Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Tesco miało wypłacić miliony odchodzącemu szefowi. Większość właścicieli przeciw

21
Podziel się:

Ostatnie lata nie były łatwe dla Tesco. Szef brytyjskiej sieci Dave Lewis musiał mierzyć z różnymi problemami, a na koniec przyjdzie mu jeszcze stoczyć bój o pieniądze. Chodzi o 6,4 mln funtów.

Dave Lewis powoli żegna się z Tesco, ale w mało przyjemnej atmosferze.
Dave Lewis powoli żegna się z Tesco, ale w mało przyjemnej atmosferze. (East News)

Po sześciu latach kończy się przygoda dyrektora generalnego brytyjskiej grupy Tesco. Wszystko wskazuje jednak na to, że pożegnanie z właścicielami nie będzie należeć do przyjemnych. Chodzi o pieniądze.

Na piątkowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 63 proc. z nich głosowało przeciwko polityce wynagrodzeń umożliwiającej wypłatę dyrektorowi na odchodne 6,4 mln funtów - donosi "Forbes". Wskazuje, że kontrowersje wzbudza nie tylko 2,4 mln funtów premii za ubiegły rok, ale cała kwota.

Warto zauważyć, że choć sytuacja Tesco np. w Polsce jest trudna (Netto przejmuje Tesco Polska)
, wyniki finansowe całej grupy nie są złe. Udało jej się zwiększyć sprzedaż w ostatnich miesiącach, mimo epidemii. Są też lepsze niż w momencie, gdy Dave Lewis obejmował stanowisko dyrektora generalnego.

Zobacz także: Osiem godzin w pracy to przeżytek. Kandydat na prezydenta zaskakuje

Warto też przypomnieć, że gdy Lewis trafił do Tesco, firma musiała zmierzyć się z aferą księgową związaną z zawyżeniem zysku spółki.

Choć głosowanie akcjonariuszy jest wyraźnym głosem sprzeciwu, nie jest wiążące. Temat wynagrodzenia odchodzącego dyrektora jest więc ciągle otwarty. Sam zainteresowany do tej pory nie zadeklarował jak się zachowa.

Część brytyjskich mediów komentując zamieszanie wskazuje, że tak wielkie pieniądze w dobie koronawirusa nie powinny być wypłacane menedżerom. Tym bardziej, że sama metodologia naliczenia aż 2,4 mln funtów premii jest mocno kontrowersyjna. Chodzi o manipulacje innymi, porównywalnymi firmami do Tesco, na podstawie których miały być dokonywane wyliczenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
....??pytam
3 lata temu
Kto ,,,pytam wstawił takiego Kreta w tesko,,,,pytam ,kto go zatrudnił ,,,
Ani grosza zł...
3 lata temu
Ani grosza złodziejowi!
tylko 6,4 mln...
3 lata temu
przecież na prywatny odrzutowiec nie wystarczy że o promie kosmicznym nie wspomnę
JT
3 lata temu
TESCO na początku działalności był doskonałym sklepem spożywczym z ogromną ofertą , miło się tam robiło zakupy , odkąd został ciucholandem przez który trzeba było się przeciskać do spożywki przestałem tam robić zakupy.
PI
3 lata temu
Ta firma padnie droga,ktoś przestawia produkty że nic nie można znależć, człowiek się denerwuje bo ,żeby kupić coś co potrzebuje to musi szukać ,więc ucieka do innych sklepów,i do tego już nigdy nie wróci,pracownicy nie wiadomo gdzie ,bo chyba zajmują się układaniem towarów i nie są w stanie pomóc, gzie teraz można znależć poszukiwany produkt jak można tak nie szanować klienta.
...
Następna strona