Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tesco miało wypłacić miliony odchodzącemu szefowi. Większość właścicieli przeciw

Ostatnie lata nie były łatwe dla Tesco. Szef brytyjskiej sieci Dave Lewis musiał mierzyć z różnymi problemami, a na koniec przyjdzie mu jeszcze stoczyć bój o pieniądze. Chodzi o 6,4 mln funtów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dave Lewis powoli żegna się z Tesco, ale w mało przyjemnej atmosferze.

Po sześciu latach kończy się przygoda dyrektora generalnego brytyjskiej grupy Tesco. Wszystko wskazuje jednak na to, że pożegnanie z właścicielami nie będzie należeć do przyjemnych. Chodzi o pieniądze.

Na piątkowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 63 proc. z nich głosowało przeciwko polityce wynagrodzeń umożliwiającej wypłatę dyrektorowi na odchodne 6,4 mln funtów - donosi "Forbes". Wskazuje, że kontrowersje wzbudza nie tylko 2,4 mln funtów premii za ubiegły rok, ale cała kwota.

Warto zauważyć, że choć sytuacja Tesco np. w Polsce jest trudna (Netto przejmuje Tesco Polska), wyniki finansowe całej grupy nie są złe. Udało jej się zwiększyć sprzedaż w ostatnich miesiącach, mimo epidemii. Są też lepsze niż w momencie, gdy Dave Lewis obejmował stanowisko dyrektora generalnego.

Osiem godzin w pracy to przeżytek. Kandydat na prezydenta zaskakuje

Warto też przypomnieć, że gdy Lewis trafił do Tesco, firma musiała zmierzyć się z aferą księgową związaną z zawyżeniem zysku spółki.

Choć głosowanie akcjonariuszy jest wyraźnym głosem sprzeciwu, nie jest wiążące. Temat wynagrodzenia odchodzącego dyrektora jest więc ciągle otwarty. Sam zainteresowany do tej pory nie zadeklarował jak się zachowa.

Część brytyjskich mediów komentując zamieszanie wskazuje, że tak wielkie pieniądze w dobie koronawirusa nie powinny być wypłacane menedżerom. Tym bardziej, że sama metodologia naliczenia aż 2,4 mln funtów premii jest mocno kontrowersyjna. Chodzi o manipulacje innymi, porównywalnymi firmami do Tesco, na podstawie których miały być dokonywane wyliczenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: tesco, dave lewis, premia, wynagrodzenia, praca, wiadomości, giełda, biznes
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2020

obiNiemoralne to jest.

28-06-2020

retroJezeli ma tak skonstruowany kontrak to moga mu naskoczyc............. pojdzie do sadu i jeszcze ugra 2x tyle.

28-06-2020

Oferta dla niebrytoliSzkodnikowi w firmie takiej tesko nie placi się takich pieniądze bo to tylko szkodnik

Rozwiń komentarze (21)