Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Kodeks pracy do zmian? Polacy żądają nowości, a PiS jeszcze milczy

336
Podziel się

500+ na pierwsze dziecko? Obiecane. Obniżka podatków? Obiecana. Dodatkowa emerytura dla seniorów? Również obiecana. Prawo i Sprawiedliwość obiecało już wszystko? Niekoniecznie. Na stole wciąż nie pojawiła się propozycja, na którą czekają Polacy.

Mateusz Morawiecki wciąż może zaskoczyć Polaków, którzy czekają na dłuższe urlopy wypoczynkowe
Mateusz Morawiecki wciąż może zaskoczyć Polaków, którzy czekają na dłuższe urlopy wypoczynkowe (PAP, Marek Kliński)
bDyHyhMB

Jak wynika z badań przeprowadzonych dla Wirtualnej Polski i money.pl, zdecydowana większość Polaków chciałaby dłuższych urlopów wypoczynkowych.

Aż 64 proc. badanych jest zdania, że rząd powinien zwiększyć liczbę dni wolnych w ciągu roku. Zaledwie 16 proc. badanych jest przeciwnego zdania i nie chce żadnych zmian. Co piąty Polak - 20 proc. badanych - nie ma na ten temat zdania.

bDyHyhMD

Zapytaliśmy Polaków nie tylko o to, czy rząd powinien wprowadzić korekty w liczbie dni wolnych, ale również, jak oceniają dotychczasowe 26 dni urlopu wypoczynkowego (dla osób, których staż pracy wynosi ponad 10 lat). Wyniki? Zbliżone.

Polacy w większości mówią wprost: dotychczasowy wymiar urlopu wypoczynkowego to za mało. Taką odpowiedź zadeklarowało 64 proc. badanych. Zaledwie 6 proc. badanych twierdzi, że urlopu Polacy mają zbyt wiele i powinien on zostać ograniczony.

bDyHyhMJ

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska liczyła 1034 osób powyżej 18 roku życia. Struktura próby dobrana została według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania. Badanie zostało przeprowadzone pomiędzy 7 a 10 czerwca 2019 roku.

PiS już ma takie badania

W tej chwili pracownicy etatowi mogą liczyć na 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Wszystko zależy od stażu pracy - zwiększa się on po osiągnięciu 10 lat stażu. Co istotne, okres studiów również wlicza się do puli. Ukończone studia wyższe odpowiadają 8 latom stażu pracy (nieco mniej zyskuje się za ukończenie szkoły zawodowej i szkoły średniej ogólnokształcącej). W efekcie większość pracowników w Polsce może cieszyć się z 26 dni wolnego w ciągu roku.

bDyHyhMK

- Prawo i Sprawiedliwość z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, że w temacie dni wolnych można jeszcze coś obiecać. Wyniki badań nie dziwią. Wiemy doskonale, że Polacy w ciągu tygodnia przepracowują więcej godzin niż ich koledzy z innych krajów Europy Zachodniej. Nie oznacza to jednak, że czas na debatę o wydłużeniu urlopów - studzi nastroje Jeremi Mordasewicz, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan. - Jest za wcześnie, bo wciąż gonimy Zachód - mówi.

Spora grupa Polaków wciąż pracuje w mało wydajnych branżach. Nie oznacza to oczywiście, że pracują lekko, ale wartość dóbr i usług przez nich wytwarzanych jest po prostu niska. Pod względem wydajności pracy widać to na przykład w rolnictwie - jest czterokrotnie mniej wydajne niż wynosi średnia unijna. A przecież wciąż stanowi dużą część polskiej gospodarki.

Kwestia wydajności jest kluczowa w temacie zmian dni wolnych od pracy. I widać to w danych zebranych przez Forum Obywatelskiego Rozwoju.

bDyHyhML

Jak wskazuje FOR, blisko 10 mln pracowników w Polsce zatrudnionych jest w mało wydajnych sektorach, czyli w mikroprzedsiębiorstwach, w rolnictwie, w sektorze publicznym lub pracuje na własny rachunek. Efekt? Połowę polskiego PKB wypracowuje zaledwie 26 proc. pracowników. Druga połowa jest na głowie pozostałych 74 proc.

- Z dniami wolnymi jest jak z podatkami. To znaczy, że muszą być utrzymywane na optymalnym poziomie. Zbyt mało dni wolnych oznacza przemęczonych pracowników, których wydajność dramatycznie spada. W efekcie traci gospodarka. Zbyt wiele dni wolnych oznacza, że nie ma komu pracować i znów traci gospodarka - dodaje Mordasewicz. Wskazuje jednak, że w roku wyborczym PiS może jeszcze zaskoczyć.

