Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

"Nie wierzę w tłumaczenia Orlenu" - mówi były minister gospodarki i prezes PGNiG

99
Podziel się:

Nie wierzę w tłumaczenia Orlenu. To mi przypomina myślenie ze środka PRL-u - stwierdził Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG, w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24. Pytany był o zamieszanie wokół cen paliw na stacjach na przełomie roku. Koncern oskarżany jest o ich sztuczne zawyżanie w ostatnich miesiącach.

"Nie wierzę w tłumaczenia Orlenu" - mówi były minister gospodarki i prezes PGNiG
Były prezes PGNiG Piotr Woźniak skomentował zamieszanie wokół cen paliw na Orlenie na przełomie roku (Agencja Wyborcza.pl, PAP, Grzegorz Celejewski, Paweł Jaskółka)

PKN Orlen tłumaczy się z zamieszania wokół cen paliw na przełomie roku tym, że jego postępowanie jest z polityką "unikania szoków cenowych, w tym w szczególności uderzających w konsumentów". Główny ekonomista koncernu przekonywał, że Orlen nie mógł obniżyć cen wcześniej. - Nie mogliśmy, bo sytuacja na rynku jest taka, że doprowadzilibyśmy do kolejek na stacjach - stwierdził w poniedziałek Adam Czyżewski.

Do tych słów w "Rozmowie Piaseckiego" odniósł się Piotr Woźniak, były prezes PGNiG i były minister gospodarki w rządzie PiS (2005-2007).

Pierwszy raz słyszę, żeby jakiegoś sprzedawcę obchodziły kolejki przed jego ladą. Tak było w PRL-u, gdy panie i panów w Społem irytowała kolejka ludzi czekających po masło. Na to jest prosty mechanizm: ceny powinny się kształtować nie na podstawie dyktatu monopolu, ale równoważenia podaży z popytem - powiedział Woźniak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wraca VAT na paliwa. "Doliczmy do każdej ceny paliwa złotówkę. Tak mówi matematyka"

"Myślenie z samego środka PRL-u". Woźniak o polityce PKN Orlen

Przypomnijmy, że 1 stycznia powrócił 23-proc. VAT na paliwa i wzrosła akcyza. Mimo to PKN Orlen nie podniósł cen na stacjach, a dzień wcześniej wprowadził znaczącą obniżkę cen benzyn i diesla w hurcie. Pojawiły się zarzuty o celowe zawyżanie cen w ostatnim czasie.

- Nie wierzę w tłumaczenia Orlenu - stwierdził zdecydowanie Woźniak. - To mi przypomina myślenie z samego środka PRL-u, gdy najwyższym dobrem był towar, a pieniądz nie liczył się zupełnie. To wtedy straszono, że "zgniły Zachód" będzie przyjeżdżał i wykupywał wszystko. Taki schemat myślenia mi nie pasuje. Wszystkie firmy powinny działać dla zysku - dodał.

Posypały się zawiadomienia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Najwyższej Izby Kontroli, a nawet do prokuratury. UOKiK poinformował money.pl, że nie wyklucza interwencji.

- W tej chwili mamy do czynienia de facto z duopolem i jego rola powinna zostać zbadana przez UOKiK. Jednak nawet jeśli dowiedzie zmowy cenowej, to nie wiem, czy wyciągnie z tego konsekwencje, bo obniżenie cen de facto nie było wbrew interesowi klientów - ocenił były minister gospodarki.

Tarcza antyinflacyjna. Ocena byłego ministra gospodarki

Obniżka podatku VAT i akcyzy na paliwa była jednym z elementów tzw. tarczy antyinflacyjnej. - Słowo "tarcza" mi nie dogadza i zastanawiam się, jak długo to potrwa. Jeśli różnica w cenie litra paliwa wynosi złotówkę, to na każdym baku to jest 40 zł więcej lub mniej. Mało kto chętnie zrzeka się takiej marży. Dlatego spodziewam się bardzo rychłej podwyżki - powiedział Piotr Woźniak.

- Pytaniem pozostaje, czy czas pozostawania na niższej marży będzie trwał tyle samo co dopłacania do niebotycznej marży - dodał. Ten drugi, jego zdaniem, trwał "mniej więcej od połowy 2022 r.", kiedy to ceny ropy surowej zaczęły systematycznie spadać.

Woźniak został zapytany o to, czy już wcześniej premier Mateusz Morawiecki nie mógł wykonać telefonu do prezesa Orlenu z prośbą lub poleceniem wprowadzenia obniżek cen na stacjach paliw.

- Firmy nie działają na telefon, a przynajmniej nie powinny. Firma, w której ja byłem prezesem, tak nie działała, choć były takie próby. Tym powinien rządzić rynek. A jeśli chodzi o zaniżanie lub zawyżanie zbytnie, to od tego są instytucje państwa, które powinny reagować, na przykład UOKiK - podkreślił były prezes PGNiG.

wykres dla: oil.fx, oilc.fx, PKN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
WYRÓŻNIONE
Kiedy?
2 lata temu
Tak pis okrada Polaków. Bo to wpływa nie tylko na cenę tego, co wlewamy do samochodów. Wpływa przede wszystkim na inflację i ceny w sklepach. W normalnym kraju taki obajtek dostałby czapę.
irek
2 lata temu
PiS i obajtek robią tak dla waszego dobra. Podnieśli ceny żebyście nie mieli za dobrze i żeby nie było szoku. Więc zamiast okradać nas teraz, okradali nas od zawsze.
Umieta liczyć...
2 lata temu
Jeśli w lutym ropa kosztowała 80 dolarów za baryłkę i na stacji było paliwo po 4,30zł, to chyba jasne, że w grudniu, gdy ropa była też po 80 dol za baryłkę a na stacji po 7,6zł, pis nas okradał. Tłumaczenie się kursem dolara jest słabe.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (99)
Urban
2 lata temu
Postępowanie orlenu było słuszne, przykład węgier jasno pokazuje co się dzieje jak nagle się obniża za bardzo ceny
Lucek
2 lata temu
Dzięki Obajtkowi i orlenowi ceny są stabilne. Ale opozycja oczywiście musi robić afere
Wiktor
2 lata temu
Przecież dzięki działaniom Orlenu mamy stabilne ceny.
Kasia
2 lata temu
Co by Orlen nie zrobił to byłoby źle.. Niektórzy to mogliby się zająć czymś bardziej rozsądnym albo patrzeć własnego nosa, a nie się czepiać. Tym bardziej że nie ma czego.
Marsala
2 lata temu
A ja nie wierze w te ataki - bo mamy ceny najlepsze w europie praktycznie i to samo pokazuje ze orlen dobrze zarządzany jest
...
Następna strona