Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Dodatek opałowy także na kominek? Jest wyjaśnienie resortu

210
Podziel się:

Dodatek węglowy to ustawa przegłosowana przez Sejm, która wprowadzi jednorazowy dodatek na zakup węgla w wysokości 3 tys. zł. Będą się o nią mogli ubiegać posiadacze kominków pod jednym warunkiem.

Dodatek opałowy także na kominek? Jest wyjaśnienie resortu
Dopłaty do węgla obejmą osoby, które ogrzewają się kominkami - pod warunkiem, że są to kominki na węgiel (łg/amb) PAP/Łukasz Gągulski (PAP, PAP/Łukasz Gągulski)

Dodatek węglowy obejmuje gospodarstwa domowe ogrzewane kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią, kuchnią węglową, piecem kaflowym, zasilanymi paliwami stałymi, wpisanymi i zgłoszonymi do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Niemniej rząd zapowiedział, że 3 tys. zł dopłaty na węgiel można wydać na coś innego.

Dopłaty na węgiel - co obejmują?

Kluczowe jest tu źródło ciepła, jakie należało zgłosić do końca czerwca. Dlatego, jak pisaliśmy w money.pl, urzędy są zasypywane pytaniami, jak zmienić lub edytować zgłoszony wniosek, by na dopłaty się załapać.

Czy dopłaty będą przysługiwać posiadaczom kominków? Pod pewnymi warunkami. Doprecyzował w rozmowie z TVN Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy resortu klimatu i środowiska. Powiedział, że ustawa zakłada wyłącznie kominek węglowy, który jest głównym źródłem ogrzewania.

- Jeżeli głównym źródłem ogrzewania jest kominek, który został zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i jest to kominek na węgiel - a takich nie ma zbyt wiele - to wtedy po złożeniu wniosku o dodatek węglowy i podpisaniu oświadczenia, pod groźbą kary, że ten kominek jest węglowy i jest głównym źródłem ogrzewania, takiemu wnioskodawcy przysługuje 3000 złotych dodatku - mówił Aleksander Brzózka.

Z dodatku skorzystają też osoby palące ekomiałem. Wg nieoficjalnych informacji miałby zostać rozszerzony o pellet.

Jak pisaliśmy w money.pl, w piątek Sejm przegłosował dopłaty do węgla. Wielu ekspertów i polityków jest zdania, że ruch ten to nic innego jak kupowanie czasu przez rząd. Po tym, jak pierwszy program dopłat runął, zanim na dobre się zaczął, a także doniesieniach, że rząd znacznie wcześniej wiedział, jak duże są niedobory węgla, nad władzą zbierają się ciemne chmury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(210)
Romek
2 lata temu
Od 19 lat ogrzewam dom kominkiem z płaszczem wodnym zintegrowanym z tradycyjną instalacją C.O. Jest to jedyne źródło ciepła w moim domu. W kominku palę brykietem drzewnym, czyli biomasą ekologiczną o większej kaloryczności niż drewno. W deklaracji CEEB podałem zgodnie z prawdą kominek i biomasę. Tydzień temu dostałem z urzędu gminy decyzję odmowną, czyli zero dopłaty, uzasadnioną tym, że ponieważ nie palę w kominku drewnem kawałkowym to mi się dodatek nie należy. Teraz rozumiem słowa mojego dziadka, który mawiał, że w tym kraju tylko złodzieje i q....y mają dobrze
aaa
2 lata temu
Mam kominek na węgiel drzewny (rodzaj biomasy)z rozprowadzeniem na cały dom. Właściciele pieców dostają 3000, a ja jedynie 1000. Dlaczego?
Vonadel
2 lata temu
A ja nie rozumiem dlaczego nie ma dodatku na ogrzewanie drewnem w kominku, jeśli główne ogrzewanie jest z pieca gazowego, a chcemy oszczędzić na zużyciu gazu i skorzystać z ogrzewania kominkiem a nie z pieca?
pompiarz
2 lata temu
a gdzie doplata do tych którzy zainwestowali pieniadze w pompy ciepla- no coz bogatemu w tym kraju ne nalezy sie kasa? przeciez grzeja za darmo,maja słonce - gdzie ekologia ,gdzie logika- no ale o elektorat trzeba dbac!!!!!!!
Emeryt
2 lata temu
Dlaczego na olej opałowy nie ma dopłaty w wysokości 3000 zł, jest to ogrzewanie bardzo drogie. Jak budowałem dom to olej nie był drogi, a ogrzewanie to jest bardzo ekologiczne. Rozumiem, że za ekologię w Polsce się karze!!!
...
Następna strona