Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym. KNF zakazała sprzedaży ryzykownych polis

5
Podziel się:

Przez lata klienci skarżyli się na trefne produkty inwestycyjne w postaci tzw. polisolokat czy ubezpieczeń z funduszami. Porządek postanowiła z tym zrobić Komisja Nadzoru Finansowego. Od stycznia niektóre polisy będą zakazane.

Ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym. KNF zakazała sprzedaży ryzykownych polis
KNF wprowadza ochronę klientów przed niektórymi polisami (money.pl, Rafał Parczewski)

Rozwój rynków finansowych sprawił, że np. ubezpieczenia stają się czasem bardzo skomplikowanymi produktami inwestycyjnymi i nie służą tylko ochronie życia czy majątku.

Historia pokazała, że klienci często nie rozumieli tego typu produktów finansowych, a później zamiast obiecywanych zysków, po wielu latach wychodzili z inwestycji ze stratami.

Od dawna sprawie przyglądała się m.in. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), która w końcu ogłosiła konkretne działania, które mają uchronić klientów przed nadużyciami ze strony różnych instytucji. Urzędnicy zakazali sprzedaży niektórych polis z funduszem inwestycyjnym.

Zobacz także: Biznes ma plan na czwarta falę. "Bunt na pokładzie"

Chodzi o ubezpieczenia z funduszem inwestycyjnym, jeśli w umowie ubezpieczenia zostały zapisane zbyt wysokie opłaty lub jeśli fundusz miałby inwestować w bardzo ryzykowne instrumenty finansowe, podlegające umorzeniu - poinformowała KNF w czwartkowym komunikacie.

Członkowie KNF zakaz poparli jednomyślnie. W życie wejdzie od 1 stycznia 2022 roku.

Kontrola i wyjątki

Urzędnicy podkreślają, że będą sprawdzać, czy ubezpieczyciele dostosowali się do zakazu. KNF zwróciła też uwagę, że to do firm ubezpieczeniowych należy weryfikacja, czy oferowane przez nie polisy z funduszem inwestycyjnym są zgodne z decyzją nadzoru.

Komisja poinformowała także, że zaproponuje zmianę w przepisach, która ureguluje działalność lokacyjną ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Zapowiedziała także przygotowanie swojego stanowiska w przedmiocie ujmowania kosztów i opłat w umowie ubezpieczenia z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym (UFK).

Od zakazu sprzedaży niektórych polis dopuszcza się jednak cztery wyjątki. Szczegółowe zapisy nie będą dotyczyć Pracowniczych Planów Kapitałowych, Pracowniczych Programów Emerytalnych, Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego i Indywidualnych Kont Emerytalnych.

Zakaz nie obejmie także sytuacji, w którym przystąpienie ubezpieczonych do grupowej umowy ubezpieczenia na życie, powiązanej z funduszem, nie jest zawarciem nowej umowy ubezpieczenia. Podobnie będzie także w przypadku indywidualnych kontynuacji grupowych umów ubezpieczenia na życie z UFK.

Szczegółowe zapisy

Komunikat KNF dotyczący konkretnych, zakazany zapisów jest dość skomplikowany. Jest bardziej skierowany do instytucji, które tworzą produkty finansowe. Urzędnicy wskazują, że niedozwolona będzie sprzedaż polis z UFK, które spełniają co najmniej dwa kryteria.

W przypadku pierwszego kryterium, klienci zyskają dzięki zwiększeniu wartości zwrotu z komponentu inwestycyjnego takiej polisy. Będzie to możliwe przez obniżenie poziomu opłat i innych kosztów potrącanych ze środków powierzanych zakładowi ubezpieczeń.

Drugie kryterium odnosi się do tego, w co mogą być inwestowane pieniądze klientów. Zakaz sprzedaży polis z funduszami ubezpieczeniowymi, które miałyby inwestować w obligacje czy pożyczki "podporządkowane", zdaniem KNF, obniży ryzyko dla klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
żorż
12 miesięcy temu
szybcy są...
poszkodowany
12 miesięcy temu
polisolokaty to KNF winien być obciążony za dopuszczenie tego złodziejskiego systemu okradania ludzi biorą kasę i udają że pracują jak naciągneli mnóstwo ludzi to teraz się obudzili jak zwykle u nas w państwie musi być tragizm i dopiero się wyciąga wnioski.
Mobbing
12 miesięcy temu
Tą polisę w PZU też skasujecie....., tą którą spółka skarbu państwa sprzedawała obywatelom?
emeryt
12 miesięcy temu
Od 2004 r. wpłacałem na IKE. Byly reklamowane jako bezpieczne . STRACILEM NA TYM . LOKATA BYLA w PKO SA. TERAZ MAM 74 LAT I MARNA 1840 ZL NETTO EMERYTRE. NA INNYCH FUNDUSZACH PODOBNIE. POWINIEN POWSTAC BANK POMOCY DLA OSZUKANYCH LUDZI, KTORZY MAJACWIDMO MARNYCH EMERYTUR Z ZUS,LOKOWALI GDZIE MOGLI SWOJE GROSZE. ZOSTALI Z NICZYM.
Mark44
12 miesięcy temu
To jest jedna z największych afer firm ubezpieczeniowych i doradztwa finansowego. Firmy te przez lata działały w taki sposób by okraść klienta.Szczegolnie prym w tym procederze brały firmy p.Czarneckiego tj.Open Finance czy TU Europa. Sprzedawali na potęgę polisolokaty na którym klienci tracili praktycznie wszystkie swoje pieniądze. Do dziś trwają procesy sądowe a wystarczyło by jedna zmiana prawa a tu dopiero 2022, no ale cóż gdy chodzi o 50 mld PLN to starczy aby opłacić wszystkich i tak zwykły obywatel jest golony bez znieczulenia już od 2008 roku. Polska to jednak kraj dużych możliwości ;(