Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polacy chcieliby pracować 4 dni w tygodniu, ale dostawać pensję jak za 5 dni. Jest nowe badanie

105
Podziel się:

Niemal trzy czwarte Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu, ale z zastrzeżeniem, że nadal otrzymywaliby pensję jak za pięć dni - wynika z badania ManpowerGroup. Ankietowani są przekonani, że większa elastyczność, np. możliwość wyboru, czy pracują z domu, czy z biura, zwiększa jakość ich pracy.

Polacy chcieliby pracować 4 dni w tygodniu, ale dostawać pensję jak za 5 dni. Jest nowe badanie
Czterodniowy dzień pracy. 73 proc. Polaków się za nim opowiada pod warunkiem, że nie wpłynie to na ich pensję (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, carballo)

Pracownicy cenią sobie większą swobodę w wykonywaniu obowiązków zawodowych zyskaną podczas pandemii jak np. praca z domu. 93 proc. zapytanych uznało, że elastyczność poprawiła jakość ich pracy. Dla 53 proc. z kolei ważna jest możliwość wyboru godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy - wynika z analizy badania.

Polacy oczekują elastyczności od pracodawcy

Badani jako istotne wskazali też takie aspekty jak: pełna elastyczność w zakresie wyboru miejsca pracy (41 proc.), dłuższy urlop (41 proc.), zwiększenie liczby dni płatnego urlopu wypoczynkowego (33 proc.) oraz możliwość częstszej realizacji zadań z domu niż biura (23 proc.).

Elastyczność jest obecnie jednym z ważniejszych elementów oceny atrakcyjności zarówno oferty, jak i organizacji - skomentowała dyrektor sprzedaży ManpowerGroup w Polsce Luiza Luranc-Jaworek. - Firmy otworzyły się na nieporównywalnie większą elastyczność niż jeszcze kilka lat temu w podejściu do miejsca i godzin pracy swoich zespołów - stwierdziła ekspertka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "10 takich pracodawców jak ty czeka w mojej skrzynce mailowej". Młodzi zaskakują na rekrutacji

A jakie są najlepsze potencjalne korzyści z perspektywy pracowników? Respondenci wymienili: więcej czasu spędzanego z rodziną i przyjaciółmi (46 proc.) oraz przeznaczonego na odpoczynek i regenerację (44 proc.), a także krótszy czas dojazdu do pracy (36 proc.). Co trzeci ponadto wskazał, że ważne jest dla niego więcej czasu na realizowanie pozazawodowych aktywności.

Czterodniowy dzień pracy? Tak, ale...

73-proc. badanych preferuje model czterodniowego tygodnia pracy, ale z zachowaniem wynagrodzenia za pięć dni. Z kolei tylko 17 proc. deklaruje siedmiodniową dostępność z możliwością wykonywania obowiązków w dowolnym czasie. Tylko co dziesiąty zapytany jest gotowy pracować cztery dni w zamian za proporcjonalnie niższą pensję.

O skróceniu tygodnia pracy do czterech dni mówi się coraz głośniej, również w Polsce. Pojawiają się firmy, które już podjęły tę decyzję, w wielu miejscach na świecie trwają testy weryfikujące, na ile wiąże się to z ryzykiem spadku efektywności. Wyniki analiz są tu wyjątkowo obiecujące, wstępnie nie wskazują na pogorszenie rezultatów, wręcz przeciwnie, zauważono wzrost zaangażowania, motywacji, jak i ogólnej satysfakcji pracowników - opowiada Luiza Luranc-Jaworek.

W money.pl pisaliśmy też, że wchodzące na rynek pracy pokolenie Z ma inne podejście do pracy, a cechuje ich "ciche odchodzenie z pracy" lub też "cicha rezygnacja". Aby przystosować się do nowych warunków gry, pracodawcy będą musieli znacząco zmienić swoje podejście do nakładania obowiązków na podwładnych, a jednym z rozwiązań byłby właśnie czterodniowy dzień pracy. W Polsce zresztą pilotażowy program skróconego tygodnia pracy zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Praca musi być sprawiedliwa

Pracownicy oczekują również sprawiedliwego wynagrodzenia (94 proc.) i bezpiecznych warunków pracy (89 proc.). Dla 87 proc. badanych ważna jest praca z osobami, którym ufają i z którymi się dogadują. Pracownicy ponadto chcą też, by kierownictwo doceniało efekty ich pracy (81 proc.). Liczy się dla nich motywacja i pasja do pracy (76 proc.), a także możliwość zdobywania nowych umiejętności (75 proc.).

W dobie niedoboru talentów na rynku pracy firmy muszą szerzej patrzeć na potrzeby pracowników, odpowiadając na ich oczekiwania. Pracownicy zwracają coraz większą uwagę na elementy pozapłacowe, kluczowym elementem jest także motywacja i pasja do pracy. Dzisiejszy pracownik nie chce tylko wykonywać tożsamych zadań przez całą swoją karierę, to osoba o wysokich ambicjach i chęci do rozwijania swoich umiejętności - wyjaśnia dyrektor Manpower w Polsce Kamil Sadowniczyk.

Istotna są też kwestie: zdrowia psychicznego, wypalenia zawodowego i wsparcia talentów przez firmy w tym obszarze. Ponad połowa (51 proc.) pracowników mówi o tym, że w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu pomocna byłaby większa pula dni urlopowych, a 44 proc. wskazało zapewnienie elastyczności w pracy, jak na przykład wybór czasu i miejsca, z jakiego wykonuje pracę. 39 proc. zatrudnionych deklaruje, że chciałoby się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, a 36 proc. oczekiwałoby od organizacji dodatkowych dni wolnych w celu zadbania o zdrowie psychiczne.

Badanie zrealizowano w czerwcu br. na grupie ponad 1000 pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(105)
Balcerek
2 lata temu
a ja jestem w Niemczech z kolegami z wybrzeża ości słoniowej na socjalu i mam wszystko za free , przez 7 dni w tygodniu, zapraszam
marcyś
2 lata temu
A kto by tam nie chciał. :) Chociaż ja pracuje 5 dni w tyg i to z domu i byłam w stanie zaoszczędzić na irobota i na podróż na Maderę. :) także da się :)
Szymon
2 lata temu
Ja pracuję więcej niż 5 dni w tygodniu, ale lubię to robić. Jestem zadowolony, że mam stałą pracę i dobre zatrudnienie. Jestem asystentem stomatologicznym, który ukończył darmową edukację w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Polecam wszystkim, świetna kadra można się dużo nauczyć i znaleźć dobrze płatną pracę.
Ewa
2 lata temu
A ja pracuję 5 dni w tygodniu, a dostaję pensję jak za 3 dni. Jak pewnie wielu z nas 😞
Qwerty
2 lata temu
Ja też chciałbym sprzedawać 100 chlebów dziennie a dostawać kase za 200
...
Następna strona