Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bruksela chce walczyć z "dumpingiem socjalnym". Uzgodniono dyrektywę ws. warunków pracy

16
Podziel się

Przedstawiciele państw członkowskich oraz europarlamentu osiągnęli porozumieli w sprawie szykowanej dyrektywy obejmującej ochroną znacznie większą liczbę pracowników. Mówi się o zwalczeniu "dumpingu socjalnego".

Komisja Europejska szacuje, że ochroną obejmie od 2 do 3 mln pracowników, którzy obecnie nie są chronieni.
Komisja Europejska szacuje, że ochroną obejmie od 2 do 3 mln pracowników, którzy obecnie nie są chronieni. (East News, Tomasz Kawka)
bDSvXBKd

Unia Europejska chce zmierzyć się z narastającym zjawiskiem zatrudniania w inny sposób niż na etat. Niezależnie od formy zatrudnienia, pracownicy mają mieć swoje przywileje pracownicze. Przykładowo, okres próbny zostanie ograniczony do pół roku.

- Podstawowe zasady i minimalne standardy będą identyczne w każdym państwie unijnym - wyjaśnił w czwartek hiszpański europoseł Enrique Calvet Chambon. - To pozwoli na uniknięcie jakiegokolwiek prawnego czy socjalnego dumpingu - dodał.

bDSvXBKf

Kluczową rolę w definiowaniu zatrudnienia ma dostać orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał. że pracownikiem jest ten, kto wykonuje usługi przez określony czas i pod kierunkiem innej osoby za wynagrodzeniem. To ma skończyć z rozbieżnością definicji w różnych krajach członkowskich

Wyłączone spod nowej dyrektywy maja być osoby samozatrudnione Nowe przepisy maja jednak zagwarantować, że samozatrudnienie nie będzie furtka pozwalającą omijać przepisy dotyczące pracy etatowej.

Minimalnymi prawami pracowniczymi mają zostać objęte osoby pracujące dorywczo, pracownicy okresowi, domowi oraz płatni stażyści. Warunek? Co najmniej 3 godziny pracy tygodniowo i 12 godzin w ciągu czterech tygodni.

bDSvXBKl

Nowe unijne przepisy mają objąć tak nietypowe formy zatrudnienia jak praca na żądanie, praca w systemie bonów usługowych. Regulacje mają także objąć platformy internetowe, takie jak Uber.

Komisja Europejska szacuje, że ochroną obejmie od 2 do 3 mln pracowników zatrudnionych na podstawie nietypowych umów. Takie osoby obecnie nie są chronione.

Zanim dyrektywa wejdzie w życie, musi ją przegłosować Parlament Europejski oraz poprzeć przedstawiciele rządów w Radzie UE. Państwa członkowskie będą miały trzy lata na wdrożenie regulacji.

bDSvXBKm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSvXBKG
prawo pracy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(16)
Aston
2 lata temu
A co z dumpingiem płacowym? Czemu Polak pracuje za 1/4 tego co przeciętny Europejczyk a płaci za wszystko tyle samo?
gość
2 lata temu
Niech ta unia wyrówna zarobki wszystkim krajom Europy bo ceny w sklepach w Polsce są wyższe niż w innych krajach a zarobki w Polsce niższe
gader
2 lata temu
Pracownik najemny w Polsce w chwili obecnej zarabiający 2000-2500 netto PLN jest ŻEBRAKIEM zdanym na łaskę bądź nie ślepego trafu w razie jakieś na prawdę ciężkiego nieszczęścia...
bDSvXBKH
Elyty sąkompl...
2 lata temu
Coś się ostatnio wypaczyła nasza waluta od stycznia 2016 roku. Teraz jak nie jeździsz na saksy pracować za dowolny mocny zagraniczny pieniądz ( emigracja na stałe jest obecnie dobra wtedy jak nie masz nic do stracenia oprócz życia ) nijak zarabiając typowy zarobek w złotych w Polsce np. 2500 netto PLN niczego konkretnego, a porządnego w znośnym standardzie nie nabędziesz np. jakiegoś toczydełka bądź czterech kątów... Taka dola zwykłego NIE pleczystego człowieka w tym /śmiesznym kraiku/...
piotr
2 lata temu
Aston,polak płaci więcej za wszystko niż przeciętny europejczyk.
...
Następna strona