Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Kontrola UOKiK. Sprzedający stare kotły będą musieli je odkupić i zdemontować

9
Podziel się:

UOKiK bierze się za kopciuchy. Jeśli przedsiębiorca sprzedaje kocioł na paliwa stałe, który nie spełnia obowiązujących norm, może zostać zmuszony do jego odkupienia i zdemontowania u klienta.

Kontrola UOKiK. Sprzedający stare kotły będą musieli je odkupić i zdemontować
UOKiK wytacza walkę z kopciuchami. Kontrole trwają (East News)

Prezes UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają określone w przepisach wymagania - czytamy w komunikacie Urzędu. Do tej pory wyeliminowano 6,4 tys. ofert internetowych, a wobec 11 przedsiębiorców prowadzone są postępowania.

Jak podkreślono w komunikacie, przedsiębiorca odpowiedzialny za sprzedaż kotła niespełniającego wymagań może zostać zobowiązany do jego odkupienia i demontażu.

- Czyste powietrze, zdrowie i bezpieczeństwo polskich konsumentów jest naszym priorytetem. Intensyfikujemy działania kontrolne, których celem jest wyeliminowanie z rynku tak zwanych kopciuchów. Do końca roku planujemy laboratoryjnie zbadać jeszcze 25 modeli kotłów - powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zobacz także: Obejrzyj: Bursztyn z przekopu Mierzei. "Są dwa złoża - po 900 i 500 kg"

- Cały czas trwają również wzmożone kontrole w sklepach. Inspektorzy sprawdzają m.in. rzetelność informowania konsumentów oraz spełnienie wymogów prawnych w dokumentacji technicznej, deklaracji zgodności, oznakowanie CE, etykiety energetyczne. Weryfikujemy również za pomocą specjalnego oprogramowania tysiące ofert zamieszczanych w internecie, usuwając te dotyczące kopciuchów - dodał.

Inspekcja Handlowa od początku roku sprawdza jakość i oznakowanie kotłów na paliwo stałe. Kontrolowane są kotły dostępne zarówno w sieciach handlowych, jak i u producentów oraz w ofertach internetowych. W trakcie kontroli pobierane są także kotły do badań laboratoryjnych.

Od początku roku inspektorzy Inspekcji Handlowej skontrolowali 319 modeli kotłów na paliwo stałe. 25 modeli skierowano do badań laboratoryjnych. Z dotychczas przebadanych kotłów, 7 nie spełniło wymagań ze względu m.in. na zawyżony poziom emisji pyłu, tlenków azotu lub tlenku węgla, albo zawyżoną deklarowaną klasę sezonowej efektywności energetycznej.

Trwa również weryfikacja kotłów sprzedawanych na popularnych platformach m.in. Allegro.pl, OLX.pl, sprzedajemy.pl, lento.pl, gumtree.pl, gratka.pl. Od początku roku do połowy września pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej zakwestionowali 6 428 aukcji, na których sprzedawcy oferowali kotły niezgodne z wymaganiami.

W związku z tym Prezes UOKiK poinformował właścicieli platform o obowiązujących przepisach i zażądał wyeliminowania tych ofert, po czym te zostały usunięte.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Praktyk
4 lata temu
SPRZEDAWCA POWINIEN ZAPEWNIĆ ...DOŻYWOTNIO EKOLOGICZNE PALIWO DLA UZYTKOWNIKA;-))) lub własnym ciałem.... ogrzać UŻYTKOWNIKA?;-))) podczas awarii;-) a co jak użytkownik pieca teoretycznie ....spali buty, dywan lub opony? hmm... z NIEMIEC JUŻ JADĄ ODPADY;-)
Jamicz
4 lata temu
Tylko Polexit uratuje nas przed eurokomunizmem...
😱
4 lata temu
Jeśli obywatele nie będą okrada i haraczem podatkowym to będzie ich stać na eko ogrzewanie. 6 miesięcy pracuje Polak na haracz zwany podatek 6 niby na swoje a potem i tak 23% płaci haraczu jeśli coś kupi.
Problemem nie...
4 lata temu
a ludzie nieumiejący w nich palić lub złośliwie palący tak, aby jak najmocniej kopciło. Najpierw akcja edukacyjna a potem, tych co nadal smrodzą karać, karać, karać.
waldemar
4 lata temu
Te wszystkie działania i niby walka o ochronę środowiska to pic na wodę. W Dobczycach k/Myślenic od 20-tu lat nie mogę doprosić się sąsiadów aby palili węglem a nie plastikami i śmieciami. Trują świadomie wszystkich i nic z tego sobie nie robią a robią tylko na złość.