Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Piotr i Paweł oraz Spar łączą siły. Za 18 miesięcy biznes ma być rentowny

13
Podziel się

Sieć Piotr i Paweł była na skraju bankructwa, ale dzięki inwestycji grupy Spar wychodzi na prostą. Po połączeniu biznes ma być zyskowny. Inwestor daje sobie na to półtora roku.

Grupa Spar do tej pory miała niewielki udział w sprzedaży w Polsce.
Grupa Spar do tej pory miała niewielki udział w sprzedaży w Polsce. (East News, Marek Szandurski/East News)
bDAwpNRx

Problemy finansowe Piotra i Pawła doprowadziły do otwarcia w lutym 2018 roku postępowania sanacyjnego (jedna z form restrukturyzacji). W międzyczasie sieć zmniejszyła liczbę placówek o połowę - z około 140 do 70.

Koło ratunkowe handlowej spółce rzuciła grupa Spar, do której należą markety z logo Spar i Eurospar. Przejęła większość akcji i tym samym sprawuje niemal pełną kontrolę nad sklepami Piotr i Paweł. Dzięki temu sieć wychodzi na prostą. Spłaca zaległe zobowiązania i odnawia kontrakty z dostawcami.

Z deklaracji władz grupy Spar wynika, że połączony biznes w perspektywie kolejnych 18 miesięcy powinien zacząć przynosić zyski, a dokładniej - jak wynika z zapowiedzi - osiągnie próg rentowności. Ma być to możliwe dzięki synergiom.

bDAwpNRz
Zobacz także: Przedświąteczne zakupy. Na co uważać?

"Polska ma 250 sklepów z szyldem Spar, ale nie ma centrum dystrybucji. Model opiera się na sieci hurtowni. Z drugiej strony Piotr i Paweł ma trzy centra obsługujące sieć 66 supermarketów" - czytamy w rocznym sprawozdaniu grupy Spar, cytowanym przez serwis dlahandlu.pl.

Z dokumentu wynika, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy sklepy Piotr i Paweł zmienią szyld na Spar i Eurospar.

bDAwpNRF

"Chcemy skonsolidować te dwie firmy i zbudować wydajny łańcuch dostaw, który można powiększyć w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Obecnie w Polsce działa około 13,5 tys. niezależnych detalistów. Oczekujemy, że połączony biznes osiągnie próg rentowności w ciągu najbliższych 18 miesięcy ze względu na szybki wzrost udziału w rynku" - wskazuje czytamy w sprawozdaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAwpNSa
KOMENTARZE
(13)
Topo
rok temu
Wszystko zagraniczne, tylko samochody elektryczne polskie, jak zapowiedział premier
Made in Polan...
rok temu
Wszystko zagranicznych....A zapomnieliscie o naszym cudzie...radio Maryja i tv trwam to cud biznesu na globalną skalę
Piter
rok temu
Jak by ktoś prowadził śledztwo to były dyrektor sklepów Małpka zatrudniony przeszarzowal z inwestycjami gdy zaczęły się kłopoty odrazu się zwolnił a PIP nie był wstanie uciagnac tego w czasie kłopotów pojawił się kupiec dziwnym trafem właściciel dawnej małpki czy to był przypadek?
bDAwpNSb
ja
rok temu
Pomysły na biznes (produkt) to rzecz powszechna, ale ich realizacja (sprzedaż) już nie. W naszych szkołach za mało stawia się na przedsiębiorczość i na finansową edukację. Produkuje się „niemyślących, mało twórczych pracowników”. Do tego rozdawnictwo pieniędzy wzmaga brak inicjatywy. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie mogli zobaczyć, że można budować majątki, pomimo niewysokich zarobków.
ggggg
rok temu
jesli ceny spadna i beda dostepne to sklep zdobedzie popularnosc teraz zeby robic w tym sklepie zakupy to trzeba dostawac 10tys zł m-cznie na reke