Nawet 350 tys. zł miesięcznie. Minister zdrowia mówiła co innego

Najwyższe pojedyncze faktury wystawione przez lekarzy zatrudnionych w publicznej ochronie zdrowia opiewają na 300-350 tys. zł miesięcznie. Zbierająca dane agencja niedługo zacznie gromadzić informacje o zarobkach po numerze PESEL, ale w przepisach jest luka, która pozwala na uniknięcie ich ujawniania - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Mazowiecki Szpital Bródnowski
Warszawa, 05.08.2025. Mazowiecki Szpital Bródnowski, 5 bm. w Warszawie.
(awol) PAP/Albert Zawada
Albert Zawada
chirurdzy, chirurg, choroba, kompleks szpitalny, korytarz szpitalny, leczenie, lekarz, medycyna, ochrona zdrowia, pacjenci, pacjent, personel medyczny, placówka medyczna, pnp, pnp foto, służba zdrowia, szpital, ul. Kondratowicza 8Najwyższe faktury wystawione przez lekarzy opiewają na 300-350 tys. zł miesięcznie
Źródło zdjęć: © pap | Albert Zawada
Katarzyna Kalus

W piątek Sejm przyjął ustawę o powiązaniu informacji o wynagrodzeniach lekarzy z numerem PESEL lub numerem prawa wykonywania zawodu. Nowe prawo ma dać agencji rządowej wgląd w to, kto, gdzie i ile zarabia. To umożliwi porównanie realnych zarobków w całym publicznym systemie.

Dziś Agencja zbiera informacje na podstawie pojedynczych umów i faktur, które przesyłają podmioty lecznicze. To nie daje obrazu łącznych dochodów konkretnego lekarza, bo jedna osoba może pracować w kilku placówkach jednocześnie albo mieć w jednym szpitalu kilka równoległych umów.

Co grozi Polsce ze strony Rosji? Ekspert: Są dwa scenariusze

Z lutowej zbiórki danych przeprowadzonej przez AOTMiT wynika, że wynagrodzenia powyżej 100 tys. zł miesięcznie dotyczyły 625 kontraktów z lekarzami specjalistami, co stanowiło 1,2 proc. takich umów. W tej samej paczce danych wskazano też 49 umów o pracę z poziomem przekraczającym 100 tys. zł.

Z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita" wynika, że ta sama tegoroczna zbiórka danych o wynagrodzeniach ujawniła, że najwyższe pojedyncze faktury, jakie wystawiali lekarze opiewały na 300-350 tys. zł za miesiąc. Dziennik przypomina, że w październiku 2024 r. ówczesna minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała: "Z danych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wynika, że są tacy lekarze, którzy przedstawiają fakturę na 299 tys. zł".

Sposób na ukrycie zarobków?

Eksperci zwracają uwagę, że monitoring po PESEL lub PWZ ma dotyczyć osób fizycznych, a nie obejmie wprost podmiotów prawnych. W praktyce może to dotyczyć m.in. spółdzielni lekarskich, które jako strony umowy mogą utrudniać ewidencję zarobków poszczególnych medyków.

Drugie rozwiązanie, które potencjalnie umożliwia obejście przepisów o monitoringu po numerze PESEL lub PWZ, to teleradiologia. Chodzi o sytuację, gdy szpital realizuje świadczenia w ramach umowy z NFZ, ale korzysta z podwykonawcy zatrudniającego lekarzy diagnostyki obrazowej. W takim modelu stawki konkretnych lekarzy mogą pozostać niewidoczne w danych zbieranych przez AOTMiT - informuje "Rz".

Źródło: "Rzeczpospolita".

Wybrane dla Ciebie