Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o inflacji w USA. Rynki zareagowały niepokojem

7
Podziel się:

Inflacja w USA (CPI) we wrześniu 2022 r. wyniosła 8,2 proc. rok do roku w porównaniu z 8,3 proc. w sierpniu. To wynik powyżej prognozy, która wynosiła 8,1 proc. Na te dane nerwowo zareagowały rynki. Kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy odnotowały z minuty na minutę gwałtowne spadki. Jak zauważa Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl, to także zła wiadomość dla złotego. Trudno liczyć, że do końca roku kurs dolara spadnie poniżej 4,75 zł.

Są najnowsze dane o inflacji w USA. Rynki zareagowały niepokojem
Pierwsze oznaki wolniej rosnących cen w USA to sygnał, na który czekają rynki finansowe na całym świecie (Getty Images, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Inflacja CPI w USA we wrześniu 2022 r. wyniosła 8,2 proc. r/r w porównaniu z 8,3 proc. r/r w sierpniu. Prognoza wynosiła 8,1 proc. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,4 proc., wobec prognozy wynoszącej 0,2 proc.

Inflacja bazowa (CPI) we wrześniu 2022 r. wyniosła 6,6 proc. r/r, wobec 6,3 proc. w sierpniu i prognozy na poziomie 6,5 proc. Miesiąc do miesiąca odnotowano 0,6 proc., wobec prognozy wynoszącej 0,5 proc.

Równocześnie mocno wyglądają podane o tej samej godzinie dane z rynku pracy. Liczba osób kwalifikujących do zasiłku dla bezrobotnych (Continuing Jobless Claims) utrzymuje się cały czas na właściwie niezmienionym poziomie (1,368 tys.). Liczba osób, które złożyły wniosek o zasiłek w tym tygodniu (Initial Jobless Claims) wyniosła 228 tysięcy wobec 219 tys. tydzień wcześniej.

Na te dane bardzo nerwowo zareagowały rynki. Kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy terminowe po godz. 14.30 z minuty na minutę odnotowały gwałtowne spadki.

Inflacja w USA sporym problemem także dla... Polski

Dane o inflacji, szczególnie dotyczące inflacji bazowej, mają być kluczowe, jeśli chodzi o nadchodzące decyzje amerykańskiego banku centralnego dotyczące podwyżek stóp procentowych.

Wygasanie inflacji CPI przebiega w ślimaczym tempie. To już szósty kolejny miesiąc, gdy inflacja w USA przekracza pułap 8 proc. rok do roku. Uporczywość i impet presji cenowej odzwierciedla też fakt, że w ostatnim roku skala miesięcznego skoku cen okazała się skromniejsza od prognoz zaledwie raz – zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Im bardziej amerykański bank centralny zacieśnia w 2022 r. swoją politykę monetarną, tym bardziej umacnia się dolar, a to boleśnie odczuwa m.in. będąca importerem surowców energetycznych Polska. To dlatego sytuacja w USA ma przełożenie także na sytuację u nas, a ta jest obecnie bardzo trudna, gdy zmagamy się z osłabieniem złotego, inflacją powyżej 17 proc. i widmem recesji.

To, co jest mocną stroną dolara, stanowi o słabości euro i złotego. Kurs Eeuro do dolara w obliczu widma kryzysu energetycznego i ryzyka głębokiej recesji w Europie powinien do końca roku pozostać poniżej parytetu. W rezultacie wciąż będziemy płacić za dolara zapewne więcej niż 4,75 zł – prognozuje Sawicki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Z recesji możemy wychodzić znacznie dłużej. Trudne scenariusze dla Polski

Cykl podwyżek stóp w USA bolesny dla rynków finansowych na całym świecie

Amerykańska giełda znajduje się obecnie w pobliżu najniższych w 2022 r. poziomów, które wyznaczone zostały na początku tego tygodnia.

Cykl podwyżek stóp w USA okazał się trudnym okresem dla aktywów. Główne indeksy amerykańskich giełd, a także rynki praktycznie na całym świecie od końca 2021 r. notują drastyczne spadki. Na rynku obligacji po raz pierwszy od 40 lat mamy rynek niedźwiedzia, a kursy kryptowalut traciły w pierwszej połowie 2022 r od 50 do 90 proc. swojej wartości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Ned
2 lata temu
Kto zna angielski niech poslucha na you tube Peters Schiffa,Jamesa Rickardsa albo Jimiego Rogersa oni dawne temu zapowiadali zapasc dolara,Teraz wyraznie widac ze mieli racje
R55
2 lata temu
USA pogrążą Europę wraz z naszą UE, sprzedają Ukraińcom broń tak jak kiedyś sowietom, bogacą się, Europa cofnie się o 50 lat
Mikołaj S.
2 lata temu
Rynki,nie martwcie się.Za tydzień ruszamy.
ReaLife
2 lata temu
Inflacja w USA spada: 82. na 8.1, ale nie tak jakby tego oczekiwano - JEST PROBLEM (strzelam, że ceny w sklepach nie zmieniły się od 2 lat, jak np. w niemczech, holandii czy francji). W PL inflacja rośnie z 16 na 17,3 - NIE MA PROBLEMU (ceny w sklepach 20-100% w górę od 2 lat).
olo
2 lata temu
mam w "głębokim poważaniu" inflację u usmanów. Oni o inflację w moim kraju się nie martwią . Prędzej obdarli by nas z ostatniego grosza aby sobie poprawić byt niż pomogli. Mnie interesuje co się dzieje w moim kraju.