Notowania

giełda
11.05.2016 09:13

Warszawski parkiet nadal słabszy od otoczenia

Indeks WIG20 w dniu wczorajszym obniżył się do nowego minimum cenowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie nie była w stanie pomóc krajowemu rynkowi akcji. Głównymi istotnymi czynnikami ryzyka pozostaje piątkowy werdykt ze strony agencji Moody's i nierozwiązana kwestia przewalutowania kredytów frankowych, co przekłada się na słabość sektora bankowego.

Indeks WIG20 w dniu wczorajszym obniżył się do nowego minimum cenowego na poziomie 1.825 pkt. Nadzieję na poprawę nastrojów na GPW można obecnie upatrywać w postępującym umocnieniu rynków rozwiniętych.

Obroty na spółkach z indeksu WIG20 wzrosły podczas wtorkowej sesji do poziomu 489 mln zł. Z diagramu intraday możemy wyczytać, iż wyższa aktywność inwestorów pojawiła się w końcowej fazie notowań, kiedy to indeks dwukrotnie odbił się w górę od poziomu 1.820 pkt. Większy popyt na blue chips widoczny był również podczas fixingu na zamknięcie.

Krótkoterminowym sygnałem, który mógłby stanowić zwiastun poprawy nastrojów byłby obecnie powrót indeksu WIG20 powyżej poziomu 1.850 pkt. Wymagany jest również wzrost obrotów, znacząco powyżej bariery 0,5 mld zł. Jeżeli natomiast do czasu piątkowej decyzji na rynku nie pojawi się większy kapitał, prawdopodobne jest dalsze obsuwanie indeksu WIG20 w rejon poziomu 1.800 pkt., gdzie znajduje się minimum z początku marca br., ustanowione podczas kreowania silnej fali wzrostowej w I kw. br.

Etap zniechęcenia przybliża kształtowanie lokalnego dołka

Schemat emocjonalny zachodzący w nastrojach inwestorów dobrze wpisał się kształtowanie ostatnich punktów zwrotnych na indeksie WIG. Pierwsze elementy euforii pojawiły się na zakończenie pierwszego kwartału br., kiedy to indeks WIG dotarł do poziomu 49,0 tys. pkt. Po kilkudniowym osłabieniu, w połowie kwietnia br. barometr szerokiego rynku podjął kolejną próbę przekroczenia poziomu 49,0 tys. Wówczas to wskazywaliśmy na niskie obroty i małe szanse na przekroczenie szczytu, czemu towarzyszył jeszcze wyższy optymizm, szczególnie widoczny wśród spółek najmniejszej kapitalizacji.

Rynek tymczasem ukształtował kolejny element formacji podwójnego szczytu i zaczął w szybkim tempie obsuwać się w dół. Obecnie postępujące zniechęcenie wśród graczy i wzrost pesymizmu przybliża do ukształtowania lokalnego dołka. Najmniej korzystny scenariusz zakłada pogłębienie deprecjacji WIGu w rejon 45,0 tys. pkt. Są jednak szanse na zatrzymanie indeksu WIG powyżej tej bariery cenowej.

Silny ruch indeksu S&P500 w okolice 2.100 pkt.

Korekta spadkowa, która rozgrywa się na amerykańskim rynku akcji od 20 kwietnia br. sprowadziła notowania indeksu S&P500 z poziomu 2.100 pkt. do 2.039 pkt. Od trzech dni obserwujemy natomiast korekcyjne odreagowanie w górę. Wczorajsze silne wzrosty na Wall Street podniosły notowania indeksu S&P500 ponownie w rejon strefy 2.080-2.100 pkt.

Poprawa nastrojów to przede wszystkim efekt odreagowania cen ropy naftowej. Kurs surowca Brent wzrósł w dniu wczorajszym o +4,6 proc. do poziomu 45,0 USD za baryłkę. W górę indeksy ciągnęły wcześniej przecenione spółki technologiczne, jak również akcje spółek, które pozytywnie zaprezentowały się podczas trwającego sezonu publikacji wyników finansowych za I kw. 2016 r.

Tauron – spółka może potrzebować wsparcia w finansowaniu Jaworzna

Pozyskanie partnera dla Jaworzna miałoby pomóc Tauronowi utrzymać wskaźniki relacji zadłużenia/EBITDA, które są kowenantem w umowach kredytowych - poinformował we wtorek prezes Tauronu Remigiusz Nowakowski.

Prezes spółki podczas kongresu Energia21 przyznał w kuluarach, iż przy obecnym sposobie finansowania projektu rozbudowy Elektrowni Jaworzno istnieje ryzyko przekroczenia w długim terminie konwenantów zawartych w umowach kredytowych. Stąd też pojawiła się opcja znalezienia partnera dla Jaworzna. Dzięki temu Tauron mógłby pozabilansowo sfinalizować ten projekt przy równoczesnym utrzymaniu odpowiednich relacji dla wskaźnika zadłużenie/EBITDA. Warto przypomnieć, iż w Elektrowni Jaworzno powstać ma blok węglowy o mocy 910 MW. Planowane nakłady na budowę tej jednostki wynoszą ok. 6,2 mld zł. Ostatnio Tauron podawał, że inwestycja jest zaawansowana w 14 proc., a jej zakończenie planowane jest na 2019 rok. Nadal czynnikiem ryzyka dla kursów firm energetycznych jest utrzymywana przez rząd koncepcja zintegrowania gospodarki surowcowej z energetyką.

Pekao S.A. - wynik za I kw. br. lepszy od oczekiwań

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w pierwszym kwartale 2016 roku spadł do 573,4 mln zł z 624,4 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał 7 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 534,2 mln zł.

Uzyskanie wyników wyższych od oczekiwań w I kw. br. było możliwe dzięki wyższemu zyskowi ze sprzedaży kredytów niepracujących i wyższemu wynikowi odsetkowemu. Obecne prognozy zarządu zakładają jednocyfrowy spadek zysku netto banku w całym 2016 r. Pekao liczy, że w kolejnych kwartałach sprzedaż jego kredytów detalicznych będzie wyższa niż w I kwartale i w całym roku przekroczy 12 mld zł. W kolejnych kwartałach Pekao nadal będzie ograniczał udział kredytów nieregularnych w portfelu, jednak transakcje tego typu będą wartościowo niższe od uzyskanych w I kw. 2016 r.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING Securities
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz