Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

7 godzin i do domu. Lewica chce skrócić tydzień pracy

188
Podziel się:

Lewica chce zrewolucjonizować rynek pracy. Zgodnie z przyszykowaną propozycją Polacy codziennie mieliby pracować o godzinę krócej. Tydzień pracy tym samym skróciłby się z 40 do 35 godzin. Posłowie na konferencji prasowej przekonywali, że ta zmiana jest "umiarkowana", a zarazem konieczna, gdyż ośmiogodzinny dzień pracy ustanowiono ponad 100 lat temu. Nie zabrakło też odniesień do Donalda Tuska.

7 godzin i do domu. Lewica chce skrócić tydzień pracy
Lewica chce skrócenia tygodnia pracy o pięć godzin. Na zdjęciu Magdalena Biejat i Adrian Zandberg (Agencja Wyborcza.pl, Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Wyborcza.pl)

Lewica w czwartek 22 września złoży w Sejmie projekt ustawy przewidujący skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo. Propozycja zakłada skrócenie dnia pracy o godzinę (z ośmiu do siedmiu), a zarazem utrzymanie obecnych zarobków, co wiązałoby się m.in. podniesieniem godzinowej stawki minimalnej.

Obecny czas pracy ustanowiono ponad 100 lat temu

Na konferencji prasowej politycy Lewicy podkreślali, że zmiana przepisów jest niezbędna. – To rozwiązanie, które wprowadza nas na tę samą ścieżkę, którą podążają takie kraje, jak: Francja, Holandia czy Niemcy, czyli gospodarki rozwinięte i bogate – wskazywała Magdalena Biejat.

To jest rozwiązanie, które odpowiada wyzwaniom dzisiejszej gospodarki, w której rozwija się robotyzacja i informatyzacja, w której coraz więcej zadań pracowników przejmują maszyny. Ten proces się pogłębia i będzie się pogłębiać. Najwyższy czas, by polska gospodarka i rynek pracy były na to gotowe – stwierdziła posłanka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "10 takich pracodawców jak ty czeka w mojej skrzynce mailowej". Młodzi zaskakują na rekrutacji

Dalej podkreśliła, że ośmiogodzinny czas pracy wprowadzono w naszym kraju 104 lata temu, a "przez te 100 lat zmieniło się w Polsce wszystko". Oceniła, że w XXI w. inaczej wygląda organizacja i mechanizacja pracy, czy też jej racjonalizacja i wydajność.

Siedmiogodzinny czas pracy. Lewica mówi Tuskowi: "sprawdzam"

Adrian Zandberg z kolei zaznaczał, że propozycja Lewicy ma poparcie dużych centrali związków zawodowych. – Teraz przyszedł czas na polityków – stwierdził.

Kładziemy na stole konkretną i umiarkowaną propozycję. To jest propozycja dla przyszłego rządu, który będzie wyprowadzać Polskę z PiS-owskiego skansenu. Czas, żebyśmy ze skansenu, wyprowadzili też rynek pracy i poszli do przodu. Mam nadzieję, że uda się zdobyć wokół tej propozycji poparcie wszystkich sił politycznych w polskim parlamencie – podkreślał poseł.

Adrian Zandberg odniósł się też do propozycji Donalda Tuska. Przed kilkoma tygodniami lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział pilotażowy program wprowadzający czterodniowy tydzień pracy. – Z zadowoleniem przyjąłem nieco zaskakujące informacje, że pan przewodniczący Tusk rozważa poparcie dla skrócenia czasu pracy. W takim razie mówimy: "sprawdzam" – powiedział polityk Lewicy.

Jak stwierdził, w tej sprawie nie chodzi o to, by obiecywać "gruszki, czy też raczej pilotaże na wierzbie", ale by realnie zmienić sytuację na rynku pracy. Tak, by na koniec przyszłej kadencji Sejmu (czyli w 2027 r.) już obowiązywał skrócony tydzień pracy.

Trudna sytuacja zdrowotna pracowników

– Lewica i partia Razem chcą budować europejskie państwo dobrobytu. A jego filarem są prawa pracownicze: godne płace i warunki pracy, likwidacja patologii i umów śmieciowych, wydłużenie urlopów, wzmocnienie roli Państwowej Inspekcji Pracy i związków zawodowych. Ustawa skracająca tydzień pracy do 35 godzin jest pierwszym krokiem do ucywilizowania rynku pracy – mówił z kolei Bartosz Grucela z zarządu Partii Razem. Punktował też, że Polacy są "jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie".

Według danych OECD pracujemy 1830 godz. rocznie. Jest to szósty najwyższy wynik krajów OCED; drugi najwyższy wynik wśród krajów Unii Europejskiej. 70 proc. pracowników zdarza się brać nadgodziny. To wszystko odbija się na zdrowiu pracowników i wydajności pracy – wyliczał.

Wskazał, że mieszkańcy współczesnej Polski cierpią na "istną epidemię chorób z powodu przepracowania". – Mamy bardzo dużo osób z chorobami układu krążenia, chorobami kręgosłupa, czy chorujących na depresję. Jedna trzecia pracowników umysłowych odczuwa skutki wypalenia zawodowego. To wszystko przekłada się na mniejszą wydajność pracy i na mniejszy wzrost gospodarczy – zakończył Bartosz Grucela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
prawo pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(188)
Ciekawski
2 dni temu
A dlaczego nie 7 godzinny tydzień pracy? Kiedy zatrudniałem ludzi to przyjmowałem dużo zleceń. W końcu zwolniłem pracowników i zacząłem przyjmować mniej zleceń. Od tej pory żyje mi się lepiej psychicznie i lepiej zarabiam. Moi byli pracownicy też są szczęśliwi. Wyjechali za granicę i zarabiają dużo więcej niż u mnie. Wysyłają żonom kasę i gadają z dziećmi przez telefon. Ja codziennie po pracy przyjeżdżam do domu, jem obiad z żoną i spędzam czas z dzieciakami. Dla mnie możecie zrobić nawet 7 dni na rok. Ja wyleczyłem się z zatrudniania ludzi i innym pracodawcom też to polecam. Tylko jedno mnie zastanawia. Dlaczego żaden z moich byłych pracowników nie założył firmy i nie zatrudnił sam pracowników. Przecież w mniemaniu większości z nich pracodawca to krwiopijca i wyzyskiwacz.
Biko
1 tyg. temu
Pomysł nie jest zły ważny jest efekt pracy a nie sama praca
kazik
1 tyg. temu
Jak lewactwo coś wymyśli to na pewno skończy się to źle,zaczęli od prostowania bananów ,a potem już poszłooo i widzimy do czego doprowadzili.
... ps
1 tyg. temu
... lepiej zwolnić co 8 urzędasa a reszcie więcej zapłacić ?
zgred
1 tyg. temu
Skąd my to znamy,"Czy się siedzi czy się leży średnia krajowa się należy".Brawo lewaki,może z czasem dojdziemy do takiego dobrobytu ,"Każdemu według potrzeb".
...
Następna strona