Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w Polsce. Kto w październiku głosował za obniżką?

0
Podziel się:

Przeciwko głosowali: Adam Glapiński, Jerzy Hausner, Andrzej Kaźmierczak, Andrzej Rzońca, Jan Winiecki.

Stopy procentowe w Polsce. Kto w październiku głosował za obniżką?
(Narodowy Bank Polski/Flickr)

Na posiedzeniu RPP 8 października za wnioskami o obniżkę stopy referencyjnej i redyskonta weksli o 50 punktów bazowych oraz o obniżkę stopy lombardowej o 100 punktów bazowych głosował prezes NBP Marek Belka oraz członkowie RPP: Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch, Jerzy Osiatyński oraz Anna Zielińska-Głębocka - wynika z najnowszego Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Przeciwko wnioskom głosowali: Adam Glapiński, Jerzy Hausner, Andrzej Kaźmierczak, Andrzej Rzońca, Jan Winiecki. Głos prezesa NBP miał charakter rozstrzygający w przypadku przegłosowania obu wniosków.

Rada Polityki Pieniężnej w październiku obniżyła stopę referencyjną NBP o 50 pb do 2,00 proc., stopę lombardową obniżyła o 100 pb do 3,00 proc., stopę depozytową pozostawiła bez zmian na poziomie 1,00 proc., zaś stopę redyskonta weksli obniżyła o 50 pb do 2,25 proc. w skali rocznej.

Z opisy dyskusji na październikowym posiedzeniu decyzyjnym RPP wynika, że oprócz przyjętych wniosków o obniżenie stopy referencyjnej i stopy redyskonta weksli NBP o 0,50 pkt proc., wniosku o obniżenie stopy lombardowej o 1,0 pkt proc. oraz wniosku o zmianę oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej na 0,9 stopy referencyjnej, innych wniosków nie złożono.

W listopadzie RPP pozostawiła stopy procentowe NBP bez zmian. Z opisu dyskusji wynika, że zgłoszono wnioski o obniżenie stóp procentowych NBP o 1,00 pkt proc., o 0,50 pkt proc. oraz o 0,25 pkt proc., które nie został przyjęte. Kolejne, decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 2-3 grudnia.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)