Notowania

Eksport i import Niemiec. Nasz największy partner handlowy pozytywnie zaskakuje

W końcu płyną lepsze wieści z niemieckiej gospodarki. Nadwyżka w handlu zagranicznym rośnie i to mocniej od prognoz ekonomistów. To pozytywna informacja także dla polskich przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kwitnie handel Polski z Niemcami. (Fot: GERARD/REPORTER)

Niemiecka gospodarka jedzie na zaciągniętym hamulcu ręcznym. Nasi zachodni sąsiedzi przyzwyczaili ostatnio do słabych danych. Tym razem jednak mamy do czynienia z pozytywnym zaskoczeniem. A dotyczy to bilansu handlu zagranicznego.

Niemiecki urząd statystyczny poinformował o wzroście zarówno eksportu jak i importu. Przedsiębiorcy sprzedali za granicę o 1,5 proc. więcej towarów niż miesiąc wcześniej, przy imporcie o 1,3 proc. wyższym. Dzięki temu zwiększyła się nadwyżka handlu zagranicznego z 18,7 do 19,2 mld euro.

Analitycy spodziewali się gorszego wyniku. Średnia prognoz zakładała nadwyżkę na poziomie 18,1 mld euro, przy eksporcie rosnącym o zaledwie 0,4 proc. i utrzymaniu poziomu importu z poprzedniego miesiąca.

Polska prześcignie Niemcy? "Rośniemy szybciej, bo jesteśmy biedniejsi. Eldorado się skończy"

Na dobrej wymianie handlowej z Niemcami zależy m.in. polskim przedsiębiorcom. To kraj numer jeden na liście naszych partnerów handlowych zarówno pod względem eksportu jak i importu.

Według najnowszych danych GUS, do naszych zachodnich sąsiadów do sierpnia wysłaliśmy towary o wartości 182,1 mld zł, jednocześnie importując od nich produkty za 145 mld zł. Daleko za Niemcami są Czesi, Brytyjczycy, Chińczycy i Rosjanie.

Po pierwszych ośmiu miesiącach tego roku eksport z Polski do Niemiec wzrósł o 3,2 proc. (licząc w euro) w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Gorzej wyglądają statystyki importu, który spadł o 0,8 proc.

Pozytywny wydźwięk danych z niemieckiego handlu nie przykryje jednak poważniejszego problemu całej gospodarki. Sam niemiecki rząd obciął ostatnio prognozy wzrostu PKB na 2020 rok. Jeszcze nie dawno szacowano go na 1,5 proc., a teraz to już tylko 1 proc. Średnioroczny wzrost PKB w tym roku rząd Angeli Merkel szacuje zaledwie na 0,5 proc. Dla porównania, Polska rozwija się w tempie ponad 4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel, eksport, import, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2019

ZalTak piękny artykuł najważniejsza gospodarka dla wp niemiecka pokazuje dla kogo to piszecie. Czemu nie ma jeszcze przetłumaczone na język niemiecki … Czytaj całość

08-11-2019

KazimierzNiech pracują naodszkodowanie wojenne+odsetki, a także niech szykują się złożyć na kolanach złożyć Polsce hołd.

08-11-2019

ediNiemcy to potęga,gospodarka najważniejsza potem ludzie,polityka wewnętrzna i na końcu ideologie które trudno znależć.

Rozwiń komentarze (7)