Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Niemiecki przemysł szoruje po dnie. Produkcja spadła najmocniej od dekady

42
Podziel się

Czarna seria niemieckiej gospodarki. Po słabych danych dotyczących zamówień, napłynęły jeszcze gorsze dotyczące produkcji przemysłowej. W miesiąc spadła o 3,5 proc. - najmocniej od początku 2009 roku.

Produkcja przemysłowa w Niemczech spada.
Produkcja przemysłowa w Niemczech spada. (East News, Oed/face to face)
bDAfBYZN

Produkcja przemysłowa w Niemczech w grudniu zanotowała największy spadek od ponad dekady - donosi agencja Reuters. Wskazuje, że jest to kolejny sygnał potwierdzający słabość sektora produkcyjnego, który hamuje ogólny wzrost największej gospodarki w Europie.

Według najnowszych danych produkcja przemysłowa spadła o 3,5 proc. I to tylko w ciągu jednego miesiąca. To duże zaskoczenie dla ekonomistów, którzy spodziewali się pogorszenia, ale w znacznie mniejszej skali. Prognozy zakładały spadek produkcji o 0,2 proc.

bDAfBYZP

To zdecydowany zwrot w danych. Miesiąc i dwa miesiące temu produkcja przemysłowa rosła w tempie nieco ponad 1 proc.

Zobacz także: Polska prześcignie Niemcy? "Rośniemy szybciej, bo jesteśmy biedniejsi. Eldorado się skończy"

"Niemiecki przemysł kończy rok w fatalnym stylu" - komentuje najnowsze dane Carsten Brzeski, analityk ING. Zwraca uwagę, że firmy naszych zachodnich sąsiadów cierpią m.in. przez konflikt handlowy i globalne spowolnienie. Słabością razi m.in. sektor motoryzacyjny, który stanowi ważne ogniwo niemieckiego przemysłu.

bDAfBYZV

Brzeski wskazuje też, że wsparciem nie są opublikowane w piątek rano dane o wymianie handlowej Niemiec. Eksport wzrósł w miesiąc o zaledwie 0,1 proc. wobec prognozowanych 0,5 proc. Jednocześnie zmniejszył się import o 0,7 proc. Ogółem bilans w handu jest dodatni i wyniósł 19,2 mld euro.

Drugi dzień z rzędu niemiecka gospodarka negatywnie zaskakuje. Czwartkowe dane pokazały, że zamówienia spadają w tempie 2,1 proc. w skali miesiąca. To najgorszy wynik od prawie roku. Niespodziewany spadek tłumaczony jest słabym popytem w strefie euro. Zamówienia ze strefy euro spadły w grudniu aż o 13,9 proc., a na dobra inwestycyjne o ponad 20 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAfBYZW
bDAfBZaq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Ok
12 miesięcy temu
A u nas nie ma co spaść.
słaby popyt w...
12 miesięcy temu
Niemce szorują, a u nas nieskończony dobrobyt i sielanka także! Jarek z Matołuszkiem potwierdzają, a oni nie kłamią, nigdy.
Krzyżakos
12 miesięcy temu
"To duże zaskoczenie dla ekonomistów, ..." pseudo-ekonomiści.. wiecznie zaskoczeni
bDAfBZar
mondrość
12 miesięcy temu
zanim gruby (Niemiec) schudnie, to biedny (Polak) umrze z głodu
zen
12 miesięcy temu
Części mega drogie więc ludzie kupują japońce i tak trzymać.
...
Następna strona