Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Luka VAT. Kluczowe przepisy uszczelniające mogą być martwe

15
Podziel się:

Kluczowe przepisy mające uszczelnić VAT mogą okazać się martwe. Wszystko przez uchwaloną dopiero co nowelizację ustawy o tym podatku.

Split payment. Kluczowe przepisy mogą być martwe
Split payment. Kluczowe przepisy mogą być martwe (Materiały prasowe)

Podzieloną płatność zastosuje tylko ten, kto zapłaci równo 15 tys. zł brutto. Jednak wystarczy, że na fakturze będzie kwota 15 001 zł, a uniknie tego obowiązku - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". To sprawia, że przepisy, które miały uszczelnić lukę vatowską mogą nie działać. Nowelizacja ustawy o VAT czeka jeszcze na rozpatrzenie przez Sejm poprawek zgłoszonych przez Senat.

Z założeń resortu finansów, podzielona płatność miała być obowiązkowa w przypadku faktur na kowty wyższe niż 15 tys. zł, jednak problem w tym, że przepisy wprowadzające ten obowiązek odsyłają do zapisów w innej ustawie - Prawo przedsiębiorców. Tam jest już mowa o konkretnej kwocie - 15 tys. zł oraz o "wartości transakcji przekraczającej 15 tys. zł". A "kwota" to nie to samo co "wartość transakcji".

- W świetle tego kwota, o której mowa w art. 19 pkt 2 prawa przedsiębiorców, to 15 tys. zł. Nie mniej i nie więcej - mówi w "DGP" Marek Kwietko-Bębnowski, doradca podatkowy. Wtóruje mu Andrzej Nikończyk, partner w KNDP. - W uchwalonej ustawie obowiązkowy split payment dotyczy tylko faktur, w których ogólna należność to dokładnie 15 tys. zł - mówi.

Zobacz także: Obejrzyj: Split payment. Nie wystarczy już po prostu zatytułować przelewu

Pierwotny projekt zakładał, że limit 15 tys. zł będzie powiązany z transakcją, a nie z fakturą. Jednak po konsultacjach społecznych Ministerstwo Finansów zmieniło zapis i to w zmienionej wersji projekt przyjęły kolejno: rząd, Sejm i Senat.

W rozmowie z "DGP" obecnej wersji przepisów broni Krystian Łatka z Instytutu Studiów Podatkowych. - Oczywiście, że chodziło o faktury o wartości powyżej 15 tys. zł, a nie wyłącznie te, które opiewają na tę kwotę – zapewnia.

Obowiązkowy split payment już 1 listopada ma objąć towary i usługi z branż wrażliwych, m.in. smartfony i laptopy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Przedsiębiorc...
5 lata temu
ten cały split payment to zamach na małe firmy
chcinskitrave...
5 lata temu
dla chcacego nic trudnego. jest tyle sposobow ze ich przepisy i pseudowalki z vat to kpina. pod publiczke.. nic wiecej. niech lepiej oddadza co pobrali pod tytulem bo im sie nalezalo!
anna
5 lata temu
Prowadzę od 20 lat małą, jednoosobową DG. Moje nieszczęście że VAT, który wymyślili i wprowadzili w życie złodzieje, bardzo mnie dotyka. Tzn mam co miesiąc zwroty. I powiem Wam jedno, VAT to pomysł złodziei dla złodziei, takim jak ja tylko komplikuje życie i pozwala gnoić takich małych jak ja. Jakby złodziejom zależało na uszczelnianiu to by ten podatek zlikwidowali. Co to za pomysł by płacić, oddawać podatki i na zasadach które rozumieją tylko złodzieje.
Zadatek podat...
5 lata temu
Cieszyli się z wpływów z VAT bo firmy przestraszyły się i asekuracyjnie wpłaciły podatek. Ale teraz tak nie będzie.
ask
5 lata temu
Kompletna nieudolność. A jeśli Biuro legislacji wskazuje na błędy, to się to ignoruje. Przecież to nie znawcy prawa i procedur legislacji mogą mieć rację, tylko najlepsi z najlepszych, wspaniali i nieomylni wybrańcy narodu.