Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Afera oligarchów. Miliony dolarów wypranych w polskim banku

120
Podziel się:

Rosyjscy i ukraińscy oligarchowie prali ogromne pieniądze za pośrednictwem polskiego banku, przepuszczając przez jego konta setki milionów dolarów. Dziennikarskie śledztwo ujawnia szokujące fakty.

Afera oligarchów. Miliony dolarów wypranych w polskim banku
Miliony dolarów wypranych w ING Banku Śląskim. Afera z oligarchami ze Wschodu (money.pl, Rafał Parczewski)
bEENdJvp

Co najmniej kilkaset milionów dolarów mogło zostać wypranych za pośrednictwem kont w ING Banku Śląskim należących do podejrzanych spółek. Wynika to z dokumentów, które zdobyła międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", pieniądze pochodziły z Rosji i Ukrainy.

W Nieuwegein, 60-tysięcznym mieście w środkowej Holandii, działa spółka Schildershoven Finance pośrednictwa finansowego, przez którą przechodziły setki milionów dolarów do firm na Cyprze i w rajach podatkowych. Druga spółka to Tristane Capital z Amsterdamu. Tak rosyjscy i ukraińscy oligarchowie wyprowadzali ze swoich krajów ogromne pieniądze.

bEENdJvr

Jak podaje "Wyborcza", Schildershoven i Tristane miały konta rozliczeniowe w ING Banku Śląskim, z których - zdaniem amerykańskich kontrolerów finansowych - wychodziły podejrzane transakcje.

Obie spółki były europejskimi kontrahentami tzw. Moscow Mirror Network. Firmy prowadziły nielegalne przepływy pieniędzy wspierających przestępczość i korupcję na świecie.

Zobacz także: Obejrzyj: Rekonstrukcja rządu. Gróbarczyk ministrem rolnictwa?

Dokumenty FinCEN-u, z którymi zapoznała się "Wyborcza", wskazują, że ING Bank Śląski mógł posłużyć holenderskim spółkom do prania pieniędzy w latach 2013-14. Niewykluczone jednak, że współpraca trwała jeszcze w 2018, choć ostatnia z podejrzanych operacji, której przyglądał się FinCEN i o której wiedzą dziennikarze, odbyła się w 2016 r.

bEENdJvx

W 2014 r. przez konta ING Banku Śląskiego przerzucono prawie 307 mln dolarów. Każda z 76 transakcji nosiła tytuł: "płatność zgodnie z umową".

Z wewnętrznych raportów FinCEN-u wynika, że przynajmniej część wypranych przez Moscow Mirror Network pieniędzy zasiliła organizacje przestępcze. W całej aferze wyprowadzonych zostało ok. 10 miliardów dolarów.

W aferę zamieszani są m.in. Igor Putin, kuzyn prezydenta Rosji, oraz Arkady i Borys Rotenbergowie, zaprzyjaźnieni z prezydentem oligarchowie objęci amerykańskimi sankcjami.

bEENdJvy

The FinCEN Files (dokumenty FinCEN-u) - to 16-miesięczne śledztwo prowadzone przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, portal BuzzFeed i 110 redakcji z 88 krajów.

Zostało oparte na analizie ponad 2,6 tys. tajnych dokumentów pochodzących z Financial Crime Enforcement Network (FinCEN), czyli biura śledczego amerykańskiego Departamentu Skarbu, a także na innych źródłach i dziesiątkach wywiadów.

Jak podaje "Wyborcza", ING Bank Śląski odmawia komentarza ws. transakcji spółki Schildershoven, zasłaniając się tajemnicą bankową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEENdJvS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
dusterman
12 miesięcy temu
Geschäft ist Geschäft ...
Jelenia Góra
rok temu
A to Pan BB się ustawił , inaczej Boski Stwórca... będzie żył długo i bogato
Ziacia
rok temu
dzień bez kilku-kilkunastu afer w piSSolsce oplecionej mackami mafii pISS jest dniem straconym
bEENdJvT
Miro
rok temu
Dlaczego nikt nie zajmuje się SKOKAMI. Jak tam wyciągano pieniądze.
dolar
rok temu
Wszystkie banki za wyjątkiem tych w Korei Północnej są żydowskie i dacie już spokój z określaniem własności.
...
Następna strona