ (rozliczenie przez urząd skarbowy), który zastąpiła usługa "Twój e-PIT". W dalszym ciągu istnieje też możliwość złożenia deklaracji za podatnika przez organ rentowy w ramach PIT-40A.

Podatnik zobowiązany jest ująć w formularzu PIT-37 przychody, koszty uzyskania, wpłacone składki na ubezpieczenia oraz zaliczki, jakie zostały wpłacone na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego. PIT-37 można rozliczać indywidualnie, z małżonkiem (o ile oboje są uprawnieni do składania tej deklaracji) lub jako samotny rodzic. Osoby, które składają ten formularz, mają prawo do skorzystania z ulgi i odliczeń.

Deklarację PIT-37 powinny złożyć nie tylko uprawnione do tego osoby, które odnotowały przychód, ale także ci, którzy w danym roku podatkowym odnieśli straty.

Usługa "Twój e-PIT"

Ministerstwo Finansów zapowiedziało uruchomienie 15 lutego 2019 r. specjalnej usługi online "Twój e-PIT". Ma ona służyć do rozliczania deklaracji podatkowych PIT-37 i PIT-38 przez urząd skarbowy za podatników. Znaczy to, że Krajowa Administracja Skarbowa sama przygotuje wypełnione deklaracje PIT-37 i PIT-38 w wersji elektronicznej, a podatnik będzie mógł skorzystać z Portalu Podatkowego, by je zmodyfikować albo zatwierdzić bez zmian.

Jest to forma rozliczenia podatnika przez urząd skarbowy, a więc "Twój e-PIT" zastępuje wniosek PIT-WZ, przejmując jego funkcjonalności i udostępniając dodatkowe. Należy pamiętać, że jeżeli podatnikowi przysługują ulgi, chce on rozliczać się z małżonkiem lub przekazać wybranej organizacji 1% podatku, będzie musiał te informacje samodzielnie uzupełnić w formularzu elektronicznym udostępnionym przez tę usługę.

Nie ma obowiązku korzystania z usługi "Twój e-PIT" – podatnicy mogą złożyć PIT-37 samodzielnie, wypełniając e-deklarację albo druk PIT w wersji papierowej. Jeżeli deklaracja podatkowa w żadnej z tych form nie zostanie złożona, a podatnik nie zaakceptuje dokumentu przygotowanego w usłudze "Twój e-PIT" w terminie, to uznaje się, że 30 kwietnia do fiskusa przekazano PIT w takiej formie, jaka dostępna jest usłudze "Twój e-PIT".

PIT-37 a skala podatkowa

Podatników rozliczanych w formularzu PIT-37 obowiązuje odpowiednia skala podatkowa. Wyznaczono dwa progi: pierwszy przy podstawie obliczenia podatków nieprzekraczającej 85 528 zł (18 proc.), a drugi przekraczający tę kwotę (15 395,04 zł plus 32 proc. nadwyżki). W rozliczeniu za 2018 rok od obu tych wartości odjąć należy kwotę zmniejszającą podatek (od 0 do 1440 zł w zależności od wysokości podstawy obliczenia podatku).

Termin rozliczenia PIT-37

Termin złożenia formularza PIT-37 za 2018 rok przypada 30 kwietnia 2019 roku. Jest to data ogólnie przyjęta, jednak gdy w danym roku dzień ten przypada w weekend, właściwym terminem jest pierwszy dzień roboczy po 30 kwietnia.

Tagi: podatki, deklaracja pit-37, wiadomości, porady, najważniejsze, twój e-pit, pit 2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-01-2018

DexA teraz spójrzmy co robi Rumunia i dlaczego notuje jeden z największych wzrostów PKB w Europie: 1. Od 2018 PIT został zmniejszony z 16% do 10%. 2. … Czytaj całość

13-01-2018

MJAle nas przerobili z wolną kwotą, jak gówniarzy. To przecież oni są zależni od nas, bo my generujemy dochody, płacimy podatki, wyciągają kasę bez … Czytaj całość

12-01-2018

gghwystarczy zamiast obnizki do 22%vat pozostawic 23% a zlikwidowac pit. przeciz ten znienawidzony bogaty zaplaci wiecej vat np od zakupu pieknego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)