Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Pakiet Fit for 55. Sasin: Polska będzie musiała zapłacić porażającą cenę

60
Podziel się:

2,4 bln zł do 2030 r. - tyle zdaniem ekspertów z Banku Pekao SA - będzie kosztował Polskę pakiet Fit for 55. - Jest to aż o 900 mld zł więcej wobec scenariusza redukcji emisji o 40 proc. (Fit for 40) - powiedział Sasin. - Dodam, że łączny koszt na każdego obywatela Polski wyniesie ok. 64 tys. zł.

Pakiet Fit for 55. Sasin: Polska będzie musiała zapłacić porażającą cenę
Jacek Sasin Tomasz Jastrzebowski/REPORTER (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- Liczę na oprzytomnienie europejskich elit w sprawie transformacji; unijni technokraci muszą zrozumieć, że forsowanie pakietu klimatycznego to katastrofalny błąd – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin. Odniósł się do raportu przygotowanego przez ekspertów z Banku Pekao SA, który pokazuje, jaką cenę Polska będzie musiała zapłacić za pakiet Fit for 55.

- Ten koszt jest porażający, może sięgnąć nawet 2,4 bln zł do 2030 r. Jest to aż o 900 mld zł więcej wobec scenariusza redukcji emisji o 40 proc. (Fit for 40) - powiedział Sasin.

- Aby jeszcze lepiej zobrazować te dane, dodam, że łączny koszt na każdego obywatela Polski wyniesie ok. 64 tys. zł - dodał. - Jeśli zatem obecne podwyżki cen prądu tak bardzo odczuwalne przez Polaków wywołują szok, to co się stanie w najbliższych latach? Przecież to się w żaden sposób nie może kalkulować. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rosnące ceny energii to jeden z kosztów naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Ale dziś ta cena jest za bardzo wyśrubowana - ocenił wicepremier.

Polska oparta na węglu

Przyznał, że Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem związanym z koniecznością przeprowadzenia kosztownej przebudowy polskiej elektroenergetyki.

Zobacz także: Oskarżył Tuska. Spotkał się ze zdecydowaną reakcją

- Dziś nasza energetyka jest oparta na węglu w 70 proc. Tymczasem UE oczekuje od nas nie jakichś kosmetycznych zmian, ale gigantycznej i niezwykle kosztownej rewolucji. Moim zdaniem koszt pakietu klimatycznego jest nie do udźwignięcia przez Polaków - ocenił Sasin.

Zauważył, że z danych Pekao "jasno wynika, że w przeliczeniu na czteroosobową rodzinę koszt dekarbonizacji w latach 2021–2030 wyniesie ok. 256 tys. zł". - Za takie pieniądze można kupić na rynku wtórnym mieszkanie w średniej wielkości mieście w Polsce. Te wyliczenia każą nam zweryfikować dotychczasowe stanowisko - przyznał.

Mniej ideologii, a więcej pragmatyki

Dopytywany, jak te wyliczenia mogą wpłynąć na strategię negocjacyjną Polski w sprawie Fit for 55, Sasin odparł: "nie ulega wątpliwości, że stanowisko Brukseli musi być zweryfikowane".

- Radziłbym naszym partnerom w Brukseli – mniej ideologii, a więcej pragmatyki i zrozumienia postulatów, jakie od dawna zgłaszamy. Unijni technokraci muszą zrozumieć, że forsowanie tego pakietu klimatycznego to katastrofalny błąd" - podkreślił wicepremier. - Nie uda się go przeprowadzić, zwalając na społeczeństwa tak ogromne koszty. Nasz rząd to rozumie. Teraz pora na oprzytomnienie brukselskich elit. Zdajemy sobie sprawę, że potrzebne nakłady inwestycyjne są nie od udźwignięcia samodzielnie dla firm, gospodarstw domowych i państwa - dodał.

- Potencjalne środki z UE tylko w części pokryją koszty transformacji, a pamiętajmy, że na razie są one przez Brukselę blokowane - zauważył Sasin. Jego zdaniem, "europejscy technokraci zdają sobie sprawę z tego, że zaostrzenie ambicji klimatycznych uderzy w państwa biedniejsze, które nie mają rozwiniętych zielonych technologii i mają wyższe poziomy emisji CO2".

- Realizując zatem tę politykę, w uprzywilejowanej sytuacji będą bogatsze państwa Europy Zachodniej. Natomiast pozostałe państwa, w tym Polska, będą narażone na istotny spadek konkurencyjności i zubożenie społeczeństw. To nie ma nic wspólnego z wartościami europejskimi. Liczę na oprzytomnienie europejskich elit - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
FAZERT
2 lata temu
TO TRZEBA MIEĆ JAJA I TO ZABLOKOWAĆ A NIE GADAĆ JAK ZWYKLE
manolo
2 lata temu
Panie Sasin kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada karma wraca zwalanie na unie i Tuska to zdarta płyta 1 i 2 wojna światowa też wina Tuska
szurik
2 lata temu
Panie kochany, przecież to Morawiecki ten dokument podpisał? Co on brał, że był nieprzytomny podczas podpisywania? A przez ostatnie 7 lat braliście forsę na transformację energetyczną i gdzie ona jest? W zeszłym roku wzięliście 25mld. Gdzie jest ta forsa? Dwa lata temu wzięliście 12mld. Gdzie jest ta forsa? Ile elektrowni gazowych (sporo mniejsza emisja CO2) można by za to postawić? Ostatnio czytałem, że nowy blok węglowy kosztował 6mld, więc gazowy jest pewnie sporo tańszy.
Polak
2 lata temu
Co wytłumacz może Sasinie co robiłeś przez siedem lat rządów PiS? Mało było czasu aby zadbać o Polski interes, czy znowu coś was zaskoczyło? Ach - zapomniałem - jest przecież Tusk. Zawsze można będzie zwalić na niego i na Unię.
Ktoś z PL
2 lata temu
No jeśli ten caly Fit For55 zostanie jakimś tam cudem przepchnięty, to sama Unia Europejska rozpadnie się w drobny mak, i to tak, że nie będzie nawet co zbierać. Ja osobiście sam jestem za ekologią, ale wszystko ma swoje granice! Społeczenstwo już i tak ledwo wiąże koniec z końcem, poprzez drastyczny wzrost energii, a tu jeszcze takie coś? Naprawdę tego całego Timermansa czy jak mu tam, już całkowicie popierniczyło. Najwięksi truciciele czyli USA, Chiny, Indie, i Rosja śmieją się UE w twarz, a ci **** myślą chyba, że to deszcz pada. Faktycznie jeszcze trochę, to będzie trzeba się z tej Unii spierniczać i to czym prędzej.
...
Następna strona