Notowania

Gigantyczna kara dla Morele.net. Niemal 3 mln zł za wyciek danych klientów

Urząd Ochrony Danych Osobowych nałożył karę 2,8 mln zł na internetowy sklep Morele.net. Ma to związek z atakiem hakerskim i wyciekiem danych klientów z zeszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
To najwyższa kara w historii UODO (Fot: Bolesław Breczko)

Zdaniem prezesa UODO, internetowy sklep został ukarany za to, że nie był w stanie zapobiec atakowi hakerskiemu, podaje ekspert ds. RODO Maciej Kawecki.
Kara wynosi 2,8 mln zł, a więc jest największą, którą nałożył dotychczas Urząd.

- Nie zgadzamy się z oceną zebranego materiału dowodowego, dlatego chcemy, aby sprawa została ponownie rozpatrzona z udziałem niezależnych biegłych — komentuje "Pulsowi Biznesu" Radosław Stasiak, wiceprezes ds. IT w Morele.net. I zapowiada, że firma będzie się odwoływać do Sądu Administracyjnego.

Obejrzyj: Brytyjskie inwestycje w Polsce. "Uczymy się od Brytyjczyków etycznego pożyczania"

- Jestem silnie poruszony okolicznościami nałożenia tak wysokiej kary. Sprzeciwiam się nazywaniu każdego incydentu nieuprawnionego dostępu do treści danych „wyciekiem”. Morele.net padła ofiarą ataku hakerskiego. Nikt dotychczas nie był w stanie ustalić, jak do niego doszło - komentuje dr Maciej Kawecki, zaznaczając, że jest członkiem kancelarii reprezentującej Morele.net.

- Ataki hakerskie zdarzają się pomimo najsilniejszych zabezpieczeń. Spółka inwestowała rocznie dziesiątki milionów złotych w systemy IT i bezpieczeństwo, zlecając audyty bezpieczeństwa i testy penetracyjne - dodaje ekspert.

Wyciek danych ze sklepu miał miejsce w październiku 2018 r. Haker uzyskał wtedy dostęp do bazy danych klientów Morele.net, ale również do dziesięciu powiązanych sklepów internetowych.

Łącznie wyciekło 2,2 mln kont użytkowników. Już w listopadzie do klientów zaczęły trafiać informacje o konieczności dokonania dodatkowej opłaty z linkami do fałszywych bramek płatności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2019

kasta ich chronia za wyciek z największego przewału w całej historii Warszawy pod nazwą "Czajka", nikt z przewalarzy z PO i z SLD nie została ukarany

19-09-2019

llllbanda wymuszaczy.. nikt nie jest w stanie zapobiec. - tyle ze prywatnego to ścigają a banki i urzędy są pod ochroną - bo to ta sama banda wymuszaczy.

19-09-2019

RatioPo to jest RODO - adwokaci zarabiają, może się uda jakieś odszkodowanie wyłudzić a telemarketerzy jak dzwonili tak dzwonią.

Rozwiń komentarze (33)