Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Inwestycje. Jak się rozwijać, to w Europie

6
Podziel się

Wcale nie Azja Południowo-Wschodnia, lecz Europa to region, w którym firmy mają szansę na rozwój w najbliższych latach. Tym, co w największym stopniu może pokrzyżować ich szyki, jest pandemia.

Inwestycje. Jak się rozwijać, to w Europie
Londyńskie City było do niedawna centrum europejskiego biznesu. Zmienił to brexit (Pixabay)
bDINxiKt

Od dawna panuje przekonanie, że "jak zdobywać rynki i planować światową ekspansję", to należy się skoncentrować na krajach Azji Południowo-Wschodniej. Chiny, Hong-Kong, to jest przyszłość. I pewnie jest w tym wiele racji, ale nic też nie wskazuje na to, by pozycja "starej, poczciwej Europy" jako miejsca, które daje firmom największe możliwości rozwoju, miała być zagrożona.

Potwierdza to badanie przeprowadzone przez firmę doradcza EY. 39 proc. zarządzających przedsiębiorstwami na świecie postrzega Europę jako region, który będzie dawał największe możliwości rozwoju dla firm w najbliższych trzech latach. 30 proc. badanych wskazało obszar Azji i Pacyfiku, a 24 proc. obie Ameryki.

Według autorów badania EY Global Capital Confidence Barometer, szanse rozwoju, jakie na kontynencie europejskim widzi dla swoich firm kadra kierownicza, przekładają się na atrakcyjność inwestycyjną regionu.

bDINxiKv
Zobacz także: Niepokojące dane GUS, powstaje mniej firm. Pandemia wystraszyła

Największym ryzykiem dla biznesu pozostaje pandemia

bDINxiKB

Pandemia wciąż postrzegana jest przez 29 proc. ankietowanych jako największe zewnętrzne ryzyko zagrażające rozwojowi biznesu. Kolejne to: warunki gospodarcze i niepewne perspektywy na przyszłość.

Firmy zdają sobie też sprawę z tego, że będą musiały zmierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi, ciągłym rozwojem technologii, regionalizacją gospodarki światowej czy napięciami geopolitycznymi - dodano.

Jak wskazano, 88 proc. respondentów na całym świecie w związku z pandemią doświadczyło spadku przychodów, a 92 proc. zmniejszenia zysków. 46 proc. ankietowanych uważa, że jeszcze w tym roku przychody powrócą do poziomów sprzed pandemii, a zyski na zbliżonych poziomach raczej spodziewane są w przyszłym roku.

Eksperci zwrócili uwagę, że pomimo spowodowanego pandemią załamania na rynku transakcji fuzji i przejęć w pierwszej połowie 2020 r., w drugim półroczu ub.r. ich wartość była rekordowo wysoka i osiągnęła 2,32 bln dol. Dodano, że między "pierwszym a drugim półroczem aktywność na tym rynku wzrosła o 123 proc."

bDINxiKC
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDINxiKW
Źródło:
KOMENTARZE
(6)
jak na razie
6 dni temu
bezrobocie po wstąpieniu do UE 2004r rząd SLD_PSL 20% w 2014 r tygrys Europy 12% 2020 i 2021r największy kryzys od II wojny światowej rząd PiS 6%
dwK
6 dni temu
w Polsce na razie jako tako, bo nieudacznicy z PO SLD i PSL bez dyplomów, z zaocznymi mgr i z dziennymi, ale bez większej wartości mgr, typu Trzaskowski, nie rządzą
bo nie wiemy
6 dni temu
jak sądzicie, lepiej prowadzić biznes w oparciu o w miarę jasne i uczciwe zasady, jak obecnie, czy w oparciu o łapówki i złodziejstwo, jak za PO SLD i PSL?
bDINxiKX
aaa
5 dni temu
Czyli da się połączyć rodzinę i budowę królestwa
LUDZIE
5 dni temu
TUTAJ JEST SAMA PROPAGANDA!