Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. ZPP apeluje o odmrożenie gospodarki

3
Podziel się:

Przedsiębiorcy i pracodawcy dłużej tak nie mogą - kolejny lockdown związany z pandemią koronawirusa ich dobija. Dlatego ZPP w ich imieniu domaga się od rządu odmrożenia gospodarki i wprowadzenia realnej pomocy na czas tuż po odmrożeniu.

Koronawirus w Polsce. ZPP apeluje o odmrożenie gospodarki
Apel o odmrożenie gospodarki. Przedsiębiorcy nie wytrzymają kolejnego lockdownu (Getty Images, Omar Marques)

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) apeluje o odmrożenie zamkniętych sektorów gospodarki i podjęcie działań edukacyjnych zamiast kolejnego lockdownu, który decyzją rządu potrwa od 28 grudnia do 17 stycznia.

"Zauważamy, że planowane do wprowadzenia rozwiązania stanowią kolejny etap pełzającego lockdownu gospodarki" - informuje Związek.

ZPP wskazuje, że rozpoczął się czwarty kwartał epidemii i nic nie wskazuje na to, że na skutek szczepień z tygodnia na tydzień uda się zmniejszyć liczbę nowych zachorowań, jak również zmniejszyć skalę obciążenia służby zdrowia.

"Musimy dostosować działania do sytuacji w której przez kolejne miesiące koronawirus będzie istotnym zjawiskiem z punktu widzenia zarządzania państwem. Niestety odpowiedzią na ten problem nie może być zamykanie kolejnych sektorów gospodarki, przy relatywnej bierności w pozostałym zakresie. Lockdown gospodarki nie może być działaniem, które jest naczelnym instrumentem walki z koronawirusem" - czytamy.

Zobacz także: Przedsiębiorcy na skraju bankructwa, a wiceminister swoje. "Dziękują nam za tarcze i pomoc"

Według ZPP, Polska nie może odnosić się do praktyk stosowanych przez państwa Zachodu, gdzie wygenerowany przez minione dekady kapitał stanowi i stanowić będzie poduszkę zabezpieczającą rozwinięte gospodarki.

"Musimy mieć odwagę spojrzeć faktom w oczy. Po roku światowych empirycznych doświadczeń, brak jest jednoznacznych dowodów, by lockdowny były skutecznym instrumentem walki z epidemią" - ocenia Związek.

ZPP apeluje m.in. o wprowadzenie jednolitej stawki VAT w wysokości 5 proc. dla całej branży gastronomicznej oraz wprowadzenie analogicznych ulg dla pozostałych ograniczonych sektorów.

Związek wskazuje ponadto, że konieczne jest wprowadzenia dwunastomiesięcznego moratorium na wszelkie nowe obciążenia dla pracowników oraz przedsiębiorców i kompleksowe upraszanie prawa oraz deregulacje.

W ocenie Związku, wprowadzanie kolejnych restrykcji będzie coraz mniej skuteczne. Prawo nie może iść w tak kolizyjnym kursie z praktykami i realiami gospodarczymi, czy oczekiwaniami społecznymi. Tak sformatowana strategia walki z epidemią już powoduje rosnący opór obywateli oraz przedsiębiorców w stosunku do zakazów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
logiczny
2 lata temu
W tv słyszałem wypowiedzi przedsiębiorców, którzy po wykorzystaniu oszczędności rzekomo sprzedawali swoje domy aby ratować miejsca pracy w firmach ! Super bo dzięki temu rząd może ratować bezmyślne rozdawnictwo + dla wszystkich a nie tylko naprawdę potrzebujących !!! ;) Dziękują za podwyżki, premie i dodatki do pensji na pewno też milicjanci, nauczyciele, górnicy i wiele innych profesji -bardzo dziękujemy ;)Pycha+ !!! ;)))
Damian
2 lata temu
Mam pomysł: zamknijmy się w domach (póki je jeszcze mamy) do końca życia ;)
Artureg
2 lata temu
Wszystko powinno działać normalnie dla ozdrowieńców, osób po przeprowadzonym teście albo po szczepionce.