Kryzys w Polsce. Rząd szykuje pakiet rozwiązań dla inwestorów strategicznych

"Status inwestora strategicznego" - nad takimi rozwiązaniami pracuje obecnie Ministerstwo Rozwoju. Jego szefowa, wicepremier Jadwiga Emilewicz, zapowiedziała, że zaproponowane rozwiązania powinny wzmocnić nowe inwestycje oraz reinwestowanie w Polsce.

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad Foreign Direct Investment Forum.
Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad Foreign Direct Investment Forum.
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka
oprac. KRO

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wzięła udział w otwarciu konferencji Foreign Direct Investment Forum. To właśnie tam podzieliła się z jej uczestnikami nowymi propozycjami, które opracowuje obecnie rząd.

Szefowa resortu rozwoju podkreśliła, że do przezwyciężenia kryzysu wywołanego przez pandemię koronawriusa najważniejsze będą teraz prywatne inwestycje. Jak cytuje Polska Agencja Prasowa, rząd skupi się nad udogodnieniami dla inwestorów, które zachęcą ich do lokowania kapitału nad Wisłą.

Temu właśnie ma służyć "status inwestora strategicznego", nad którym trwają prace w ministerstwie kierowanym przez Emilewicz. Gabinet Mateusza Morawieckiego mógłby się zająć odpowiednimi zapisami już jesienią.

Zobacz: Zwolnienia w urzędach. "Będą działały szybciej i sprawniej"

Wspomniany status ma upraszczać ścieżkę administracyjną dla wszystkich inwestorów, którzy są gotowi zainwestować co najmniej 1 mld złotych oraz stworzyć przynajmniej 1 tys. nowych miejsc pracy. Obecnie natomiast musieliby zatrudniać 3 tys. pracowników.

To kolejny sygnał płynący z rządu, że priorytetem w walce z kryzysem będzie pobudzenie prywatnych inwestycji. O zmianie strategii informował Mateusz Morawiecki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W pierwszym dniu Kongresu swoje panele mieli m.in. minister finansów Tadeusz Kościński oraz wiceminister rozwoju Marek Niedużak wraz z wiceministrem finansów Piotrem Patkowskim.

Niedużak oraz Patkowski tłumaczyli, że tak dużego programu pomocowego, jak tarcze antykryzysowe, nie należy już się spodziewać. Rząd skupi się teraz na pomocy doraźnej dla branż, które najmocniej odczuwają skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Szczegóły nowej strategii poznamy jesienią.

Komentarze (21)

Wybrane dla Ciebie