Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Iwona Ludwinek
|

10 zawodów, które przyciągają psychopatów. Są w nich naprawdę świetni

74
Podziel się:

Termin "psychopata" kojarzy nam się głównie z filmami grozy. Tymczasem osoby, które charakteryzują cechy psychopatyczne, są wśród nas. Psycholog Kevin Dutton określił listę zawodów, które są najczęściej wybierane przez osoby z tym zaburzeniem. Oto 10 z nich.

10 zawodów, które przyciągają psychopatów. Są w nich naprawdę świetni
Kadr z filmu "American Psycho". Na zdjęciu: Christian Bale w roli Patricka Batemana, młodego biznesmena pracującego w zarządzie firmy z Wall Street, który ma osobowość psychopatyczną. Według Kevina Duttona psychopaci często docierają na wysokie stanowiska (East News, Am Psycho productions/Edward R Pressman film/Lions Gate film)

Osobowość psychopatyczną charakteryzuje brak zdolności współodczuwania (empatii). To jednak nie wszystko. Psychopaci mają inne cechy, które mogą być niezwykle przydatne na określonych stanowiskach. Są oni zazwyczaj bardzo inteligentni, skoncentrowani na osiągnięciu określonego przez siebie celu, a w sytuacji kryzysowej potrafią zachować zimną krew.

Ponadto w swoich decyzjach nie kierują się emocjami. Bywają chłodni i racjonalni. Potrafią być również bardzo przekonujący i czarujący. Kevin Dutton w swojej książce "Mądrość psychopatów" w sposób nieco przewrotny i kontrowersyjny ukazał charakterystyczne cechy psychopatów jako pożądane na rynku pracy. Przedstawiając listę najczęściej przez nich wybieranych zawodów, otrzymujemy wskazówkę, na jakich stanowiskach kompetencje te mogą okazać się szczególnie użyteczne.

10. Urzędnik państwowy

Zawód urzędnika państwowego jest według klasyfikacji Duttona dziesiątą najczęściej wybieraną przez osoby psychopatyczne profesją.

Pomaga tu radzenie sobie w trudnych sytuacjach, inteligencja, logiczne myślenie. Zwykle takie osoby lubią porządek, co w strukturach urzędowych jest przydatne. Brak zdolności współodczuwania pomaga działać zgodnie z procedurami, bez oglądania się na emocje czy kodeks moralny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolejna branża w kryzysie. Niemcy skarżą się na brak pracowników

9. Szef kuchni

Dostęp do jedzenia i ostrych narzędzi nie oznacza, że psychopaci nie powinni pracować w zawodzie kucharza. Wszak nie każdy z nich ma osobowość mordercy.

Zawód szefa kuchni to praca pod presją czasu i konieczność stosowania się do wielu wariantów powtarzalnych zasad. Osoby psychopatyczne dobrze się odnajdują w takich warunkach.

8. Osoba duchowna

Możliwość sprawowania kontroli nad innymi i wpływania na większe grupy ludzi może być kusząca dla psychopatów.

7. Policjant

Psychopaci są w stanie pracować w warunkach wysokiego poziomu stresu i ryzyka. Nie dają sobie szansy na zawahanie się, szybko podejmują decyzje. Emocje nie mają na nich większego wpływu. Mają wysoki próg lęku i nierzadko skłonność do ryzyka. Stąd zawód "stróża prawa" może być atrakcyjny dla osób o cechach psychopatycznych.

6. Dziennikarz

Dutton przekonuje, że zdolność do bycia czarującym, uważnym, skupionym na rozmówcy i bezwzględnym może być pomocne w uzyskaniu informacji, których dziennikarze szukają do przygotowywanego materiału.

5. Chirurg

Inteligencja, precyzja i spokój w krytycznych sytuacjach - te kompetencje mogą być przydatne w zawodzie chirurga.

Brak zdolności współodczuwania może być cechą pomocną również dlatego, że siłą rzeczy chirurdzy częściej spotykają się ze śmiercią niż większość z nas. To chroni ich przed wypaleniem i załamaniem.

4. Sprzedawca

Świetna zdolność obserwacji, inteligencja, umiejętność perswazji - to cechy skutecznego sprzedawcy. I chociaż nie każdy z nich jest psychopatą, to według Duttona jest to zawód często przez nich wybierany.

3. Prezenter radiowy/telewizyjny

Tak, ulubieńcy słuchaczy i widzów mogą mieć osobowość psychopatyczną. Praca ta wymaga bowiem działania pod presją czasu, radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.

Część tych osób wykazuje również cechy narcystyczne, co także pomaga w zawodzie prezentera.

2. Prawnik

Według Duttona to drugi zawód najczęściej wybierany przez osoby, które wykazują cechy psychopatyczne.

Podstawą jest oczywiście wiedza, ale pomocne okazują się również takie atrybuty jak emocjonalny chłód, zdolność obserwacji, analiza faktów.

1. Dyrektor generalny (CEO)

Prezesi, dyrektorowie – nierzadko osoby o cechach psychopatycznych docierają na wysokie stanowiska. Nie są chaotyczni, skutecznie działają pod presją czasu i w stresujących sytuacjach. Nie działają emocjonalnie, ich decyzje często są podyktowane logiką.

Część z nich potrafi również manipulować, sprawnie używać technik perswazyjnych. Warto jednak pamiętać, że niektórzy z nich docierają na szczyt mimo wszystko głównie dzięki swojej wiedzy, inteligencji i racjonalności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(74)
...
10 miesięcy temu
Strażaka brak o dziwo...
...
10 miesięcy temu
"Mają wysoki próg lęku", nie wysoki, a w ogóle nie czują strachu.
obywatel
11 miesięcy temu
Chyba dyrektorzy a nie dyrektorowie?
Gosc
rok temu
TEŚCIOWA !!!!
xo.
2 lata temu
ludzi bez empatii powinno sie wykluczac ze spoleczenstwa, niestety stanowia od 70-80% populacji (:
...
Następna strona