Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CD Projekt i Andrzej Sapkowski bliżej ugody. Pisarz może zapomnieć o 60 mln zł

48
Podziel się

Produkująca gry firma CD Projekt i pisarz Andrzej Sapkowski są o krok bliżej zakończenia sporu. Autor książek o Wiedźminie najprawdopodobniej nie doczeka się 60 mln zł, których żąda jego pełnomocnik. Nie oznacza to jednak, że odejdzie z niczym.

Andrzej Sapkowski, twórca "Wiedźmina"
Andrzej Sapkowski, twórca "Wiedźmina" (Materiały prasowe)
bDUJtnqZ

To jeden z największych spoorów w polskiej branży rozrywkowej. Wart blisko 60 mln zł. Tyle bowiem od CD Projekt żąda Andrzej Sapkowski, twórca "wiedźmina". Jak informuje "Puls Biznesu", w ciągu miesiąca powinniśmy poznać informację, jakie będzie rozwiązanie sporu. Informator gazety podał, że obie strony dążą do ugody, choć na tym etapie nic jest przesądzone.

Zobacz także: OGLĄDAJ: Cyberpunk 2077. Nowy projekt twórców "Wiedźmina"

W październiku zeszłego roku pełnomocnik Sapkowskiego wezwał studio do wypłaty 60 mln zł. Na tyle oszacowano udział autora książki w zyskach ze sprzedaży gry "Wiedźmin". Problem w tym, że przeszłości pisarz dość niefrasobliwie negocjował przekazanie praw do publikacji.

bDUJtnrb

CD Projekt proponował pewien procent zysków wypracowanych przez "Wiedźmina". Sapkowski nie chciał o tym słyszeć, bo nie wierzył w sukces kasowy produkcji i zażądał kwoty z góry. Niewykluczone, że chodziło o 35 tys. zł.

Pełnomocnik Sapkowskiego, gdy przedstawiał roszczenia swojego klienta, powołał się na art. 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mówi on, że "w razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd."

W piśmie od pełnomocnika czytamy, że właściwe wynagrodzenie dla Andrzeja Sapkowskiego powinno wynosić 6 proc. osiągniętych zysków.

bDUJtnrh

CD Projekt raczej nie ugnie się przed tymi żądaniami. Może jednak docenić pisarza w inny sposób, na przykład proponując mu udział w kreowaniu pomysłów dla spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUJtnrC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(48)
vk
2 lata temu
Jak już CDP miałby wyskoczyć z tych milionów to lepiej żeby je rozdzielił wśród programistów, grafików i kilkuset innych ludzi którzy stworzyli tą grę. Bo to oni stoją za sukcesem gry, a nie Sapkowski.
Łuk
2 lata temu
Pijak traci dwa razy
Nana
2 lata temu
mial do wyboru 5% lub 50 tysięcy. Świadomie wybrał to drugie, bo nie wierzył w sukces. A teraz jak CD Projekt sukces jednak osiągnął, to Sapkowski zmienia zdanie. To teraz oni powinni go pozwać, wszak to dzięki ich pracy wiedźmin stał się na tyle znany, że on ma tantiemy z tłumaczeń książki i dostanie kasę za serial od Netfliksa, który obejrzą głównie fani gry.
bDUJtnrD
edek
2 lata temu
Chce mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko.Cwaniak..i tyle.Żądał kasy z góry ,dostał,proponowali lepsze warunki...odrzucił..w czym problem?
itx
2 lata temu
Żałosna jest postawa Sapkowskiego.
...
Następna strona