Notowania

prawo pracy
07-02-2019 (21:57)

Bruksela chce walczyć z "dumpingiem socjalnym". Uzgodniono dyrektywę ws. warunków pracy

Przedstawiciele państw członkowskich oraz europarlamentu osiągnęli porozumieli w sprawie szykowanej dyrektywy obejmującej ochroną znacznie większą liczbę pracowników. Mówi się o zwalczeniu "dumpingu socjalnego".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Komisja Europejska szacuje, że ochroną obejmie od 2 do 3 mln pracowników, którzy obecnie nie są chronieni. (Fot: Tomasz Kawka)

Unia Europejska chce zmierzyć się z narastającym zjawiskiem zatrudniania w inny sposób niż na etat. Niezależnie od formy zatrudnienia, pracownicy mają mieć swoje przywileje pracownicze. Przykładowo, okres próbny zostanie ograniczony do pół roku.

- Podstawowe zasady i minimalne standardy będą identyczne w każdym państwie unijnym - wyjaśnił w czwartek hiszpański europoseł Enrique Calvet Chambon. - To pozwoli na uniknięcie jakiegokolwiek prawnego czy socjalnego dumpingu - dodał.

Kluczową rolę w definiowaniu zatrudnienia ma dostać orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał. że pracownikiem jest ten, kto wykonuje usługi przez określony czas i pod kierunkiem innej osoby za wynagrodzeniem. To ma skończyć z rozbieżnością definicji w różnych krajach członkowskich

Wyłączone spod nowej dyrektywy maja być osoby samozatrudnione Nowe przepisy maja jednak zagwarantować, że samozatrudnienie nie będzie furtka pozwalającą omijać przepisy dotyczące pracy etatowej.

Minimalnymi prawami pracowniczymi mają zostać objęte osoby pracujące dorywczo, pracownicy okresowi, domowi oraz płatni stażyści. Warunek? Co najmniej 3 godziny pracy tygodniowo i 12 godzin w ciągu czterech tygodni.

Nowe unijne przepisy mają objąć tak nietypowe formy zatrudnienia jak praca na żądanie, praca w systemie bonów usługowych. Regulacje mają także objąć platformy internetowe, takie jak Uber.

Komisja Europejska szacuje, że ochroną obejmie od 2 do 3 mln pracowników zatrudnionych na podstawie nietypowych umów. Takie osoby obecnie nie są chronione.

Zanim dyrektywa wejdzie w życie, musi ją przegłosować Parlament Europejski oraz poprzeć przedstawiciele rządów w Radzie UE. Państwa członkowskie będą miały trzy lata na wdrożenie regulacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo pracy, wiadomości, gospodarka, unia europejska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2019

AstonA co z dumpingiem płacowym? Czemu Polak pracuje za 1/4 tego co przeciętny Europejczyk a płaci za wszystko tyle samo?

07-02-2019

gośćNiech ta unia wyrówna zarobki wszystkim krajom Europy bo ceny w sklepach w Polsce są wyższe niż w innych krajach a zarobki w Polsce niższe

07-02-2019

gaderPracownik najemny w Polsce w chwili obecnej zarabiający 2000-2500 netto PLN jest ŻEBRAKIEM zdanym na łaskę bądź nie ślepego trafu w razie jakieś na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)