Prawa Pracownicze – Wszystkie wiadomości
ZWIĄZEK ZAWODOWY / Związek zawodowy. Czym jest i jak go założyć?
Związek zawodowy to organizacja, która broni interesów pracowników u pracodawcy. W Polsce jest obecnie zarejestrowanych ponad 7,5 tys. związków zawodowych. Jak działa związek zawodowy?
PRAWA PRACOWNICZE / Przerwa w pracy – co jaki czas przysługuje?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostępnych jest kilka rodzajów przerw w pracy. Najczęściej stosowane są przerwy o długości 15 minut, które wliczane są do czasu pracy oraz godzinna przerwa, której nie wlicza się do czasu pracy. Osoby pracujące przy komputerze mają dodatkowo prawo do 5-minutowych przerw również wliczanych do czasu pracy.
URLOP OKOLICZNOŚCIOWY / Urlop okolicznościowy. Zobacz, kiedy przysługuje
Zobacz, kiedy przysługuje urlop okolicznościowy, jak się o niego ubiegać oraz czy pracodawca może go odmówić.
PRAWA PRACOWNICZE / Pracownicy Subaru w Japonii ukrywali nadgodziny. Efekt wewnętrznego dochodzenia
Aż 3,4 tys. pracowników japońskiego producenta samochodów osobowych zaniżało liczbę swoich nadgodzin, aby nie przekroczyć budżetu na nadgodziny. To efekt dochodzenia po samobójczej śmierci jednego z pracowników biurowych zakładu w Japonii.
PRAWO PRACY W POLSCE / Prawo pracy w Polsce
Prawo pracy jest to gałąź prawa bazująca na Kodeksie pracy. Jest to najważniejszy akt prawny, który reguluje relacje pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Prawo pracy opisuje warunki, które muszą zostać spełnione, aby mogła być świadczona praca na obszarze Polski.
STAŻ PRACY / Co to jest staż pracy?
Staż pracy to suma długości okresów zatrudnienia, która to jest uwzględniana m.in. podczas określania prawa do urlopu czy emerytury.
PRAWA PRACOWNICZE / Lista firm wyzyskujących pracowników. Japoński rząd chce skończyć ze zjawiskiem śmierci z przepracowania
Japoński rząd po raz pierwszy w historii opublikował ogólnokrajową listę ponad 300 firm, które naruszyły prawa pracownicze. Raport ma pomóc w walce ze zjawiskiem "karoshi" oznaczającym śmierć z przepracowania.
PRAWA PRACOWNICZE / Łamanie kodeksu pracy podczas Mediolańskiego Tygodnia Mody
Firmy, które przygotowywały pawilony na pokazy luksusowych marek odzieżowych otrzymały kary łącznie na 40 tys. euro. Domy mody całkowicie odcięły się od wykonawców, twierdzą, że nie wiedziały o procederze.
PRAWA PRACOWNICZE / Łamanie praw pracowniczych. Jest porozumienie
Zgodnie z przedstawionymi pod koniec zeszłego roku statystykami PIP w 2012 roku inspektorzy pracy ujawnili łącznie 88,6 tys. wykroczeń przeciwko prawom pracowniczym.
PRAWA PRACOWNICZE / Zalando łamie prawa pracowników? Firma odpowiada na zarzuty
Stres, ciągła praca pod presją i codziennie 27 kilometrów do przebycia po magazynach centrum logistycznego - taki obraz przedsiębiorstwa zobaczyli widzowie wyemitowanego ostatnio reportażu.
PRAWA PRACOWNICZE / Pracownicy delegowani będą lepiej chronieni? Unia wciąż debatuje
Powinny ich obowiązywać przepisy kraju, w którym pracują, dotyczące między innymi godzin pracy lub norm BHP. Jednak z powodu braku odpowiednich kontroli, przepisy te nie zawsze są stosowane.
PRAWA PRACOWNICZE / Oświadczenia pracowników firma przechowa elektronicznie?
Firma ma obowiązek zebrania oświadczeń od pracowników, które dotyczą właściwych dla nich identyfikatorów podatkowych.
PRAWA PRACOWNICZE / Manifestacje związków zawodowych bez prawicy?
PiS, w związku z udziałem SLD w manifestacji związków zawodowych 14 września, nie weźmie w niej udziału - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman.
PRAWA PRACOWNICZE / Zła ocena pracodawcy i możesz zostać zwolniony
Prawidłowo i rzetelnie przeprowadzona okresowa ocena umożliwia zweryfikowanie, czy praca poszczególnych pracowników ma jednakową wartość, czy nie.
PRAWA PRACOWNICZE / Koniec umowy na czas określony a urlop wychowawczy
Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na czas określony urlopu wychowawczego udziela się do końca okresu, do którego ma trwać stosunek pracy.
PRAWA PRACOWNICZE / Jak radzić sobie w pracy z nałogiem palenia?
Pracownicy uzależnieni od palenia papierosów powinni mieć świadomość, że w pracy nie przysługują im z tego tytułu żadne dodatkowe przerwy.
PRAWA PRACOWNICZE / Krytyka szefa? Zobacz jakie grożą Ci sankcje
Krytyka nie może prowadzić do naruszenia obowiązków pracowniczych, a tym bardziej nie usprawiedliwia odmowy wykonania polecenia służbowego, nawet jeżeli pracownik ma do niego krytyczny stosunek.
PRAWA PRACOWNICZE / Kiedy można badać trzeźwość pracownika
Pracodawca nie musi już uzyskiwać zgody badanego.