Jak? Dorzucając jeden dzień świąteczny w roku. W tej chwili Polacy mają 13 dni świątecznych - ustawowo wolnych od pracy. Od dawna pojawia się temat na przykład wolnego w Wielki Piątek. - PiS nie zdecyduje się na mieszanie w urlopach, ale ustawowe dni wolne od pracy to inny temat. W zasadzie możliwości są dwie: Wielki Piątek lub 24 grudnia, czyli wigilia Bożego Narodzenia - dodaje Mordasewicz.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed przy okazji debaty o wolnym Wielkim Piątku podkreślał, że lista dni bez pracy w Polsce jest i tak długa. "W naszym kraju obowiązuje 13 dni świątecznych w roku, ustawowo wolnych od pracy. Jest ich nieco więcej niż średnia liczba takich dni w roku w państwach UE, ta wynosi bowiem 12,6 dnia" - przekonuje w licznych interpelacjach.

bDyHyhMM

Nie oznacza to jednak, że temat jest całkowicie zamknięty. Szwed dodaje bowiem, że skutki gospodarcze zmian dni świątecznych nie byłyby tak dotkliwe z perspektywy całej gospodarki. "W czasie dni świątecznych wzrasta aktywność konsumentów w branżach związanych ze spędzaniem czasu wolnego - turystyką, rekreacją czy gastronomią" - zaznacza w jednej z odpowiedzi na interpelacje poselskie.

"Przykładowo, w czasie dni świątecznych i długich weekendów obserwujemy wzrost sprzedaży biletów lotniczych, rezerwacji noclegów, obrotów w restauracjach, teatrach czy kinach. W związku z tym, w przypadku ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy należy spodziewać się zmiany struktury wydatków gospodarstw domowych, a nie zmniejszenia tych wydatków. W efekcie skutki na wielkość PKB czy dochody budżetowe będą ograniczone" - dodaje.

Jak natomiast Szwed przyznawał w programie "Money.To się liczy", kwestie dotyczące kodeksu pracy będą rozpatrywane przez rząd PiS w ewentualnej drugiej kadencji.

Długie urlopy

Jak wynika z danych OECD, Polacy i tak mają w tej chwili jeden z najdłuższych urlopów wypoczynkowych w Unii Europejskiej.

Są jednak kraje, które są hojniejsze. Austriacy oferują nawet 30 dni urlopu wypoczynkowego, ale jedynie pracownikom, którzy mają ponad 25 lat stażu pracy. Ci z mniejszym mają 25 dni do wykorzystania w ciągu roku, a do tego dochodzą również ustawowe dni świąteczne. Tak, jak i w Polsce, jest ich 13.

Belgowie z kolei postawili na dwie długości urlopów. To 20 i 24 dni w ciągu roku, a wszystko zależy do tego, jaki system pracy ma dana osoba. Jeżeli pracuje w trybie 6 dni w ciągu tygodnia, to przysługuje jej dłuższy urlop. Jeżeli ma zapewniony wolny weekend, to skorzysta z 20 dni wolnego. Podobne zasady obowiązują w Niemczech. Warto jednak pamiętać, że kwestie urlopów często regulują zbiorowe układy pracy. W niektórych branżach pracownicy mogą liczyć w Niemczech nawet na 30 dni wolnego. Jednocześnie są w czołówce krajów o największej wydajności pracowników.

bDyHyhNe
KOMENTARZE
(336)
tedi
2 lata temu
Ja proponuję 26 dni pracy w ciągu roku , a pozostałe URLOP !…..a jak !
ja
2 lata temu
Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych i pracowitych do nieudolnych i leniwych. Rozdawnictwem hamuje się inicjatywę i przedsiębiorczość a hoduje uzależnionych od państwa. Skąd dzieci mają brać przykład? Powinniśmy jednak bardziej kształtować postawy przedsiębiorcze – brania życia we własne ręce, zamiast czekać, aż ktoś nam rzuci jakiś ochłap. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Zmieniasz kilka rzeczy i nie masz problemu z pracą.
Maria
2 lata temu
Wyznawcy dobrej zmiany otrzymując 500+ korzystają z urlopu permanentnie i wszyscy pracujący muszą na nich pracować.
bDyHyhNf
As
2 lata temu
Jarek 100 dni urlopu daj i po 10tysiecy na urlop to i tak nie za twoje dołóż po samochodzie daj 10 skrzynek piwa i po mieszkaniu A w zasadzie po co mają wogule pracować zrób 5000+
Marek
2 lata temu
Zróbcie badanie czy pracownicy nie chcą Pracować tylko w środę 4 godziny, dostawać 10 000 pensji, emerytura przysługuje po 1 dniu pracy, minimum emerytury to ostatnia pensja, 30 dni urlopu , brak możliwości zwolnienia pracownika, jak firma plajtuje to pracodawca płaci tak długo dopóki jest możliwość ściągnięcia z niego czegokolwiek.
...
Następna strona