Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Górnictwo w czasach pandemii. Jest porozumienie zarządu PGG i związkowców

5
Podziel się:

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej porozumiał się ze związkowcami w sprawie skrócenia czasu pracy w związku z pandemią koronawirusa. Dzięki temu Grupa będzie mogła ubiegać się o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej.

Porozumienie Polskiej Grupy Górniczej ze związkowcami ws. skrócenia czasu pracy
Porozumienie Polskiej Grupy Górniczej ze związkowcami ws. skrócenia czasu pracy (PAP)

"Zarząd Polskiej Grupy Górniczej wyraża zadowolenie i dziękuje za zmianę stanowiska stronie społecznej, która zgodziła się na zawarcie w piątek 8 maja porozumienia umożliwiającego obniżenie wymiaru czasu pracy i ubieganie się przez spółkę o dofinansowanie w ramach rządowego programu tarczy antykryzysowej" - czytamy w komunikacie PGG.

Jak dodano, porozumienie zawarto na jeden miesiąc - z mocą od 1 maja. "Strony uzgodniły, że w tym czasie wymiar czasu pracy wszystkich zatrudnionych w PGG obniżony zostaje o 20 proc., co zostanie osiągnięte przez wprowadzenie czterech dodatkowych dni wolnych, które przypadną 14, 15, 22 i 29 maja" - dodano.

- Porozumienie ze związkami zawodowymi pozwoli zrealizować pełny, trzypunktowy pakiet działań osłonowych proponowany przez zarząd w połowie kwietnia. Osiągnięta zgoda daje nam możliwość skorzystania w maju ze wsparcia rządowego w ramach tarczy antykryzysowej - skomentował po podpisaniu porozumienia Tomasz Rogala, prezes PGG.

Zobacz także: Obejrzyj: Czy rząd rozważa dofinansowanie LOT-u?

Potrzebę obniżenia wymiaru czasu pracy w PGG uzasadniono spadkiem obrotów, który wystąpił w spółce w następstwie epidemii. Spółka będzie mogła zawnioskować o ponad 70 mln zł miesięcznie dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Efekt ekonomiczny całego pakietu osłonowego w PGG szacowany jest na 195 mln zł miesięcznie.

Pracownikom przysługiwało będzie wynagrodzenie proporcjonalne do obniżonego wymiaru czasu pracy. Składniki wynagrodzeń określone stawkami miesięcznymi ulegają pomniejszeniu w okresie obowiązywania porozumienia o 20 proc. Zapisano, że proporcjonalnemu zmniejszeniu ulegnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone w porozumieniu z 21 lutego 2020 r., czyli po ostatnich podwyżkach.

Dodatkowy dzień wolny nie będzie opłacany, a pracującym wtedy przy zabezpieczeniu ruchu kopalni w zamian udzielony zostanie inny wolny dzień bezpłatny w ciągu tygodnia.

Zarząd PGG zadeklarował, że do 10 czerwca przekaże organizacjom związkowym plan funkcjonowania spółki do końca 2020 r. Ustalono też, że strony przystąpią do rozmów na temat dalszego funkcjonowania Grupy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
STARY HAJER
4 lata temu
DYWERSANCI Z POKO-MUNY ZAWIRUSOWALI KOPALNIE CELOWO ABY ROBIC ZAMET NA SLĄSKU ,TYLKO NIE WIEDZA ZE SLOSKA SIE NIE DA POKO-NAC QTWA ICH MAC
Oleee
4 lata temu
A dlaczego nie zamkną kopalni? Przecież i tak nikt tego węgla nie kupuje.
obecnie Mille...
4 lata temu
gdyby rosyjskiemu agentowi Leszek Miller z rosyjskiego SLD, udało się polskie kopalnie piaskiem zasypać, jak to planował, kiedy premierem w III RP był, to obecnie nie 15-17 mln ton węgla z Rosji Polska rocznie by sprowadzała, ale 50-60 mln ton za miliardy dolarów rocznie
jest już oczy...
4 lata temu
JEDYNYM możliwym terminem wyborów, który likwidatorzy demokratycznej Polski z PO SLD PSL i Kukiz15 gotowi są zaakceptować, jest taki, kiedy któryś z ich kandydatów, będzie miał większe poparcie, niż kandydat PiS
dddddd
4 lata temu
znowu dostana kase bo wybory reszta zwalnianych tylko obieynice