Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Stopy procentowe bez zmian. RPP musi zmierzyć się z wysoką inflacją

77
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej w związku z silnym wzrostem inflacji znalazła się w centrum uwagi. Na zakończonym właśnie posiedzeniu zdecydowała o utrzymaniu bez zmian stawek stóp procentowych. Na rekordowo niskim poziomie są już 58 miesięcy.

Rośnie presja na prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Rośnie presja na prezesa NBP Adama Glapińskiego. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

"Wszystkie oczy zwrócone na RPP" - tak ekonomiści PKO BP zapowiadali kończące się w środę dwudniowe posiedzenie rady. Zwracali uwagę na to, że po silnym wzroście inflacji w grudniu może zostać poddany pod głosowanie wniosek o pierwszą od kilku lat podwyżkę stóp procentowych.

Zakończone właśnie obrady nie przyniosły jednak zmian. Stawki oprocentowania w NBP pozostały na rekordowo niskim poziomie. Główna od marca 2015 roku wynosi 1,5 proc. To oznacza m.in. stosunkowo tanie pożyczanie pieniędzy w bankach.

Utrzymanie stóp procentowych bez zmian nie jest zaskoczeniem, bo większość członków RPP z przewodniczącym Adamem Glapińskim na czele od dawna deklaruje, że inflacja jest pod kontrolą i nie ma potrzeby interwencji. Sytuacja uległa jednak zmianie we wtorek, gdy poznaliśmy najnowsze statystyki dotyczące cen. Okazało się, że inflacja skoczyła z 2,6 do 3,4 proc.

Zobacz także: Zbigniew Jagiełło: Kredyty złotówkowe ze zmienną stopą to trzy razy większe ryzyko niż frankowe

Tak szybko ceny dóbr i usług konsumpcyjnych nie rosły od 2012 roku. Dynamika podwyżek jest już przy górnej granicy akceptowanej przez NBP, który przyjmuje, że inflacja dla optymalnego wzrostu gospodarki powinna utrzymywać się w długim horyzoncie w okolicach 2,5 proc. (z możliwym odchyleniem +/- 1 pkt proc.).

"Dla rynkowych oczekiwań co do przyszłej ścieżki stóp kluczowe znaczenie będzie miało, jak do danych ustosunkują się umiarkowani członkowie RPP, czyli G.Ancyparowicz, R.Sura i R.Kropiwnicki" - komentują ekonomiści PKO BP.

W ich ocenie większość członków RPP skupi się na niepopytowym charakterze wzrostu inflacji (ceny regulowane, żywność, paliwa) i symptomach hamowania dynamiki PKB, wskazując że podwyżki stóp są możliwym, ale wciąż bardzo mało prawdopodobnym scenariuszem.

Ekonomiści wskazują, że póki co wyeliminować można za to spekulacje o obniżkach stóp procentowych, które forsował ostatnio głównie Eryk Łon. Zgodnie z teorią ekonomii, im niższe oprocentowanie w bankach, tym większa presja rynkowa na wzrost cen i inflacji. Działania RPP powinny więc iść w przeciwnym kierunku.

Tym bardziej, że najnowsze prognozy analityków sugerują, że w najbliższych miesiącach inflacja może przekroczyć 4 proc.

Takie nastawienie RPP nie jest na rękę osobom spłacającym kredyty. Niższe stawki w NBP przełożyłyby się na mniejsze raty. Teraz jednak bliżej do ich wzrostu. Choć w najgorszym scenariuszu mogłoby się to wydarzyć dopiero za kilka miesięcy.

To wszystko spekulacje. Kluczowa jest teraz konferencja prasowa, na której członkowie RPP będą mogli odnieść się do najnowszych danych o inflacji i przedstawić plany dotyczące przyszłej polityki pieniężnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
BANAŚ
4 lata temu
Inflacja dla Glapińskiego?!, a co to jest? do wyborów Jędrka inflacji nie ma!, a później się ZWALI na U.E. lub Tuska /który polakom źle życzy/. Mafia nie może okazywać słabości!
banda
4 lata temu
pozwac panstwo za podatek belki i okradanie nas z oszczednosci !!!! ta banda nasza kase pozycza na lichwe a nam prawie zerowe oprocentowanie !!!!!
Jupikajej
4 lata temu
Ale się mierzy, pokazuje że jest "odchylenie od celu" i tyle. Będzie inne odchylenie, pokaże je i tyle. Pensja leci, nic więcej nie trzeba
marek
4 lata temu
wystarczy że 20% ludzi wypłaci swoje oszczędności z bank/skok jednego dnia i po zabawie
Max
4 lata temu
Nie szanuje się pieniądza kiedy dostaje się w prezencie
...
Następna strona