Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miliardy z Unii na walkę z kryzysem. Premierowi Czech nie podoba się podział pieniędzy

Andrej Babisz kwestionuje sposób podziału pieniędzy z Unii pomiędzy państwa członkowskie. Chodzi o środki na odbudowę krajowych gospodarek. Zdaniem premiera Czech obecny system jest niesprawiedliwy dla jego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anadolu Agency via Getty Images)
Andrej Babis krytykuje obecny podział pieniędzy z Unii Europejskiej

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Czesi w ramach pomocy mogą liczyć na 19,2 mld euro. Dla porównania - Polska otrzyma ponad 62 mld euro.

Premier Czech Andrej Babisz twierdzi, że obecny system podziału środków jest niesprawiedliwy i dyskryminuje m.in. właśnie jego kraj. Jednym z kryteriów przyznawania pieniędzy jest na przykład bezrobocie. Im wyższe, tym więcej pieniędzy dostanie kraj na walkę z tym problemem.

Z kolei w Czechach udaje się utrzymać wskaźnik na bardzo niskim poziomie. I to mimo szalejącej pandemii.

Obejrzyj: Tarcza finansowa zwiększy dług publiczny. Prezes PFR: "to się opłaci"

Zdaniem Babisza pieniądze nie powinny również tak szerokim strumieniem płynąć do państw, które problemy gospodarcze miały już od dłuższego czasu, a koronawirus tylko je pogłębił.

Babisz zaapelował również, by bardziej skupiać się na wskaźniku PNB czyli produktu narodowego brutto. W odróżnieniu do PKB nie bierze on pod uwagę zagranicznych korporacji, które wypracowują zysk w danym kraju. - Bardziej sprawiedliwe jest mierzenie rozwoju państwa bez dywidend, które wypłynęły za granicę - stwierdził szef czeskiego rządu.

Przypomnijmy, że w sumie fundusz odbudowy zaproponowany przez Komisję Europejską dla wszystkich państw członkowskich ma wynieść 750 mld euro, z czego 500 mld euro ma być w formie bezzwrotnej pomocy, a 250 mld euro w formie niskooprocentowanych pożyczek - to oficjalnie potwierdziła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- To wspólna inwestycja w naszą przyszłość. Jesteśmy to winni naszym ojcom-założycielom, którzy podjęli odważny krok w kierunku Unii pokoju i dobrobytu. Teraz musimy kontynuować ten rozdział i przenieść go na nowe pokolenie. Przyszłym pokoleniom jesteśmy winni trwałą Unię Europejską. Niech długo żyje nam Europa - powiedziała von der Leyen.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2020

endriuTeraz PiS-owcy nie piszą że UE to eurokołchoz bo szmal ma dostać Polska ,pewnie jak wydadzą forsę w podobny sposób jak kupowali testy ,to znowu się … Czytaj całość

29-05-2020

JanA kto to panu redaktorowi. powiedział że Polska dostanie 62 miliardy ,pewnie Duda i Morawiecki .Po co to pisać takie bzdury .?

29-05-2020

TomaszBabisz to intrygant i nienawidzi Polaków. Prowadzi politykę przeciw towarom z Polski. Do tego taka ciekawostka - w ramach uwalniania gospodarki w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (84)