Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Nie podajesz pensji w ogłoszeniu? To nie marnuj mojego czasu. Pokolenie Z zmienia proces rekrutacji

90
Podziel się:

Przedstawiciele pokolenia Z pozostają optymistami co do swoich szans na rynku pracy i to mimo ryzyka wystąpienia recesji. Nie zamierzają też chwytać się pierwszej lepszej pracy, którą się im zaoferuje. Potencjalnego pracodawcę zresztą już na starcie skreśli brak informacji o wysokości wynagrodzenia.

Nie podajesz pensji w ogłoszeniu? To nie marnuj mojego czasu. Pokolenie Z zmienia proces rekrutacji
Przedstawiciele pokolenia Z chcą znać od razu pensję. Inaczej nawet nie przyjdą na rozmowę (Getty Images, Copyright Tim Robberts)

Wśród kandydatów na pracowników coraz znaczniejszą grupą stają się przedstawiciele pokolenia Z, do którego obecnie należy większość absolwentów szkół wyższych. Z prognoz dotyczących zmian na rynku pracy wynika, że do 2030 r. w Stanach Zjednoczonych "zetki" będą stanowić nawet 30 proc. ogółu pracowników. Dlatego też firma Adobe postanowiła sprawdzić, czego oczekują od potencjalnych pracodawców.

Recesja nie jest aż tak straszna

Choć amerykańscy ekonomiści wciąż obawiają się widma recesji w USA (czym jest recesja, przeczytasz TUTAJ), to jednak młodzi pozostają optymistami. Co prawda 70 proc. badanych przyznało, że obawiają się skurczenia się gospodarki kraju, to zarazem 78 proc. z nich jest pozytywnie nastawionych do obecnego rynku pracy.

Ponad dwie trzecie zapytanych (68 proc.) oceniło, że ich sytuacja finansowa jest dobra lub doskonała na starcie zawodowej kariery. Recesji bardziej obawiają się osoby z kredytami studenckimi i innymi rodzajami zadłużenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracodawcy podadzą widełki wynagrodzenia? "To cenny sygnał dla pracowników"

Obecna sytuacja gospodarcza sprawia jednak, że pracownicy z pokolenia Z mocniej skupiają się na odpowiednim wyborze stanowiska lub branży. 67 proc. szuka firm, które zagwarantują stabilność zatrudnienia w najbliższym czasie za przyzwoite pieniądze. Ponad połowa respondentów (55 proc.) będzie patrzyła na perspektywy finansowe spółki przed złożeniem aplikacji. Istotne też okażą się: jej reputacja (tę odpowiedź wybrało 92 proc. zapytanych), opinie pracowników o niej i nagrody branżowe (89 proc.).

Pokaż mi wynagrodzenie, zanim zaczniemy rozmawiać

Co istotne, młodzi raczej będą skłaniać się ku dużym firmom i korporacjom, aniżeli małym, rodzinnym przedsiębiorstwom czy startupom. 52 proc. respondentów byłaby skłonna rozpocząć karierę w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku. W przedsiębiorstwach dopiero szukających swojego miejsca wśród dużych graczy pracę podjęłoby jedynie 16 proc. badanych.

A na co "zetki" zwracają uwagę w procesie rekrutacji? Przede wszystkim na wysokość wynagrodzenia. Dlatego też 85 proc. ankietowanych przyznało, że raczej nie ubiegałoby się o pracę, jeżeli w ogłoszeniu zabraknie informacji o widełkach płacowych.

Nawet jeżeli pracodawca ujawni, ile zapłaci przyszłemu pracownikowi, to taka informacja nie gwarantuje jeszcze, że uda mu się zatrudnić kandydata. Badani podkreślili, że jednym z głównych powodów odrzucenia oferty jest brak konkurencyjnego wynagrodzenia. Innymi istotnymi czynnikami były: brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym lub zdrowego środowiska pracy oraz brak integracyjnych świadczeń i dodatków.

Szybkie rekrutacje

Na zmiany w procesie rekrutacji zwracali też nam uwagę eksperci. W rozmowie z money.pl Monika Banyś, rzeczniczka prasowa Personnel Service, jako główną zmianę w procesie rekrutacji wskazywała fakt, że to kandydaci w trakcie negocjacji warunków pracy przedstawiają swoje oczekiwania względem pracodawcy, a nie odwrotnie, jak to dotychczas było. – Potencjalny pracownik dopytuje o wartości firmy, o nadgodziny, czy się zdarzają, a jeśli tak, to jak są wynagradzane – tłumaczyła.

Kinga Rogala-Gutowska, menedżerka z firmy Randstad, przestrzegała z kolei, że przedstawiciel pokolenia Z może się zniechęcić już na etapie czytania ogłoszenia. – Młodzi preferują szybszą komunikację, dlatego oferty nie powinny być rozbudowane, ale krótkie i napakowane konkretami – wyjaśniała.

Więcej o zmianach w procesie rekrutacji przeczytacie w poniższym artykule.

W badaniu "Adobe Future Workforce Study" wzięło udział 1028 amerykańskich uczniów szkół policealnych lub świeżo upieczonych absolwentów, którzy ukończyli studia w latach 2021-2022 lub zrobią to w latach 2022-2024. Ankiety od badanych przeanalizowała firma Adobe we współpracy z Advanis.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rekrutacja
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Sroka
miesiąc temu
Nie ma co się dziwić,mnie również spotkała sytuacja,w której pracodawca już w trakcie rozmowy telefonicznej robił tajemnice z wynagrodzenia tłumacząc, że to są informacje poufne mające chronić roznoszenie jej po konkurencji(w ogłoszeniu widełki od 3000-8000). Mnie dojazd na rozmowę również by kosztował,bo miejsce pracy oddalone o 45km,a skąd mam wiedzieć czy warto? Podziękowałam...wymagając rzetelności od pracownika dobrze by było samemu reprezentować rzetelność,zamiast nabijać ludzi w butelkę.
Człowiek
miesiąc temu
Doświadczenie mi mówi, że jeśli nie ma podanej stawki, to już na rozmowie będą cyrki i w ponad 70% jestem pewny, że się nie dogadamy. Nie wiem, nie jest to dla mnie normalne. Szczególnie że w innych krajach zachodu masz odrazu napisane np 16-20h brutto albo chociaż jest podana tygodniówka np 640€ - 800€. Po co masz tracić czas firmy jak i swój? Dojazd na rozmowę to już są koszty. Czasy lojalności się skończyły, jeśli kogoś nie stać na pracownika, to zamykać i samemu iść do roboty za takie śmieszne stawki. Starzy pracownicy żyć wiecznie nie będą.
Kosmaty
miesiąc temu
No zobaczymy, życzę szczęścia. Ale rynek jest nieubłagany, gdy jest więcej pracowników niż miejsc pracy, to albo się bierze co jest albo nie ma się roboty i vice versa. Wiadomo, że dziś inne czasy, rodzice mogą wesprzeć dzieci bez pracy przez jakis czas, wcześniej (nawet 10 lat temu) tak nie było. Pożyjemy zobaczymy.
eMGie
miesiąc temu
Gdy już pokolenie Z doprowadzi do recesji to będą się bić o byle robotę bo nie będzie co do gara włożyć. Są nauczeni brania a nie dawania.
Bart
miesiąc temu
Muszą być wymagania przy obecnych kosztach życia (nieruchomość, auto). Przecież nikt kto ma takie 6-7 do ręki nie kupi 60-70 m2 w stolicy np. Sporo zmieniło się od lat 90-tych. i to na minus.
...
Następna strona