Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koronawirus
18.03.2020 13:50

Pakiet pomocowy dla firm a samozatrudnienie. Będzie wsparcie dla współpracowników

W środę rząd ogłosił pakiet pomocowy dla firm i gospodarki w związku z koronawirusem. Wśród rozwiązań znalazło się również wsparcie dla pracujących na umowy cywilnoprawne oraz samozatrudnionych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zamknięcie kin i restauracji odbiło się na pensjach kelnerów i innych pracowników (Fot: Bartosz Krupa/East News)

Mnóstwo pracowników, którzy w ostatnich dniach nie mają możliwości pójść do pracy, to osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych. Mowa tu m.in. o kelnerach czy innych pracownikach zamkniętych restauracji. Do tego do chodzą na przykład dorabiający sobie w kinach czy knajpach.

Oni z dnia na dzień zostali bez środków do życia, bo zazwyczaj mają płacone za to, co rzeczywiście wypracują. Rząd chce ulżyć również im.

Jak ma wyglądać takie wsparcie? Zatrudnieni na zleceniach lub umowach o dzieło będą mogli liczyć na zasiłek wypłacany z ZUS.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Ma on wynieść 80 proc. minimalnej pensji, która w 2020 roku wynosi 2600 zł brutto. Samozatrudnieni oraz pracujący na umowach śmieciowych mogą więc liczyć na dodatek w wysokości 2000 zł brutto. I to nie wszyscy.

Żeby uzyskać pomoc, trzeba bowiem spełnić warunki.

"Aby zleceniobiorca lub wykonawca dzieła był uprawniony do świadczenia, musi udowodnić zawarcie umowy przed 1 marca 2020 r. Podobnie samozatrudniony musi mieć zarejestrowaną swoją działalność przed 1 marca 2020 roku" - dowiadujemy się z kręgów rządowych.

Nowe zasady dla zasiłku opiekuńczego zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Tarcza antykryzysowa. Zasiłek dla rodziców będzie przedłużony, jeżeli szkoły pozostaną zamknięte

Przy założeniu skorzystania z dofinansowania gwarantowanego świadczenia 75 proc. uprawnionych, tj. 2,25 mln osób, szacowany koszt dla Funduszu Pracy wynosi maksymalnie 4,7 mld zł.

Przypomnijmy, że w przypadku pracowników etatowych pakiet pomocowy jest znacznie bardziej rozbudowany i zakłada model 40-40-20. Oznacza on, że pracodawca wypłaci zaledwie 40 proc. pensji, dodatkowe 40 dołoży państwo. 20 proc. weźmie na siebie pracownik, co oznacza niższe pensje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

marcoTarcza Antykryzysowa ! - To jest jakiś bełkot władzy ! - Dlaczego wiecznie kłamiecie ! - Mówicie cały czas co będzie, co można będzie itd.! - Brednie … Czytaj całość

19-03-2020

QuattroCzy wie ktoś jak można składać wnioski o dodatek dla samozatrudnionych?

19-03-2020

OlafA mi szefostwo każe brak urlop bezpłatny i to jest pomoc

Rozwiń komentarze (5)