Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Maseczka w sklepie. Za jej brak grozi wysoka kara

83
Podziel się

Mandat 500 zł, a do tego w szczególnych przypadkach grzywna do 30 tys. zł - tyle wynoszą kary za nieprzestrzeganie nakazu noszenia maseczki. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od tego tygodnia ruszają wzmożone kontrole w sklepach.

 Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od tego tygodnia ruszają wzmożone kontrole w sklepach.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od tego tygodnia ruszają wzmożone kontrole w sklepach. (Policja)
bDzMulKJ

Polacy nagminnie nie stosują się do obowiązku noszenia maseczki w sklepie. Takie zachowanie nie tylko jest nieodpowiedzialne ze względu na epidemię, ale również może słono kosztować. Od tego tygodnia ruszają wzmożone kontrole w sklepach. Policja i służby sanitarne będą sprawdzać, czy obsługa i klienci stosują się do zaleceń epidemiologicznych, zapowiedział w Radiowej Jedynce minister zdrowia Łukasz Szumowski

Co grozi za łamanie obowiązku zasłaniania ust i nosa w sklepie? Za brak maseczki, grozi mandat od policji w wysokości 500 zł. W grę wchodzi dodatkowo jeszcze kara administracyjna, której udziela Powiatowy Inspektor Sanitarny. Wówczas grzywna może sięgnąć od 5 tys. do nawet 30 tys. złotych.

bDzMulKL
Zobacz także: Zobacz też: Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

Tymczasem, jak wynika z badania, które na zlecenie money.pl i Wirtualnej Polski przeprowadziła w całym kraju pracownia UCE Research, w sklepach na brak maseczki nikt nie zwraca uwagi. Najgorzej jest w małych sklepach. Tylko w 5 proc. sytuacji pracownik zareagował na brak maseczki u klienta. W supermarketach zdarzyło się to w 12, a w hipermarketach - 18 proc. przypadków. Najlepiej pod tym względem jest w dyskontach, gdzie pracownicy reagują w jednym na cztery przypadki.

Jednocześnie niemal 85 proc. Polaków uważa, że nakaza ten powinien obowiązywać - wynika z badania UCE Research i Syno Poland dla money.pl. Przeciwnego zdania jest 14 proc. osób, z których "zdecydowane nie" maseczkom mówi zaledwie 5,8 proc.

bDzMulKR

Jak pisaliśmy w money.pl, Polacy akceptują także kary za niestosowanie się do nakazu noszenia maseczek. Tego chce 67,6 proc. respondentów. "Nie" mówi nieco ponad 28 proc. Reszta przyznaje, że nie ma zdania na ten temat.

Mniej zgodni jesteśmy już w kwestii wysokość mandatów. Najwięcej (24,5 proc.) chciałoby, by mandaty mieściły się w przedziale 50-100 zł. 23,6 proc. respondentów dopuszcza nieco wyższe kary - w przedziale 100 - 200 zł. Tylko 8,4 proc. Polaków godzi się, by kary przekraczały 500 zł.

bDzMulKS
bDzMulLm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
tad
6 miesięcy temu
Mam w związku z treścią wystąpienia Ministra Zdrowia i straszeniem wysokimi karami pytanie,jak wygląda przestrzeganie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020r,gdzie w par.18 ust.2 p.3,wymienione są osoby zwolnione od obowiązku zakrywania ust i nosa?
AntyLeming
6 miesięcy temu
Nie ma dowodów na działanie maseczek. Holandia znosi obowiązek.
Marek
6 miesięcy temu
Przez takich ludzi jak wy co nosicie maseczki i będziecie się zgadzać na szczepienia! Niedługo powstanie niewolnictwo zaczipuja nas i będą kontrolować i robić z nami co zechcą wtedy się obudzicie i będziecie żałować że byliście takimi naiwniakami! Co w telewizji wam powiedzą to uwierzcie!
bDzMulLn
sew
6 miesięcy temu
ciekawe ile mandatów wystawią 6 sierpnia w Sejmie, na powitaniu tzw. prezydenta
we
6 miesięcy temu
a co z kontrolą w kościołach?, Jak byłem na wakacjach na wsi, to na cały kościół wiernych w kościele założone maseczki miało z 10 osób w tym ja z rodziną (4 osoby) i 99% wiernych bierze komunię do ust. Kler nie zdaje sobie sprawy, że jeden białogłowy staruszek położy ich wszystkich i "ksiundz"nie będzie z czego miał żyć, bo nie będzie miał kto dawać na tacę :)
...
Następna strona