Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Afera oligarchów. Miliony dolarów wypranych w polskim banku

123
Podziel się:

Rosyjscy i ukraińscy oligarchowie prali ogromne pieniądze za pośrednictwem polskiego banku, przepuszczając przez jego konta setki milionów dolarów. Dziennikarskie śledztwo ujawnia szokujące fakty.

Afera oligarchów. Miliony dolarów wypranych w polskim banku
Miliony dolarów wypranych w ING Banku Śląskim. Afera z oligarchami ze Wschodu (money.pl, Rafał Parczewski)

Co najmniej kilkaset milionów dolarów mogło zostać wypranych za pośrednictwem kont w ING Banku Śląskim należących do podejrzanych spółek. Wynika to z dokumentów, które zdobyła międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", pieniądze pochodziły z Rosji i Ukrainy.

W Nieuwegein, 60-tysięcznym mieście w środkowej Holandii, działa spółka Schildershoven Finance pośrednictwa finansowego, przez którą przechodziły setki milionów dolarów do firm na Cyprze i w rajach podatkowych. Druga spółka to Tristane Capital z Amsterdamu. Tak rosyjscy i ukraińscy oligarchowie wyprowadzali ze swoich krajów ogromne pieniądze.

Jak podaje "Wyborcza", Schildershoven i Tristane miały konta rozliczeniowe w ING Banku Śląskim, z których - zdaniem amerykańskich kontrolerów finansowych - wychodziły podejrzane transakcje.

Obie spółki były europejskimi kontrahentami tzw. Moscow Mirror Network. Firmy prowadziły nielegalne przepływy pieniędzy wspierających przestępczość i korupcję na świecie.

Zobacz także: Obejrzyj: Rekonstrukcja rządu. Gróbarczyk ministrem rolnictwa?

Dokumenty FinCEN-u, z którymi zapoznała się "Wyborcza", wskazują, że ING Bank Śląski mógł posłużyć holenderskim spółkom do prania pieniędzy w latach 2013-14. Niewykluczone jednak, że współpraca trwała jeszcze w 2018, choć ostatnia z podejrzanych operacji, której przyglądał się FinCEN i o której wiedzą dziennikarze, odbyła się w 2016 r.

W 2014 r. przez konta ING Banku Śląskiego przerzucono prawie 307 mln dolarów. Każda z 76 transakcji nosiła tytuł: "płatność zgodnie z umową".

Z wewnętrznych raportów FinCEN-u wynika, że przynajmniej część wypranych przez Moscow Mirror Network pieniędzy zasiliła organizacje przestępcze. W całej aferze wyprowadzonych zostało ok. 10 miliardów dolarów.

W aferę zamieszani są m.in. Igor Putin, kuzyn prezydenta Rosji, oraz Arkady i Borys Rotenbergowie, zaprzyjaźnieni z prezydentem oligarchowie objęci amerykańskimi sankcjami.

The FinCEN Files (dokumenty FinCEN-u) - to 16-miesięczne śledztwo prowadzone przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, portal BuzzFeed i 110 redakcji z 88 krajów.

Zostało oparte na analizie ponad 2,6 tys. tajnych dokumentów pochodzących z Financial Crime Enforcement Network (FinCEN), czyli biura śledczego amerykańskiego Departamentu Skarbu, a także na innych źródłach i dziesiątkach wywiadów.

Jak podaje "Wyborcza", ING Bank Śląski odmawia komentarza ws. transakcji spółki Schildershoven, zasłaniając się tajemnicą bankową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(123)
web
2 lata temu
To CO TERAZ ZROBICIE Z ING za pomoc w praniu kasy ? Bo oczywiście centrala holenderska umyje raczki i powie że nic nie wiedziała .
slow-o
2 lata temu
ING Śląski to ten pomarańczowy holenderski? Aaaa.... wsjo jasna
Wesoły Roman
2 lata temu
Najlepszy numer z tymi bankami to taki jak Amber Gold,,dzisiaj w w tym miejscu jest Biedronka by WYRUCHANI na sztaby złota mogli za ostatnie pieniążki mogli kupić tanie produkty na przeżycie.,tj.kiełbaskę z datą ważności dwukrotnie przekręconą itd...smacznego życzę. Glifosat was ubogacić...
dusterman
4 lata temu
Geschäft ist Geschäft ...
Jelenia Góra
4 lata temu
A to Pan BB się ustawił , inaczej Boski Stwórca... będzie żył długo i bogato
...
Następna strona