Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Maseczka w sklepie. Za jej brak grozi wysoka kara

83
Podziel się:

Mandat 500 zł, a do tego w szczególnych przypadkach grzywna do 30 tys. zł - tyle wynoszą kary za nieprzestrzeganie nakazu noszenia maseczki. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od tego tygodnia ruszają wzmożone kontrole w sklepach.

 Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od tego tygodnia ruszają wzmożone kontrole w sklepach.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od tego tygodnia ruszają wzmożone kontrole w sklepach. (Policja)

Polacy nagminnie nie stosują się do obowiązku noszenia maseczki w sklepie. Takie zachowanie nie tylko jest nieodpowiedzialne ze względu na epidemię, ale również może słono kosztować. Od tego tygodnia ruszają wzmożone kontrole w sklepach. Policja i służby sanitarne będą sprawdzać, czy obsługa i klienci stosują się do zaleceń epidemiologicznych, zapowiedział w Radiowej Jedynce minister zdrowia Łukasz Szumowski

Co grozi za łamanie obowiązku zasłaniania ust i nosa w sklepie? Za brak maseczki, grozi mandat od policji w wysokości 500 zł. W grę wchodzi dodatkowo jeszcze kara administracyjna, której udziela Powiatowy Inspektor Sanitarny. Wówczas grzywna może sięgnąć od 5 tys. do nawet 30 tys. złotych.

Zobacz także: Zobacz też: Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

Tymczasem, jak wynika z badania, które na zlecenie money.pl i Wirtualnej Polski przeprowadziła w całym kraju pracownia UCE Research, w sklepach na brak maseczki nikt nie zwraca uwagi. Najgorzej jest w małych sklepach. Tylko w 5 proc. sytuacji pracownik zareagował na brak maseczki u klienta. W supermarketach zdarzyło się to w 12, a w hipermarketach - 18 proc. przypadków. Najlepiej pod tym względem jest w dyskontach, gdzie pracownicy reagują w jednym na cztery przypadki.

Jednocześnie niemal 85 proc. Polaków uważa, że nakaza ten powinien obowiązywać - wynika z badania UCE Research i Syno Poland dla money.pl. Przeciwnego zdania jest 14 proc. osób, z których "zdecydowane nie" maseczkom mówi zaledwie 5,8 proc.

Jak pisaliśmy w money.pl, Polacy akceptują także kary za niestosowanie się do nakazu noszenia maseczek. Tego chce 67,6 proc. respondentów. "Nie" mówi nieco ponad 28 proc. Reszta przyznaje, że nie ma zdania na ten temat.

Mniej zgodni jesteśmy już w kwestii wysokość mandatów. Najwięcej (24,5 proc.) chciałoby, by mandaty mieściły się w przedziale 50-100 zł. 23,6 proc. respondentów dopuszcza nieco wyższe kary - w przedziale 100 - 200 zł. Tylko 8,4 proc. Polaków godzi się, by kary przekraczały 500 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
arthurgordon
3 lata temu
najlepszą karą byłoby umieszczenie bezmaseczkowca na sali zarażonych z objawami i zapewnienie mu miejsca w zbiorczej mogile
007
3 lata temu
Możemy podziękować tym który chodzą do sklepów bez masek a obsługa sklepu ma to w nosie. Dzisiaj miałem sytuację w Biedronce na Ursynowie(Warszawa). Zwróciłem kobiecie uwagę to ta z awanturą. A kasjerka też to olała. Życzę tym paniom żeby się nabawiły tego wirusa. Może pomyślą.
Jasnygwint
3 lata temu
Nie można powoływać się na rozporządzenie rady ministrów nie mając na uwadze ustawy, która ma wyższy priorytet. U S TAWA z dnia 5grudnia 2008r.o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi !!!! Przeczytaj jeden z drugim a potem wypisuj mandaty.!!!!
Merkur
3 lata temu
Bzdura bzdurę bzdurą pogania. Nie nosiłem i nie bedę nosić. Więcej szkód taka maseczka robi podczas długiego noszenia niż gdyby jej nie było.
Anty...
3 lata temu
A jakoś pan minister słowem nie wspomniał co z resporatorami od pana handlarza, zapomniał cy cóś? Delikatnie zwrócę uwagę że przekraczanie uprawnień zagrożone jest sankcjami z Art 231 kodeksu karnego i ten paragraf dotuczy również urzędników...
...
Następna strona