Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

ABW zatrzymało 3 osoby. Za wyłudzenie 5 mld zł

34
Podziel się

Funkcjonariusze ABW zatrzymali dyrektora oddziału dużego banku, prezesa i udziałowca kilku spółek oraz Wietnamkę, również prezes jednej ze spółek. Wszyscy należeli do grupy przestępczej, zajmującej się praniem brudnych pieniędzy. W ten sposób wyprowadzili z Polski 5 mld zł.

ABW zatrzymała 3 osoby. To kolejni przestępcy, podejrzani o pranie brudnych pieniędzy
ABW zatrzymała 3 osoby. To kolejni przestępcy, podejrzani o pranie brudnych pieniędzy (WP.PL)
bDICcQrp

Jak poinformował rzecznik prasowy koordynatora służb Stanisław Żaryn, do zatrzymania doszło 26 lutego, więc w ubiegłym tygodniu. Dopiero teraz jednak ABW poinformowało o akcji.

Do zatrzymania doszło na terenie województwa mazowieckiego, a chodzi o trzy osoby należące do polsko-wietnamskiej grupy przestępczej, zajmującej się praniem brudnych pieniędzy. To dyrektor oddziału jednego z banków, prezes i udziałowiec kilku spółek, wykorzystywanych do prania pieniędzy oraz obywatelka Wietnamu, również szefowa jednej z takich spółek.

Zobacz także: Przedstawiciel służb specjalnych w KNF. "Banki boją się tego rozwiązania"
bDICcQrr

Wcześniej w tej samej sprawie zarzuty usłyszało już 16 osób - Polaków i Wietnamczyków. Wśród nich znaleźli się również pracownicy oddziałów dwóch banków działających w Polsce.

Mechanizm działania grupy polegał na zakupie udziałów w kilkudziesięciu spółkach prawa handlowego, które zostały wykorzystane do "prania pieniędzy" na ogromną skalę.

bDICcQrx

"Podejrzani, posługując się sfałszowanymi fakturami VAT oraz innymi dokumentami, dokonywali w bankach wielomilionowych wpłat gotówkowych na rachunki kontrolowanych przez siebie podmiotów. W dalszej kolejności środki te były transferowane do ponad 60 miejsc na terenie całego świata, głównie do Chin, Wietnamu, Hong Kongu i USA." - czytamy w komunikacie koordynatora służb specjalnych.

Dwóch zatrzymanych pozostaje w areszcie, a obywatelka Wietnamu otrzymałą zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny oraz musiała wpłacić poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Nie może też kontaktować się z innymi podejrzanymi.

Śledztwo prowadzi ABW w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

bDICcQry

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDICcQrS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
nie ma zapomn...
2 lata temu
to mocny powód, żeby Schetyna Gersdorf i Rzepliński, kolejny donos na Polskę napisali
zen
2 lata temu
Przekręt na 5 mld a kaucja marne 100 tys.
inżynier dzie...
2 lata temu
coraz bardziej oczywiste jest, że mafie i rządy PO PSL i SLD nie 2, ale co najmniej 3 biliony zł, Polakom ukradły
bDICcQrT
dfgdgfdfg
2 lata temu
BANK niech podadza, zeby ludzie mogli unikac , przeciez dyrektora wybiera sam prezes!!!
!!!!!!!!!!!!!...
2 lata temu
No tak zarzut 5 miliardów , a kaucja 100 tyś pln no śmiech , pękne ze śmiechu , to pewnie ten sędzia też brał udział w praniu tych pieniedzy.!!!!!!!!!
...
Następna strona