Notowania

prawo pracy
07.02.2019 21:57

Bruksela chce walczyć z "dumpingiem socjalnym". Uzgodniono dyrektywę ws. warunków pracy

Przedstawiciele państw członkowskich oraz europarlamentu osiągnęli porozumieli w sprawie szykowanej dyrektywy obejmującej ochroną znacznie większą liczbę pracowników. Mówi się o zwalczeniu "dumpingu socjalnego".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Komisja Europejska szacuje, że ochroną obejmie od 2 do 3 mln pracowników, którzy obecnie nie są chronieni. (Fot: Tomasz Kawka)

Unia Europejska chce zmierzyć się z narastającym zjawiskiem zatrudniania w inny sposób niż na etat. Niezależnie od formy zatrudnienia, pracownicy mają mieć swoje przywileje pracownicze. Przykładowo, okres próbny zostanie ograniczony do pół roku.

- Podstawowe zasady i minimalne standardy będą identyczne w każdym państwie unijnym - wyjaśnił w czwartek hiszpański europoseł Enrique Calvet Chambon. - To pozwoli na uniknięcie jakiegokolwiek prawnego czy socjalnego dumpingu - dodał.

Kluczową rolę w definiowaniu zatrudnienia ma dostać orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał. że pracownikiem jest ten, kto wykonuje usługi przez określony czas i pod kierunkiem innej osoby za wynagrodzeniem. To ma skończyć z rozbieżnością definicji w różnych krajach członkowskich

Wyłączone spod nowej dyrektywy maja być osoby samozatrudnione Nowe przepisy maja jednak zagwarantować, że samozatrudnienie nie będzie furtka pozwalającą omijać przepisy dotyczące pracy etatowej.

Kodeks pracy 2019: nadchodzą zmiany w kodeksie. Zarobki nie będą już tajemnicą
Kodeks pracy 2019: nadchodzą zmiany w kodeksie. Zarobki nie będą już tajemnicą

Minimalnymi prawami pracowniczymi mają zostać objęte osoby pracujące dorywczo, pracownicy okresowi, domowi oraz płatni stażyści. Warunek? Co najmniej 3 godziny pracy tygodniowo i 12 godzin w ciągu czterech tygodni.

Nowe unijne przepisy mają objąć tak nietypowe formy zatrudnienia jak praca na żądanie, praca w systemie bonów usługowych. Regulacje mają także objąć platformy internetowe, takie jak Uber.

Okazuje się, że kraje UE nie są traktowane jednakowo.
Specjalne względy w Brukseli nie dla Polski. Nie wszystkie kraje traktowane są jednakowo

Komisja Europejska szacuje, że ochroną obejmie od 2 do 3 mln pracowników zatrudnionych na podstawie nietypowych umów. Takie osoby obecnie nie są chronione.

Zanim dyrektywa wejdzie w życie, musi ją przegłosować Parlament Europejski oraz poprzeć przedstawiciele rządów w Radzie UE. Państwa członkowskie będą miały trzy lata na wdrożenie regulacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo pracy, wiadomości, gospodarka, unia europejska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2019

AstonA co z dumpingiem płacowym? Czemu Polak pracuje za 1/4 tego co przeciętny Europejczyk a płaci za wszystko tyle samo?

07-02-2019

gośćNiech ta unia wyrówna zarobki wszystkim krajom Europy bo ceny w sklepach w Polsce są wyższe niż w innych krajach a zarobki w Polsce niższe

07-02-2019

gaderPracownik najemny w Polsce w chwili obecnej zarabiający 2000-2500 netto PLN jest ŻEBRAKIEM zdanym na łaskę bądź nie ślepego trafu w razie jakieś na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)