Po serii pobitych rekordów cena złota spada. Na takim poziomie była ponad miesiąc temu
Po długim okresie wzrostu i bicia rekordów praktycznie każdego dnia cena złota spadła do najniższego poziomu od ponad miesiąca. I to mimo osłabienia dolara. Przyczyną są działaniami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa - wskazuje "Puls Biznesu".
Cena złota na rynku Comex spadła o 1,8 proc. do 3181,40 dol. za uncję, co jest najniższym poziomem od 10 kwietnia - podaje "PB". To już czwarta zniżka w ciągu ostatnich sześciu sesji. Złoto z czerwcowych kontraktów taniało o 2 proc. do 3181,90 dol., a na rynku kasowym cena spadła o 2,3 proc. do 3177,28 dol.
Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Banku, wskazuje, że poprawa nastrojów rynkowych dotyczących ryzyka zmniejszyła atrakcyjność złota. Działania administracji Trumpa, które sugerują dążenie do deeskalacji sporów handlowych, skłoniły fundusze do likwidacji "długich" pozycji.
Osłabienie dolara, które miało miejsce w wyniku spekulacji o jego trwałej deprecjacji podczas negocjacji USA z Koreą Południową, nie wpłynęło na wzrost ceny złota. Mimo to złoto pozostaje mniej atrakcyjne dla inwestorów w obliczu poprawy nastrojów rynkowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co najmniej 5 mld zł z dywidend ze spółek Skarbu Państwa. Minister ujawnia
Dodajmy, że deeskalacja wojny handlowej między USA a resztą świata doprowadziła również do spadku cen ropy naftowej.
Gorączka złota w NBP
Narodowy Bank Polski pod koniec kwietnia osiągnął nowy kamień milowy w zakresie swoich rezerw złota. Jak poinformował prezes NBP prof. Adam Glapiński, kraj posiada obecnie ponad 500 ton tego cennego kruszcu.
Złoto stanowi teraz ponad 20 proc. rezerw walutowych Polski. "Nasze rezerwy dewizowe – dziś to ponad 237 miliardów dolarów – wzmacniają status Polski jako bezpiecznego i wiarygodnego uczestnika globalnego systemu finansowego" - informował Glapiński na platformie X w kwietniu.
Szef NBP zaznaczył, że złoto jest najbezpieczniejszym aktywem rezerwowym, odpornym na kryzysy i niezależnym od polityki gospodarczej jakiegokolwiek kraju.