Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Nowa dyrektywa energetyczna. Paliwa pójdą w górę. Nawet 8 zł za litr benzyny

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
443
Podziel się:

Komisja Europejska przyjęła największą w historii UE reformę klimatyczno-energetyczną. Dyrektywa dotycząca opodatkowania wyrobów energetycznych może drastycznie podbić ceny benzyny i węgla w Polsce.

Nowa dyrektywa energetyczna. Paliwa pójdą w górę. Nawet 8 zł za litr benzyny
Od 2023 roku mogą czekać nas drastyczne podwyżki cen paliw Pixabay, Fot: paliwo)( (Pixabay, paliwo)
bFexLyUl

W ramach tzw. Europejskiego Zielonego Ładu Unia przyjęła nową dyrektywę 2003/96/WE dotyczącą opodatkowania wyrobów energetycznych. Może ona od 2023 roku przynieść drastyczne podwyżki cen paliw i węgla - pisze "Rzeczpospolita". Problem w tym, że Polska nie ma planu łagodzenia skutków tej rewolucji.

Zmiany będą dotyczyć podatku akcyzowego. Unia zamierza wesprzeć w szczególności czyste technologie, wygaszając stopniowo jednocześnie te, które szkodzą środowisku.

Znikną więc ulgi na brudne paliwa. Jakie? A choćby obniżone stawki dla olejów opałowych do ogrzewania domów mieszkalnych.

bFexLyUn
Zobacz także: Jeden polityk blokuje Polski Ład? "Okazało się, że jakby nie doczytał pewnych założeń"

"Nowe przepisy mają na celu ograniczenie szkodliwych skutków konkurencji podatkowej w dziedzinie energii, co przyczyni się do zabezpieczenia dochodów państw członkowskich z podatków ekologicznych, które są mniej szkodliwe dla wzrostu gospodarczego niż opodatkowanie pracy" – informuje Komisja Europejska w uzasadnieniu.

Zmiany w wyliczaniu akcyzy mogą doprowadzić również do wzrostu cen np. paliwa - wskazuje "Rzeczpospolita". Jako że akcyza wchodzi do podstawy opodatkowania VAT, cena detaliczna benzyny mogłaby osiągnąć nawet 8 zł za litr, szacuje dziennik.

bFexLyUt

Taka podwyżka cen z pewnością uderzyłaby w zwykłych obywateli, stąd też Komisja Europejska sugeruje państwom członkowskim podjęcie działań łagodzących.

Wśród propozycji znalazło się obniżanie innych podatków, jak choćby d pracy. Inne rozwiązanie to bezpośrednie rekompensaty dla obywateli. Polska, zdaniem "Rz", wciąż nie jest gotowa na wprowadzenie odpowiednich rozwiązań.

Ministerstwo Finansów rozpoczęło dopiero konsultacje z organizacjami gospodarczymi w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFexLyUO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(443)
Agncf
4 tyg. temu
Ale to dopiero początek tego psychopatycznego podejścia do środowiska niech UE jedzie do Indi i powie im o takim podatku to ich na taczkach wywiozą świat się śmieje z Europy króra sama sobie robi krzywdę
Fbxd
4 tyg. temu
Benzyna powinna być po 10 zł za litr wtedy Ci co tak UE wychwalają i ich podatki pootwierają oczy w kończy nauczy to ludzi rozumu a podarek emisyjny będzie tylko rusł bo po to on jest aby zniszczyć gospodarkę Europy
Gdzie Opozycj...
2 miesiące temu
OPOZYCJO CO MASZ DO POWIEDZENIE ? Unia doi Polaków a wy co ? Nic bo w Paltformie chodzi tylko o posady i koryto.
bFexLyUP
ada
6 miesięcy temu
To już przesądzone! Od przyszłego roku znikną stacje benzynowe! Rząd ma nowy pomysł!
atrue
6 miesięcy temu
Jeśli chcą dbać o środowisko to można by wprowadzić opłaty od zrobionych kilometrów. Np. powyżej przejechanych 10 000 czy 15 000 rocznie jakaś dopłata (rozsądna) - to tylko taka sugestia do konsultacji. W ten sposób skłoniło by się niektóre osoby do przesiadki na rower lub komunikację miejską by nie nabijać sobie km -gdy jest ładna pogoda można przecież śmignąć rowerem do pracy (oczywiście 5-10 km nie 50 :D ). A nie uderzyły by podwyżki w osoby dojeżdżające do pracy lub emerytów czy inwalidów dla których poruszanie się alternatywnymi środkami transportu stanowić mogło by problem. Kłopot w tym że każda podwyżka czy cen paliwa czy nawet gdyby wprowadzić opłaty od kilometrów to zawsze przełoży się na ceny towarów i usług. Trzeba jednak poszukać jakiegoś kompromisu. Gdyby ceny akumulatorów spadły albo na rynku pojawiły by się zamienniki - wówczas łatwiej było by sobie kupić używanego elektryka.
...
Następna strona